Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Originální materiály pro originální interiér

Na interiéry dnešní doby je kladeno stále více nároků, jedním z hlavních je originalita a osobitost. Nikdo většinou nechce mít doma stejnou skříňku, postel nebo knihovnu jako soused. Hlavním nástrojem ke splnění tohoto požadavku je zakázková výroba nábytku a s ní spojené i rozličné materiály.
Originální materiály pro originální interiér

Na interiéry dnešní doby je kladeno stále více nároků, jedním z hlavních je originalita a osobitost. Nikdo většinou nechce mít doma stejnou skříňku, postel nebo knihovnu jako soused. Hlavním nástrojem ke splnění tohoto požadavku je zakázková výroba nábytku a s ní spojené i rozličné materiály.

Díky použití netradičních druhů lze docílit zajímavých solitérů, a to při zachování klasických rozměrů nábytku a běžné technologie výroby. Tyto dva požadavky jsou klíčové, navrhnout totiž něco velmi netradičního není zas až tak velký problém. Úskalí nastává při jeho výrobě a také při použití v interiéru. Ale vraťme se zpět k materiálům, na trhu je řada „fajnovek“, které stačí použít třeba i v menší míře a výsledek je zaručen. Pojďme se s nimi seznámit blíž.

Kovolamináty

Lamináty jsou tenké vícevrstvé pláty, jež se lisují na konstrukční desku. Tvoří tedy finální povrch nábytku. Kovolamináty mají navíc horní vrstvu z kovu. Používají se různé kovy, od hliníku, nerezu a mosazi až po dnes oblíbenou měď. Mají mnoho struktur a mohou mít i vzor. Některé se dokonce opracovávají ručně. Používají se spíše na vybrané plochy nábytku než na celý korpus. Lze je dát na posuvné dveře vestavěné skříně, místo keramického obkladu do kuchyně za pracovní desku i na zásuvku nočního stolku. Hodí se jak do soukromých, tak i veřejných prostor. Skvělé využití je na bary, recepce a různé pulty. Jejich velkou předností je totiž odolnost vůči poškrábání a velmi zajímavý vzhled.

Dekorativní akryláty

Jedná se o jednovrstvé nebo vícevrstvé průhledné či průsvitné desky, jejichž výplně jsou z přírodních materiálů. Jako dekorativní prvky se používají drobné oblázky, mušle, listy, větve, suché květy a podobně. Tyto velmi specifické záležitosti se uplatňují jako výplně rámových dvířek v malých skříňkách či ve velkých skříních. Použít je lze jako příčky propouštějící světlo nebo pouze jako dekorativní prvek na zábradlí atd. Můžete z nich nechat vyrobit i svítidlo či paraván. Fantazii se meze nekladou.

Kamenná dýha

Na dekorativní účely nábytku se nekrájí na tenké plátky (dýhy) pouze dřevo. V současné době se tak využívá i pravý kámen, nejčastěji pískovec nebo břidlice. Takto upravený materiál se pak aplikuje na čelní plochy nábytku – převážně na dvířka nebo na obklady stěn. Některé typy mají speciální textilní podklad, a tak jej lze využít i na sloupy a další zaoblené prvky. Díky přírodnímu kameni dostává interiér neopakovatelný vzhled, neboť je každý dílec naprostý originál.

3D tvarované MDF desky

Mezi netradiční materiál jsme zařadili i 3D tvarované MDF desky, tedy středně tvrdé dřevovláknité desky, které se běžně používají na kuchyňská dvířka a jsou potažena fólií. Tyto desky však nemají hladký povrch, ale jsou díky CNC stroji v ploše frézované, a tak mají zajímavý plastický vzhled. Ten lze vytvořit plošně na celou desku nebo jako razítko jen na část, například do středu dvířek. Desky se pak lakují na rozličné odstíny (podle vzorkovníku RAL nebo NCS) nebo se popřípadě potahují folií.

Tyto desky mohou být kromě plošného tvarování i prořezané na skrz, a tak je lze použít i jako paravány či obklady radiátorů, zábradlí a podobně.

Zdroj: Foto: Proform, Smako

Dekorativní folie

Na nábytek, respektive na dvířka nábytku, se nepoužívají jen klasické fólie, jak je známe z obyčejných kuchyňských linek. Na trhu jsou i speciální fólie, které posouvají tento typ materiálu na jinou úroveň. Mají několik řad od imitace dřeva, betonu, zlaté či stříbrné mozaiky přes plastické ornamenty až po imitaci kůže. Využít je lze i na dekorativní úpravy stěn i bytových doplňků. Hodí se opět na dveře vestavěných skříní, kde ve velké ploše krásně vyniknou. Také je lze aplikovat na výplně rámových dvířek či pouze na drobné dekorace.,

Koženkové lamináty

Pokud jsme na začátku zmínili lamináty (HPL), neměli bychom zapomenout i na lamináty se vzhledem kůže, respektive koženky. Tento materiál se aplikuje jako klasický laminát a má i stejné využití. Hodí se hlavně do reprezentativních prostor, jako jsou například kanceláře vedení, luxusní obývací pokoje, recepce prestižních značek atd.

Zmínit bychom mohli i další typy, jako je třeba umělý kámen a jeho možnosti, lamináty s přírodní dýhou či alpi dýhy, ale o nich zas někdy příště. Na výběr je toho opravdu hodně a někdy je nejtěžší vybrat ten konkrétní typ a vhodně jej použít. Obecně lze doporučit otřepanou radu: méně je více. Pokud si tedy zvolíte jeden ze zmíněných materiálů, nechte jej vyniknout a nekombinujte příliš s dalšími výraznými typy.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

FOTOGALERIE: Světové trendy interiérů z Milána 2016

FOTOGALERIE: Světové trendy interiérů z Milána 2016

Dvanáctého dubna se v půl desáté dopoledne otevřely brány milánského výstaviště Rho a na 270 tisících čtverečních metrech zde bylo k vidění přes 2400 expozici. Výstavištěm za necelý týden prošlo přes 372 tisíc návštěvníků z celého světa. A co bylo k vidění? Pokud vynecháme kuchyně, na které jsme se zaměříme v jiném…

Výstavu Cen Czech Grand Design 2015 můžete navštívit v Technickém muzeu

Výstavu Cen Czech Grand Design 2015 můžete navštívit v Technickém muzeu

V úterý 23. února byla v budově Národního technického muzea slavnostně zahájena výstava Ceny Czech Grand Design 2015: Finále, která představila letošní finalisty prestižního ocenění. Vítězové budou vyhlášeni již 19. března 2016 během galavečera ve Stavovském divadle. Přímý přenos z představení cen již tradičně…

Trendové vzory v interiéru

Trendové vzory v interiéru

Stejně jako barvy, tak i vzory na většině materiálů podléhají módě. Trendové vzory najdeme hlavně na tapetách a bytovém textilu, protože tyto prvky se dají celkem snadno obměnit. Není však výjimkou, že se trendové vzory objevují i na podlahovinách, keramických obkladech nebo deskovém materiálu pro výrobu nábytku.…

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit vybavení bytu každým rokem. Trendové barvy se nejčastěji používají na doplňky, výmalbu či na tapetu, prostě na prvky, které…

Provokativní hra s kamenem v interiéru

Provokativní hra s kamenem v interiéru

Kamenné prvky nesluší jen extravagantní rezidenci, vile nebo venkovskému stavení. Jedinečnou atmosféru dodají také modernímu interiéru ve městě.

Dřevo - tradiční materiál v moderním interiéru

Dřevo - tradiční materiál v moderním interiéru

Dřevo dodá interiéru barvu, teplo a snadno vyváží strohost materiálů jako je nerez, pohledový beton, stěrka či sklo. Dřevo lze využít na nábytku, pro obložení stěn, na výrobu příček. Moderní zpracování tradičního materiálu má neopakovatelné kouzlo. Objevte jeho možnosti!