Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Objevte krásu a nekonečné možnosti skla

Rádi byste domov odlehčili, prosvětlili nebo opticky zvětšili? Dopřejte si sklo nejen na skleničkách.

Ačkoli působí křehce, sklo je díky moderním technologiím výroby pevné, odolné a tvárné. Vydrží krásné i tam, kde by to bylo dříve nemyslitelné. Bez obav ho můžete použít například na schodech, pod nohama, na designovém topení nebo jako obklad za kuchyňskou linkou. Osobitou atmosféru interiéru vtisknou celoskleněné dveře, stěny postavené z ledových cihel, velkoformátové obrazy nebo nábytek s detailem vyrobeným z dílků skleněné mozaiky.

V interiéru působí sklo lehce, vzdušně a nadčasově. Ačkoli půvab materiálu vynikne zejména na velkých plochách, výhody má i na malém prostoru. Pomůže vám jednoduše sladit starý nábytek s moderním designem, elegantně propojí jednotlivé části bytu nebo je naopak decentně oddělí. Díky subtilnosti a průhlednosti vás nepřipraví o místo. Limitování nejste ani tvarem, barvou ani dekorem. Připadá-li vám nudné lesklé čiré sklo, vyzkoušejte matné, pískované nebo neprůhledné. Odvážnější mohou ozdobit skleněné plochy obrazem nebo fotografií.

Vybrat si můžete z pestré škály barevných odstínů, reliéfů, povrchových i grafických úprav, takže skleněné prvky snadno sladíte se zbytkem interiéru. Při volbě skla berte ohled na to, kam ho umístíte. Spolu s využitím se totiž mění nároky na šířku skla. Zatímco na obklad stěn vám postačí jednovrstvé kalené sklo o síle 6mm, na celoprosklenou stěnu se hodí laminované sklo široké 10mm. Na schodnice budete potřebovat laminované kalené sklo s šířkou 10 až 16mm.

Krása, která vydrží

Několikanásobně vyšší mechanickou odolnost nabízí kalené sklo. Umístit ho můžete nejen do bezprostřední blízkosti topení, ale i ke krbu. Oblíbené je také jako obklad stěn kuchyňské linky za varnou deskou. Odolá teplotám až do 200 °C.

Jap, použití grafoskla v koupelně

Luxfery a efektní ledové cihly

Přivést světlo do temné chodby lze i bez umělého osvětlení. Originální řešení představují průsvitné stěny postavené z moderních luxfer a ledových cihel. Vypadají zajímavě a chrání soukromí před zvědavými pohledy. Zvolit si lze z celé řady barev a reliéfů.

Pokud vsadíte na pochozí typ, můžete si doma poskládat originální podlahu. Stavět z luxfer lze klasickou mokrou metodou pomocí vetromalty. Ulehčit práci vám umožní systém Block Lock. Jde sice o nákladnější řešení, ale hotovo budete mít za pár hodin a bez nutnosti uklízet všudypřítomný prach a špínu. Více informací o barevných řešeních a typech reliéfů najdete na bagno.czluxfery.cz.

Vařte beze spár

Udržet kuchyni čistou je možné i bez drhnutí mastnoty ze spár mezi dlaždicemi. Praktické řešení nabízejí například velkoformátové skleněné obklady za kuchyňskou linku. Vyrobeny jsou z 6mm silného kaleného skla. Odolají prudkým změnám teploty a nejsou náročné na údržbu. Odstín obkladu si lze vybrat ve vzorníku RAL, takže ho snadno sladíte s designem linky i zbytkem interiéru. Z téhož materiálu si můžete nechat vyrobit také pracovní desku. Sklo je o něco širší (10mm) a nepoškodí ho krájení potravin ani naklepávání masa. Opatřit ho lze navíc antibakteriální povrchovou úpravou. Pokud toužíte po designovém řešení, zkuste za skleněnou desku umístit tapetu se zajímavým dekorem.

Dekor, obraz nebo fotka?

Zdobit skleněné plochy nemusí pouze barevné tónování nebo nezvyklá úprava povrchu. Dopřát si můžete také originální grafický design, obraz nebo fotografii. Nemusíte se bát, že by se časem olupovaly nebo poškodily. Designové sklo s vnitřním motivem vzniká použitím digitálního tisku na speciální fólii nebo textilii, která je zalaminována do skla. Jednotlivé vrstvy dekoru a skla drží pohromadě díky roztavené fólii. Více o Grafosklu najdete na sklo-jap.cz nebo grafosklo.sk.

Grafosklo nabízí nevídané možnosti

Dekorujte nálepkami

Finančně méně náročnou variantou jsou fólie, které se upevňují přímo na skleněnou plochu. Počítat však musíte s kratší životností. Nejlevnější variantou jsou adhezivní fólie, které drží na skle díky statické elektřině. V hobbymarketech je pořídíte už za 170 Kč/m2. O něco nákladnější jsou kvalitní lepené fólie, které slouží také jako ochranný prvek. Jsou odolné proti otěru, nesloupávají se a nepropouštějí UV záření. Odborné firmy vám je nalepí za cenu cca 650 Kč/m2.

Mějte to na tabuli!

Nechcete, aby vám uteklo něco důležitého? Pořiďte si domů praktickou skleněnou tabuli. Na rozdíl od tradiční školní tabule nebudete muset uklízet odrolenou křídu ani vás neohrozí nepříjemné alergické reakce. Moderní popisovatelná deska bývá podložena kovovým plátem, takže na ní bez problémů drží i klasické magnety. Cena se pohybuje v závislosti na velikosti od 800 do 2500 Kč.

Stolky bez otisků

Nemůžete si dovolit doma masivnější kusy nábytku? Vsaďte na subtilní průhledné kousky ze skla. Pokud vás děsí představa pravidelného čištění a leštění mastných otisků, pořiďte si solitéry vyrobené z matného, pískovaného nebo mléčného skla. Při nákupu se dobře ujistěte, z jakého typu skla je nábytek vyroben. Ideální je tvrzené sklo. Hrany by měly být obroušené a zakulacené, aby nedošlo k úrazu.

Laminované sklo

Užívejte si barvy i soukromí

Líbí se vám skleněné dveře, ale bojíte se ztráty soukromí? Problém vyřešíte, pokud zvolíte celobarevné skleněné dveře s výplní Planibel, Lacobel, Metalac nebo Lacomat. Materiál není průsvitný a na zadní straně má dvousložkovou lakovanou povrchovou úpravu. Na lak je nanesena speciální bezpečnostní fólie, která chrání lak před poškrábáním a majitele před úrazem, pokud by se sklo rozbilo. Jinou možností je výplň z akrylátového skla. Oceníte ji pro mírnou světelnou propustnost, odolnost proti nárazu a snadnou údržbu.

Složte si skleněné umění

Skleněné mozaiky nepatří jen do koupelny, na toaletu, stěny bazénu nebo za kuchyňskou linku. Mohou se stát dekoračním prvkem i uměleckým dílem, které povznese podobu společenské místnosti. Protože skleněné dílky vypadají v každém světle trochu jinak, nehrozí, že vás rychle omrzí. Ze sklíček lze poskládat velkoformátový obraz, vyzdobit můžete také stěnu s krbem nebo poskládat efektní detail na nábytku – třeba na desce jídelního stolu. Skleněné dílky jsou k dostání v různých tvarech. Vedle klasických čtverečků se vyrábějí také kolečka, oblázky, lístečky i zcela asymetrické tvary. Více informací naleznete na butterfly.czkameny.eu.

Pískování odolá času

Chcete sklo s dekorem, který odolá času i na místě s frekventovaným provozem? Dopřejte si skleněnou plochu s motivem, který vznikl jemným obroušením korundovým pískem. Zvolený motiv na skle vydrží dlouhou řadu let. Pískované plochy lze chránit speciální úpravou, třeba ochranným lakem nebo je vsadit do tepelně izolačního dvojskla. K údržbě vám postačí vlhký hadřík a saponát. Více na jap.cz, vvsklo.cz nebo sklodesign.net.

Design, který hřeje

Nechcete, aby design interiéru rušila nevzhledá topná tělesa? Zajímavou možnost jak mít doma teplo představují infračervené topné panely. Vyhřívají okolní stěny, takže se na stěně nesráží voda a nehrozí zamoření plísněmi. Oceníte je proto v chodbě, koupelně či v kuchyni. Topné panely jsou vyrobeny z tvrzené skleněné desky, topného tělesa, termostatu a kabelu. Více informací o možnostech se dozvíte na homeheat.cz nebo infra-topeni.cz.

Efektní rozdělení

Celoskleněné dveře či příčka ze skla vám pomohou interiér rozdělit, vnesou do více světla a zároveň slouží jako efektní výkladní skříň. Vypadají sice křehce, ale jsou odolné a bezpečné. Ozdobit je lze pískováním, grafickým motivem nebo ozdobnou fólií. Dveře na zakázku nebo dělicí stěnu vám vyrobí jap.cz nebo mija-t.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Lago

Jak netradičně využít sklo v interiéru

Sklo je tradiční materiál. Z materiálu původně používaného na dekorace, drobné užitné předměty a výplně rámů se nyní stal materiál vhodný i na netradiční aplikace v interiéru.

Originální materiály pro originální interiér

Originální materiály pro originální interiér

Na interiéry dnešní doby je kladeno stále více nároků, jedním z hlavních je originalita a osobitost. Nikdo většinou nechce mít doma stejnou skříňku, postel nebo knihovnu jako soused. Hlavním nástrojem ke splnění tohoto požadavku je zakázková výroba nábytku a s ní spojené i rozličné materiály.

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

K interiéru v tento čas neodmyslitelně patří vánoční dekorace. Věděli jste, že i to řeší designéři, a že Vánoce mají své trendy? Vánoční interiér, byť je často obohacen o spoustu sezónních barevných doplňků nemusí být jen kýčovitý, ale může být sestaven s elegancí a vkusem.