REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevo - tradiční materiál v moderním interiéru

Dřevo dodá interiéru barvu, teplo a snadno vyváží strohost materiálů jako je nerez, pohledový beton, stěrka či sklo. Dřevo lze využít na nábytku, pro obložení stěn, na výrobu příček. Moderní zpracování tradičního materiálu má neopakovatelné kouzlo. Objevte jeho možnosti!

Moderní bydlení může být díky přírodním prvkům překvapivě útulné. Experimentovat můžete s moderním nábytkem, podlahovou krytinou, stropem i obložením stěn. Nábytek na míru je možné vyrobit na zakázku z OSB desek, solitéry z šindele, rozebraných palet nebo korku. Na klasické obklady z palubek raději zapomeňte. Efektnějším řešením pro stěny je designová 3D mozaika nebo obklad z perforovaných desek.

Dřevo dodá interiéru barvu, teplo a snadno vyváží strohost materiálů jako je nerez, pohledový beton, stěrka či sklo. Užívat si můžete klidně více druhů dřevin najednou. Barevně neutrální druh s decentní nebo méně výraznou kresbou je ideální spojující prvek pro celý interiér. Objevit se může na podlaze, nábytku i dekoračních stěnách či skříních na míru. Další dřeviny je lepší přidat jako akcent na solitérech. Využít lze také barevný kontrast. Originálně působí třeba spojení světlého monotónního dřeva javoru a strakatého tmavého ořechu, teaku nebo palisandru. Pokud se chystáte pustit do výraznější proměny bydlení, raději se poraďte s odborníkem. Poradí vám nejen jak sladit různorodé prvky v harmonický celek, ale pomůže také s výběrem vhodného zařízení, osvětlení a doplňků.

Objevte korek

Korek je skvělým pomocníkem nejen při uchování vína. Umí také zútulnit prostor, aniž by mu dodal rustikální atmosféru. Krásu pigmentace korkových povrchů můžete obdivovat na nábytku, podlaze, mozaikách nebo třeba paravánu. Je na dotek teplý, pružný a měkký. Výborně tepelně i zvukově izoluje a odolá i poměrně vysokým teplotám (až 120 °C). Podlahy z korku ocení alergici. Snadno se stírají, jsou antistatické a brání množení některých druhů bakterií.

Tip

Pokud se chcete po ložnici pohybovat tiše jako kočka a nerušit partnera, vsaďte na korkovou podlahu s vysokým obsahem korkové moučky Corklinoleum. Kromě toho, že úžasně vypadá, je měkoučká, teplá a výborně tlumí kročejovou hlučnost.

Třetí rozměr pro stěnu

Toužíte po plastické výzdobě stěny? Zkrášlit ji lze nejen tapetou, ale třeba obrazem poskládaným z dřevěných dílků mozaiky. Kromě čistě hladkého povrchu si můžete poskládat klidně i 3D motiv. Spojení luxusních materiálů s netradičním provedením nabízí italská kolekce dřevěných mozaik Mosaici D‘Asolo ve 3D formátu. Vybrat si lze z dřevin dub, wenge a teak, vždy s kartáčovanou a lakovanou úpravou povrchu. Prodávají se předpřipravené tabule o rozměrech 30×30 cm, které se podobě jako klasický keramický obklad lepí na stěny. Do koupelny se bohužel nehodí.

Tip

Alternativou pro koupelny mohou být klasické dřevěné mozaiky Mosaici D´Asolo Classico. Díky speciální úpravě povrchu vydrží krásné i v prostoru se zvýšenou vlhkostí vzduchu a výskytem vody.

Na českém trhu italské 3D mozaiky nabízí Kratochvíl parket profi, s.r.o. v rámci programu KPP exclusive. Více na www.kpp.cz. Další možností jsou obkladové mozaiky z masivu. Pořídit je lze třeba u stilparkett.cz nebo na porcelanosagrupo.cz.

Vykoupejte se ve dřevě

Dřevo vypadá v koupelně efektně, ale bez speciální úpravy povrchu a ohleduplného zacházení si ho dlouho užívat nebudete. Pokud máte jednu koupelnu pro celou rodinu, raději zvolte odolný materiál, který lépe obstojí ve frekventovaném provozu. Náklady na ošetření dřevěných obkladů, podlahy, koupací kádě, solitérní vany či umyvadla z masivu se bohužel snadno vyšplhají do tisíců. Vhodnější jsou proto menší kousky nábytku jako jsou nízké stoličky, poličky, jednoduchý řebřík na ručníky a podobně.

Tip

Dřevěná umyvadla a vany na míru si můžete nechat vyrobit u slovenské firmy Vauu. Více informací najdete na vauu.eu.

Skládejte z šindele, recyklujte paletky!

Tradiční střešní krytina nesluší jen roubenkám nebo lidové architektuře ve skanzenu. Šindele dodají šmrnc také moderně pojaté společenské zóně. Užívat si je můžete na drobném nábytku, osvětlení, sedacím nábytku, věšáku nebo jako velkoplošnou dekoraci na stěnu za televizí.

Originální nábytek a dekorace vyrobené z šindelů, dřeva i čistě moderních materiálů si můžete nechat vyrobit na míru ve studio Kdomážidlibydlí. Raději byste něco vytvořili vlastníma rukama? Postavit stůl nebo skříň si můžete také ze dřeva z rozebraných přepravních palet. Pořizovací cena je nízká a základní postup práce zvládnete za jedno odpoledne. Inspirací vám mohou být třeba kurzy a workshopy, které pořádá server paletky.cz. Hotový nábytek si můžete vybrat třeba u wooded.cz nebo na nejfuton.cz.

Zahalte stěny

Moderní řešení za rozumnou cenu nabízejí přiznané OSB desky. Náročnější mohou vsadit na elegantní dřevěné obklady z exotických dřevin nebo designové obložení s perforovanými motivy. Na stěně vypadá skvěle, funguje jako izolace bránící únikům tepla, snižuje hlučnost i ozvěnu v interiéru. Snadno také zamaskuje menší nedostatky jako křivé zdi nebo nehezkou omítku. Podmínky pro instalaci jsou minimální. Stačí suchá a zpevněná stěna.

Tip

Zajímavé kousky dřevěných obkladů s vyříznutými motivy nabízí třeba Atelier Parket. Vybrat si můžete z široké nabídky dřevin i motivů. Více na parketatelier.cz. Inspirovat se můžete také na woodart.sk.

Nový design ze starého dřeva

Úžasné moderní dekorace do interiéru je možné vytvořit za pár korun z vyřazeného starého dřeva. Příkladem mohou být tvůrci z architektonického ateliéru Oooox, kteří využili dřevo ze staré stodoly k výrobě rámů pro moderní zrcadla. Jinou možností jsou staré trámy. Instalovat je můžete třeba v moderní pracovně s vyšším stropem. Dobře fungují také zajímavě tvarované kmeny stromů, třeba z břízy nebo hrušně.

Tip

Zrcadla ze stodoly, luxusní kousky designu v černobílém provedení i doplňky v čistě industriálním stylu najdete v showromu Looox. Více na oooox.com.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dřevo v interiéru – masivní dřevěné podlahy

Dřevo v interiéru – masivní dřevěné podlahy

Moderní design a architektura se stále více odvracejí od umělých materiálů a znovu objevují čistotu a krásu těch přírodních. Dřevo je osobité, robustní a má široké možnosti využití. Vnáší do našeho prostředí hřejivou a neopakovatelnou atmosféru. Má také své specifické vlastnosti, které je nutné respektovat.

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Neexistuje mnoho materiálů, které by měly tak široké uplatnění jako dřevo. Díky svým nesporným výhodám našlo své uplatnění téměř ve všech kulturách a ve všech obdobích vývoje lidské společnosti. Může za to zejména jeho široká dostupnost, snadná opracovatelnost, příznivý poměr hustoty a pevnosti a v neposlední řadě i…

Originální materiály pro originální interiér

Originální materiály pro originální interiér

Na interiéry dnešní doby je kladeno stále více nároků, jedním z hlavních je originalita a osobitost. Nikdo většinou nechce mít doma stejnou skříňku, postel nebo knihovnu jako soused. Hlavním nástrojem ke splnění tohoto požadavku je zakázková výroba nábytku a s ní spojené i rozličné materiály.

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

K interiéru v tento čas neodmyslitelně patří vánoční dekorace. Věděli jste, že i to řeší designéři, a že Vánoce mají své trendy? Vánoční interiér, byť je často obohacen o spoustu sezónních barevných doplňků nemusí být jen kýčovitý, ale může být sestaven s elegancí a vkusem.

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit vybavení bytu každým rokem. Trendové barvy se nejčastěji používají na doplňky, výmalbu či na tapetu, prostě na prvky, které…

Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy

Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění…

REKLAMA