REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

FOTOGALERIE: Trendy keramických obkladů? Inspirujte se z italského veletrhu

Keramické obklady nejsou rozhodně trendovým materiálem, spolu s pravým dřevem patří mezi původní materiály z civilizovaných obydlí. Pokud budeme v souvislosti s tímto typem hovořit o trendech, půjde o rozměry, tvary, povrchy a barevnost. Kam za trendy? Jednoznačně na veletrh Cersaie, který se koná každým rokem v září v italské Boloni.

Imitace dřeva na keramice do trendů rozhodně nepatří, jedná se v současné době o stálici. Někteří výrobci však tento motiv posouvají dál, a to nejen ve věrnější imitaci. Motiv dřeva je často ostařený, ve vintage stylu, nebo vypadá dřevo jako opalované, lazurované či jinak povrchově upravené. Časté jsou také skládačky s jiným dekorem.

Mezi další dekory patří imitace plechu, oprýskaného laku či jiného materiálu, který navozuje atmosféru továrny - industriální styl.

Mezi nejběžnější odstíny patří něžné neutrály od šedé, přes béžovou až po krémovou. Nejde však jen jednolité plochy. Často se objevují valéry různých odstínů. Tyto něžné přechody působí velmi rafinovaně a elegantně.

Velké formáty už nejsou takovým hitem jako v předchozích obdobích. Letos vévodí rozměry obkladů, které vypadají jako cihličkový obklad, tzv. „Brick“.

Inspirace uměním byla k vidění před více než půl rokem na veletrhu Heimtextil a nyní jsme pozorovali tento směr i zde. Řada obkladů měla "rozpité" motivy připomínající akvarel, což působilo až nostalgicky.

Atypické tvary nejsou také žádnou výjimkou. Hexagony doplňuje motiv "rybí kosti" a řada dalších vzorů. Tyto tvary jsou ve většině případů v neutrálních barvách, či imitacích kamene nebo dřeva. Mimochodem imitace mramoru je také již několik let stálicí.

Ani vintage styl a patchwork nejsou out. Jsou opět v jemnějších - často pastelových odstínech a mnohem více propracované.

Mezi poslední významné prvky patří 3D efekt. Některé obklady jsou jen jemně plastické, jiné jdou až do extrému. Většinou se objevují na jednobarevných (bílých, šedých, krémových) plochách různých velikostí.

Foto: Iva Bastlová

Barevnost obecně je velmi jemná a neutrální, barvy jsou jakoby naředěné vodou nebo v mlze. Objevuje se jemná pleťově růžová, vodní modrá či netypické odstíny zelené. Syté a výrazné barvy jsou spíše ojedinělé a jsou tou výjimkou, která potvrzuje pravidlo.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

FOTOGALERIE: Světové trendy interiérů z Milána 2016

FOTOGALERIE: Světové trendy interiérů z Milána 2016

Dvanáctého dubna se v půl desáté dopoledne otevřely brány milánského výstaviště Rho a na 270 tisících čtverečních metrech zde bylo k vidění přes 2400 expozici. Výstavištěm za necelý týden prošlo přes ...

REKLAMA