REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Ergonomie a zlatý řez více o tématu

Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - člověk v prostoru a u stolu

Ergonomie je vědní obor, který se zabývá vhodnými rozměry a tvary nástrojů, mobiliáře, předmětů denní potřeby, prostě všeho, co nás obklopuje. A to tak, aby vše maximálně vyhovovalo našim možnostem a potřebám. Pro stavebnictví a architekturu patří ergonomie mezi základní kameny oboru. V sérii článků na ESTAV.cz nás Ing. arch. Petr Brandejský seznámí s vědou, která nás obklopuje, aniž si to uvědomujeme.
Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - člověk v prostoru a u stolu

Se znalostí toho, co jsme si zde nastínili v předešlém textu, už nebude problém využít zmíněné principy pro potřeby ergonomie. Pokud se budete držet základních rozměrů, které vám ukazují červené bezpohlavní figurky na mých nákresech, máte víceméně vyhráno. Část vědomostí se stala užívaným standardem, takže nikoho neudiví, že postel má mít rozměry 800 mm × 2000 mm, pracovní stůl má mít výšku 720 mm a kuchyňská linka má mít výšku 850 - 890 mm.

Základní tělesné míry člověka a jejich vztah k obytnému prostředí

Ale jak je to s dosažením do skříněk s nataženou rukou, výškou zásuvky, pokud si dřepneme, jak má vypadat posezení u PC, to už je jiná věc. Pokud naše pracoviště, místa i věci určené k práci, zábavě i odpočinku, mají atributy správně řešené ergonomie, potom máte zčásti vyhráno. Práce je prací, sport sportem, odpočinek odpočinkem. Pokud ovšem tomu tak není, pak to dříve či později poznáte. Na příkladu pracovní židle si můžeme demonstrovat zdařilé nebo naopak nepovedené řešení.

To zdařilé řešení může vypadat jako futuristická vize, ale pokud sezením trávíte většinu svého pracovního času, potom některé atributy nejsou zbytečností. Není třeba zhuntovat váš rozpočet, ale židle je opravdu základ. Drobnost jako celodenní práce s myší u PC bez stavitelných područek vám může přinést problémy s ramenem nebo zápěstím.

Jak vybrat dobrou židli

Dobrá pracovní židle by měla mít podnož ve tvaru pětiramenného kříže s kolečky různé tvrdosti podle podlahoviny, na které stojí, případně se pohybuje. Opěradlo může být stavitelné s tuhostí přítlaku a výškově i hloubkově stavitelnou bederní opěrkou, synchronizované nebo nesynchronizované s předozadním posuvem sedáku. Sedák je pochopitelně výškově stavitelný. Stavitelná podpěra hlavy není taky k zahození. Některé funkce lze zaaretovat v různé poloze. Sedák a opěradlo mohou být potažené kůží, umělou kůží či látkovým potahem s dlouhou životností. Barevná škála je nepřeberná.

Vnitřní skladba je velmi rozličná, podle typu židle, místa určení a pochopitelně ceny. Může být použita polyuretanová pěna s různou tvrdostí, doplněna dalšími materiály pro tuhost a vedení ergonomického tvaru. S úspěchem se užívá tvarová, tzv. líná pěna. Existují židle (pro provozy jako jsou požárníci, policie, dispečinky sanitek, dispečerská pracoviště obecně a ostatní provozy s nepřetržitou pracovní dobou), které mají velmi propracované systémy odpružení, nastavení tuhosti, bederní opěrku – vzduchový polštář, stavitelný podhlavník, opěradlo s přítlakem, stavitelné a odklopné područky, speciální podvozky i písty, nosnost až 150 kg. Tyto židle jsou sice poměrně drahé, ale je otázkou, jestli je rentabilní židle za 20 tisíc, či židle za 3 tisíce 15 x reklamovaná a obměňovaná co půl roku.

Ergonomie pracovního místa

Jak by to vypadat nemělo

Teď ukázka, kudy cesta nevede. Značně tristně vypadá úřednice v kanceláři, která sedí na laciné, pojízdné židli, u které visí „umírající“ opěradlo pod divným úhlem. Dotyčná svým umným balancováním dovažuje vůli pístu, který ji svým chováním hrozí brzkým pádem. O nějaké ergonomii nemluvě. Laciné a nekvalitní židle nejsou na dlouhodobou práci! A to je jenom vrchol ledovce. Podívejte se na obrázek a sáhněte si do svědomí. Neznáte některé tyto symptomy?? Bolesti hlavy, únava očí, bolesti krční páteře, bolest ramene, loktu, zápěstí, bolest bederní páteře, kostrče, stlačený žaludek, uskřípnuté stehenní tepny, bolest v kolenou…

Pokud ano, potom zvažte, zda pro svoje sezení děláte vše, co je možné. Pochopitelně existují různé pomůcky, které vám pomůžou některé projevy odstranit. Je otázkou, zda je rozumné sedět na balanční podložce, která vám má znovu navrátit absentující zádové svaly do původní pohody, nebo si koupíte slušnou židli a neřešíte různé rehabilitační pomůcky.

Chyby v ergonomii – tudy cesta nevede…

Ergonomie je skutečně široká věda

O tom všem je ergonomie. Pracovní židle byla jen dílčím příkladem toho, co se může, má nebo musí. Prakticky kam sáhnete v našem počínání, tam na ni narazíte. Nůž, který vám proklouzne dlaní a způsobí zranění je ergonomicky špatně navržený. Pokud chcete, aby si váš malý gambler neopotřeboval zápěstí, když bude na PC „pařit“ akční hry, vybavte ho ergonomickou myší, futuristickou klávesnicí a 3D brýlemi. Když závislost, tak se vší parádou, ergonomicky a designově podloženou.

Varné centrum ve vaší kuchyni by mělo mít nižší výšku než pracovní deska, mycí centrum zase vyšší výšku. A tak se můžeme prohánět po bytě a hledat obdobné souvislosti. Pokud chceme vidět optimální výsledky promyšlené ergonomie pohromadě, sedněte si do vašeho auta. Pokud je model opravdu zdařilý, pak kolem sebe vidíte vše přehledně, bez zbytečných pohybů dosáhnete na cokoliv, co je pro jízdu a provoz nezbytné. Zdařilá ergonomie prošpikovaná technickými a technologickými finesami se řítí kupředu mílovými kroky. To, co se nám nedávno zdálo futuristickým výstřelkem, je nyní na dosah a to stále ještě nevidíme, co je „za rohem“.

Toto povídání si neklade za cíl vyčerpat všechny možnosti a kritéria daného tématu. Jeden článek z vás neudělá odborníka, ale pomůže vám zorientovat se v problematice. Nicméně to může být takový malý odrazový můstek k vašemu dalšímu počínání. Pokud dáte přednost krásné fotografii nebo kresbě před zmíněnou akční hrou v kokpitu vašeho PC, uděláte dobře….

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Ergonomie a zlatý řez

  1. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - úvod
  2. Lidské tělo - rozměry a proporce
  3. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - teorie zlatého řezu
  4. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - zlatý řez v praxi
  5. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - kompozice
  6. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - lidské proporce
  7. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - člověk v prostoru a u stolu
  8. ROZHOVOR: Správná ergonomie pracovního místa zvyšuje výkonnost zaměstnance

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - denisismagilov

Kuchyně a jídelna do milimetru. Na jaké rozměry dát pozor při plánování srdce bytu?

Kuchyně a jídelna. Místa, které doma potřebujete, ať již v jakékoli formě. V moderních interiérech často kombinujeme kuchyni s jídelnou, popřípadě i obývacím pokojem nebo v kuchyni využíváme příležitostné barové posezení. Jak veliký má být kuchyňský ostrůvek, barový pultík, kolik lidí se vejde k jídelnímu stolu,…

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Tentokrát si povídáme s architektem Liborem Kaplanem, který vystudoval architekturu v Brně a v Brightonu. Již během školy spolupracoval s brněnským ateliérem A77, ve kterém působil až do své autorizace. Následně se vydal vlastní cestou a nyní se věnuje návrhům staveb i interiérů. A za návrh interiéru pro firmu…

ROZHOVOR: Správná ergonomie pracovního místa zvyšuje výkonnost zaměstnance

ROZHOVOR: Správná ergonomie pracovního místa zvyšuje výkonnost zaměstnance

Současný nedostatek zaměstnanců na trhu práce nutí firmy přinášet další nefinanční benefity, kterými pracovníky nalákají. Někteří zaměstnavatelé začínají více přemýšlet i nad pracovním prostředím, které je oproti jiným výhodám stále opomíjené. Kvalita pracovního prostředí a ergonomie pracovního místa přitom ovlivňuje…

REKLAMA