REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Znovu a lépe. Chatu dokončili po čtyřiceti letech. Na fasádu dali ohořelé dřevo

Vypadá jako zbytnělá ptačí budka nápadně tmavé barvy. Termíny jako střecha, zeď, či komín tu splývají v jediném celku. Atypická kulatá okna, nezvyklé provedení pláště. Pozornost si ale tenhle objekt rozhodně zaslouží. Není to totiž typická rekreační chata, ale stavba prošpikovaná chytrými nápady.
Zdroj: BoysPlayNice

Chata, kterou někdo v osmdesátých letech rozestavěl, ale už nedokončil. Tečka. Protože tím by nejspíš měl celý příběh rekreačního objektu ve stráni nad  Jiřetínem skončit. Co totiž chcete dělat s nedohotovenou „boudou“, kde se břízolitová omítka snoubí s nekvalitním zdivem, a vše je už za ta léta nacucané vlhkostí a plísní? Chatu, kterou trefnými slovy projektantů charakterizuje ne zrovna pohádkový příměr: „Za devatero prožranými prkny od kousavých mravenců a devatero hromadami skelné vaty…“. Jenže příběh, jakkoliv se to zdá nepravděpodobné a ekonomicky nerozvážné, tentokrát tečkou prostě neskončil.

Znovu a lépe

Pokračovat v jeho vyprávění se rozhodli mladí majitelé, kteří měli dost energie a hlavně odvahy na to, aby se tu pustili do práce. A když už jim začali docházet síly a na konci tunelu pořád nebylo světlo, pomohli radou a skutkem architekti ze studia Mjölk. Kteří si tenhle námět prostě nemohli nechat ujít. Nedá se přitom říct, že tu z ničeho vzniklo něco. Právě to něco, co už tu bylo přítomné, bylo zdrojem komplikací. Na nekvalitu se prostě špatně navazuje kvalitou. Po běžných, řekněme čistících pracích, bylo prostě zapotřebí přehodnotit celé podání záměru. Do koše ale úplně odsunut nebyl.

Foto: BoysPlayNice

Přeci jen, v oněch 80. letech minulého století možná nebyly stavební materiály na výši a úroveň domáckých stavitelů a zedníků nebyla jedničková, ale když už nic jiného, lidé si ještě mohli vybírat z dobrých lokalit. A zrovna ta, na které se chata nad Jiřetínem, ve svahu na Bukové, kousek nad údolím Horské Kamenice, nachází, stála opravdu za to. Byl to jeden ze zásadních důvodů, proč pokračovat v práci. Byť tedy konečným výsledkem bude něco jiného, než co tu naznačila 40 let stará stavba. Ta by ostatně aktuální výsledek nepoznala.

Přistání u ptačí budky

Současná Chata pod Bukovou, diskrétně krytá bukovým hájem od silnice s příjezdovou cestou, teď vévodí svahu s naprosto suverénní jistotou, protože si dokonale podmanila okolí. Její základní rámec tvoří konstrukce z „poctivých jizerských trámů“, kryje se šedivou dřevěnou fasádou z latí, která je identická se zastřešením, a do údolí shlíží širokými panoramatickými okny. Její osobitou identitu podtrhuje neobvyklé provedení kulatých světlíků ve štítech. To vše ve velmi celistvém, kompaktním provedení.

Foto: BoysPlayNice

Ano, na první pohled to vypadá spíš jako velká ptačí budka uhlově černé barvy. Jak k tomu došlo? „Abychom se vyhnuli chemické ochraně dřeva, rozhodli jsme se fasádu opálit a tuto metodu jsme zvolili i ve volbě krytiny střechy,“ říkají architekti. Tisíciletá japonská technika shou sugi ban se už i v Čechách stává skoro standardem, na efektu jí to ale nikterak neubírá. Zvlášť pod Bukovou.

Hravý a přitom střídmý interiér

Jak zmiňují architekti, ani v interiéru nezůstal kámen na kameni. Centrem chalupy se stal velký otevřený prostor obývacího pokoje a na něj navazující prostorem velkorysé kuchyně. Vizuální předěl tu vytváří krb. Architekti majitelé se počítají k vyznavačům materiálové čistoty, skandinávský design je ostatně signaturou Mjölk, a tak se v interiéru potkáme jen s pár vzorky. Jednoduchost a upřímnost provedení nahrává pohodové atmosféře a snadné orientaci. Přehledné uspořádání je totiž něco, co duševní rekreaci prospívá.

Foto: BoysPlayNice

K působivé sestavě přírodních materiálů patří přiznaná dřevěná konstrukce, která působí hřejivým dojmem, doplněná pro kontrast a funkčnost bílou omítkou. Souboj mezi černou a bílou soudcuje neutrální leštěná betonová podlaha. „Na bosé nohy je to příjemné,“ dodávají architekti.  A protože se interiér umí krásně prohřát, můžete si tenhle komfort klidně vyzkoušet. Interiér je plný hravých nápadů. Například nenápadné „tajné“ dveře, které kryjí vstup na schodiště do patra.

Dobré konce potěší

Prostoupit jimi a vydat se k ložnici znamená, že vlastně musíte prolézt skříní. Jen se trefit do té správné. Do zóny, kterou můžeme označit za dětskou, se zase můžete propracovat po žebříku. A nečekaná návštěva může přespat ve vyloženém okně.  Koupelna už je s kreativními gesty střídmější, a zachovává si jednoduchou eleganci, s bílou keramikou a černými ocelovými prvky, které doplňují celý interiér. Zapomenout bychom určitě neměli ani na malý a nenápadný objekt, stojící v povzdáli.

Foto: BoysPlayNice

Tenhle baráček byl původně dřevník a teď poskytuje krom sauny i útočiště pro možné návštěvníky sympatické rodiny. Velkým oknem přímo do sauny pak spolu všichni můžou pozorovat zapadající slunce nad údolím nebo prohánějící se zajíce pod domem,“ prozrazují bodře architekti.

Máme štěstí na lidi. Společně s našimi klienty realizujeme věci, který jsme dřív jen obdivovali v časopisech. Opravovat starej dům je vždycky odvaha, protože není nikdy úplně jasný, co vás v průběhu prací čeká. Tuhle spadne nějaká zeď, tady se zase zjistí, že dům nemá ani základy, nebo se někde najde pár kostí ze středověku a všechno se musí měnit. O to větší radost máme, když všechno dobře dopadne.“

Foto: BoysPlayNice

Údaje o projektu

Název projektu: Haus Koeris
Typ projektu: Dřevostavba
Architektonické studio: Mjölk architekti
Lokalizace: Jiřetín pod Bukovou, ČR
Vedoucí projektu: Jan Mach, Jan Vondrák
Dodavatel stavby: AronHouse
Dodavatelé materiálu: Harvia, Ikea, AronHouse
Klient: soukromá osoba
Zastavěná plocha: chata: 85,5 m2 , sauna: 21 m
Využitelná plocha: 294,7 m2
Stavební parcela: 1289 m2
Zahájení projektové činnost: 2016
Rok dokončení: 2020

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Tuomas Uusheimo

Chtěli menší dřevostavbu ve městě. Úřadu se dům zdál malý, požadoval větší. Architekti si s tím poradili

Lokální stavební vyhlášky a nejrůznější skutečnosti, vycházející z územního plánu, většinou chápeme jako jednostranná funkční omezení. Očekává se, že kvůli nim musíte stavět méně, ne tak objemně, v nižší výšce. Architekti ve finském Kajaani řešili opačný problém. Úřadům se nepozdával rodinný dům, který byl až příliš…

Zdroj:  John van Groenedaal

Energeticky neutrální dům kryje fasáda z opalovaného dřeva

Racionální řešení, obnovitelné zdroje, udržitelnost. Rodinný dům, řešený jako dřevostavba, vyrůstal na jednoduchých principech. Ty mu ve výsledku zprostředkovaly energeticky neutrální provoz, a také velmi efektní podobu. Prkna na fasádě jsou ohořelá.

Foto: Máté Lakos

Malá dřevěná chata s velkým oknem. Milá i útulná

Budapešťské studio Hello Wood je věrné svému názvu, dřevo ve stavební praxi je u nich skoro základní charakteristikou a podstatou jejich tvůrčí práce. To, že se soustředí téměř výhradně jen na tento materiál, jim ale nikterak nezužuje profesní záběr. Pouští se do realizací nejrůznějších typů architektury a…

Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Znovuzrození dřevostavby u jezera ve stínu rozrostlého dubu

Projekt komplexní rekonstrukce z Dánska, který v podstatě nahradil starou dřevostavbu novým, moderním objektem odlišného využití. Místo malé loděnice vznikla rekreační chata, která se rozplývá v harmonické scenérii luk, lesů a vodní hladiny.

Zdroj: Florian Amoser

Malý vesnický dům naplňuje velká očekávání

Chytře řešený, ekologický, s minimální zastavěnou plochou. A přitom precizní ve svém provedení, přesně dostačující potřebám svých obyvatel. Možná je co do vzhledu skromný, ale ukazuje cestu velikánům.

Zdroj:  Petr Polák

Chata na konci světa vyplouvá z lesa jako dřevěná loď

Chata v příjemně izolovaných končinách Karlovarska, která se po všech stránkách jeví být ideálním místem pro poklidnou dovolenou. Současně ale stavba, která se běžné typologii vymyká tím, jak důvěrně známé rysy tradiční chalupy interpretuje v dost netušených souvislostech.

Zdroj: TRI.ŠTRNÁST architekti

Jesenická dřevostavba: Dům pro rodiče je o splněných snech

Minimální stopa v terénu, zužitkování materiálu z původní stavby, dobře propracované napojení objektu na bezprostřední okolí, chytře vystavěný projekt a kouzelné provedení. A jako bonus ještě stavba v nízkoenergetickém standardu. Co víc by si obyvatelé mohli přát? Snad jen, aby si tenhle sen mohli splnit o pár let…

REKLAMA