Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chata na konci světa vyplouvá z lesa jako dřevěná loď

Chata v příjemně izolovaných končinách Karlovarska, která se po všech stránkách jeví být ideálním místem pro poklidnou dovolenou. Současně ale stavba, která se běžné typologii vymyká tím, jak důvěrně známé rysy tradiční chalupy interpretuje v dost netušených souvislostech.
Zdroj: Petr Polák

Moderní design, vystupující z povědomých a řekněme tradičních tvarů, je něco, o co se Chata v Nových Hamrech může opřít. Stavebně, i doslovně. Objekt kombinující šikmou střechu s rovnou, zahalený do celistvého pláště oplechování, by na volné ploše byl do extrému nápadný. Tady je ale jen prodloužením kontur zachmuřeného jehličnatého lesa, jež se ve vrcholových partiích stejně jako tato chata hlásí světu formacemi vlajkových smrků. Splývá s horizontem, do kterého nevstupuje ničím jiným, než různými odstíny šedi. A byť by těch odstínů šedi třeba bylo padesát, jako v názvu stejnojmenné knihy, nemá nic společného s nemravnými milionáři. Je ve svém pojetí naprosto civilní, nepřehnaná. Jen prostě jiná, než dosud bývalo zvykem.

Kdo to kotví na stráni?

Rozdíl mezi tím, co je normou a co je pokročilou invencí architektů, je možné snadno porovnat. Když se vymotáte z návrší u lesa, zahlédnete první bílé omítky sousedních domů, a pár dalších chat. Které se stavebními konvencemi nikterak nezápasí, ale přesto k místu sedí vizuálně méně, než tato Chata. Nadneseně její atypický boční profil můžeme přirovnat ke stožáru, k němuž se upíná trojúhelníkovitá plachta lodi. Vlastně to není tak nepřiměřené. Protože chata do jisté míry plní roli rozhledny. Jen místo strážního koše vyhlíží do kraje z pokoje. A celý objekt na pozadí větrem rozhoupaných stromů skutečně vypadá, jako by „vyplouval“ z lesa. Skutečně je tedy zvenku na co koukat, byť je obtížné si tento projekt někam zařadit. V dobrém slova smyslu.

Foto: Petr Polák

Jak připouští architekti ze studia New How, pánové David Zámečník, Filip Havliš (posílení v týmové spolupráci o Radovana Záborského), návrh vychází z místního koloritu. Přesněji ale z koloritu místní přírody. Ve které lze rovněž najít odstíny šedi ve všech podobách a tónech. „Šedou můžete vidět ve stínech stromů, v žulových a čedičových skaliscích a dokonce i v tmavě zelených jehlách a kmenech zdejších smrků, které jsou tak typické pro lesy Krušných hor,“ říkají. Vnější barevná paleta, omezená na odstupňování jediné barvy, přesto zafungovala. Fasáda a střecha rekreačního domu, pokrytá hliníkem, se k místu hodí. Struktura fasády byla použita k vytvoření intenzivního drsného povrchu, který nejasně připomíná naolejované černé dřevo a pomalu rostoucí smrkové kmeny.

Melodie překvapení

Z formálního hlediska je nová budova reprezentována aerodynamickou, ale hranatou figurou, kde klasické prvky, jako je střecha a stěna, ustupují jasnému tvaru a splývají mezi sebou. A co ještě architekti prozrazují? „Vnější podoba byla vytvořena skrze mnoho přesně nastavených prostorových scén interiéru a na základě sezónně se měnících místních klimatických podmínek,“ říkají a to, co zaznívá, je naprosto logické. Tam, kde se počítá s vyšší náloží sněhu, je třeba střeše dodat patřičný sklon. Zvolený strmý úhel ale překonává očekávání, typický a pochopitelný rys se zdá být až přehnaným. A to je přesně ta struna, na kterou Chata v Nových Hamrech hraje opakovaně.

Foto: Petr Polák

Ve stavbě o dané výšce bychom obvykle napočítali dvě podlaží. Ale tady jsou tři. Není to o přehánění, ale o rozšíření účelu, vytěžení potenciálu, který nabízel výhled do krajiny. Navíc akcelerovaný tím, že v nejsvrchnější etáži je umístěn ateliér s knihovnou. Místo koncentrované inspirace. Možná v těch výškách a při výhledu na okolní scenérie budou brousit studený vítr kolem, ale současně je to příhodný prostor pro vychytávání prolétajících nápadů a myšlenek. Se vsazeným čtvercovým oknem o hraně 2,5 metrů je možné cokoliv. Tato vrchní partie Chaty pak určuje rozvrstvení výšek uvnitř celého obydlí. Znovu poněkud atypické, aby „svrchník“ rozhodoval o „spodcích“.  Ale je to tak, a znovu to dobře funguje.

Dnes chata, zítra dům

O patro níž se nachází polootevřený studiový prostor, spací kouty, hygienické zázemí. Po strhujícím dojmu, jaký zanechal ateliér pod střechou, by to tu ale nejspíš působilo příliš fádně a usedle. A tak ke slovu přišla další chytlavá akce: podlaha, samozřejmě s veškerým důrazem na bezpečnost, je tu částečně tvořena výpletem sítě. Mezi přízemím a prvním patrem tak existuje spojení, kontakt. Vizuální i akustický. Vlastně, pojem přízemí a patra tu trochu ztrácí smysl, protože návaznost obou je tak těsná. Je to prostor pro relaxaci, odpočinek, uvolněné snění. „Je to místo, kde můžete popustit uzdu své fantazii. Sedět v síti a nemít pevnou půda pod nohama má něco společného se snem o létání, stejně jako dívat se nahoru do nebe,“ doplňují architekti.

Nejnižší úrovni domu, přízemí, pak dominuje hlavní společenský prostor s kuchyní Prostor vymezený běžnému životu, klasickému funkčnímu zázemí. Pokud se pod střechou tvoří a v prvním patře sní a odpočívá, tady je vždycky rušno. Vše se tu točí kolem krbu, kterému byla vyhrazena centrální pozice. Je na něj dobře vidět od kuchyňské linky, z jídelny, i pohodlného posezení podél oken. Posezení, které je mimochodem velmi snadné adaptovat na poležení. Počet dočasných obyvatel tak může být značný (cca 10 osob poměrně komfortně). Přesto se nejedná o typickou víkendovou párty-chatu.

Její majitelé nezastírají vizi, nastěhovat se sem v dohledné době natrvalo. A tak se úložné kapacity a zatím nezastavěný nebo nadhodnocený objem zdánlivě nevyužívaných místností dočká naplnění. Kromě toho by také v budoucnu měla být rozšířena energetická koncepce domu. V současné době se topí otevřeným krbem a elektřinou. Mimo to, je dům již vybaven připojovacími body pro střešní fotovoltaický systém a pro vertikální větrné turbíny, které pomáhají realizovat myšlenku energeticky soběstačného života. Technické zázemí pro tento cíl je zapuštěno do malo-formátového suterénu.

Splynutí efektu a střízlivé účelnosti

Interiéru Chaty v Nových hamrech po všech stránkách dominuje dřevo. Stěny, podlahy, obklady. Za trámovím a předěly stropů vystupující dřevotříska nepůsobí dojmem laciné náhražky, ale materiálu, který je pro svou funkčnost příhodný účelu. Ostatně, i složení základní stavby, tedy suterénu, na nějž je navázána základová deska, ke které se upínají nosné dřevěné konstrukce obestavěné CLT panely, mají něco do sebe. A když se to celé překryje plechovou (falcovaný plech) kompaktní fasádou i střechou? K efektu se rázem přidává efektivita. Atraktivní, byť atypický tvar, nahrává nenápadné nápadnosti. Chata v Nových Hamrech se povedla. Jako loď se vydala vlastní cestou, a našla svůj cíl.

Údaje o projektu

Název projektu: Chata Nové Hamry
Typ projektu: rekreační objekt
Architektonické studio: New How Architekti
Lokalizace: Nové Hamry, Karlovarský kraj, Česká republika
Vedoucí projektu: David Zámečník
Spolupráce: Radovan Záborský
Realizace nosné dřevěné konstrukce: 3AE
Klempířské práce, fasády: Tomáš Padevět – Poklem
Dodavatel stavby: PROVAST s.r.o.
Klient: soukromá osoba
Zastavěná plocha: 81 m2
Hrubá podlahová plocha: 190 m2
Užitná plocha: 140 m2
Plocha pozemku: 975 m2
Zahájení projektové fáze: 2018
Realizace, finalizace: 2021

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Stijn Bollaert

Dům s kloboukem v srdci září denním světlem

Diagonální propojení místností v přízemí, zřídkavé stinné kouty zpestřující jásavé barvy. A světlo? To sem proudí ze stran i z výšky patra. Co střecha? Ta dělá dům… Dům, který je velmi povedený zevnitř, díky ní vypadá poněkud netradičně.

Foto: Tamas Bujnovszky

Chata ve tvaru A. Moderní verze staré dřevěné stavby

Starý a důvěrně známý koncept, vycházející z typického profilu „áčkovité“ srubové chatky. Tady ovšem přepracovaný do poněkud odlišné podoby, s řadou nových prvků designu. Že to zní zvláštně? Směs staré funkčnosti a nových nápadů každopádně funguje. Výsledkem je Grand Cabin, velká chata, kde můžete pohodlně trávit čas…

Foto: BoysPlayNice

Víkendový dům v CHKO Beskydy si váží svého klidu

Projekt obydlí v horách, které se nesnaží dělat zbytečné kompromisy, ani si hrát na uměle vytvářenou romantiku valašské roubenky. Víkendový dům vás dostane čistotou a jednoduchostí svého zpracování.

Foto: Matt Dunkinson, Richard Battye

Malý dům inspirovaný velkým obrazem

Syntéza umění a architektury, projekt se vzdělávacím přesahem. Ano, většinou v nás takový popis oprávněně vyvolává nepříjemné mrazení, jak se zase někde vytvářela nějaká strhující konceptuální kompozice milovníků umění pro umění. Observatoř je ale jiná, a ve své podstatě podchycuje to, co by mělo být přirozenou…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA