Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům s kloboukem v srdci září denním světlem

Diagonální propojení místností v přízemí, zřídkavé stinné kouty zpestřující jásavé barvy. A světlo? To sem proudí ze stran i z výšky patra. Co střecha? Ta dělá dům… Dům, který je velmi povedený zevnitř, díky ní vypadá poněkud netradičně.
foto: Stijn Bollaert

Při propisu Domu v klobouku šetřili belgičtí architekti slovy. Ale ke škodě to není. Jejich práce mluví sama za sebe. V tomhle případě navíc stejně vše podstatné o projektu rodinného domu, stojícího kus od Ghentu, prozrazuje název. Obydlí s výměrou 165 metrů čtverečních užitné plochy díky provedení střechy, usazené na kosočtverečně-pravidelném půdorysu vypadá, inu, jako kdyby mělo na hlavě pánský hranatý klobouk.

Chvála rekonstrukcím

Celý záměr spěl k této vizuálně nápadné pointě necíleně, ale poměrně jistě. Na počátku tu byl bungalov, samostatně stojící stavba vybudovaná v 60. letech, obývaná dnes rodinnou majitele. Původní dispozice je už trochu tísnily, a stavební provedení rovněž neodpovídalo tomu, co by si představovali jako moderní bydlení. Proto se rozhodli k rekonstrukci, jež by jejich obydlí modernizovala a dodala jí i trochu místa navíc.

Foto: Stijn Bollaert

Zádrhel se ovšem pojil se stavebními regulemi, vyhláškami danými místem. Na lokalitě nebyl povolený další zábor plochy. Poměr zastavěného musel i přestavbou zůstat, v poměru k ploše nezastavěného pozemku, stejný. A tehdy navázali majitelé kontakt s architekty ze studia FELT, kteří podobným náležitostem rozumí lépe, a díky svým zkušenostem také zvládnou snáze pracovat s úklady stavební legislativy.

Poněkud překvapivě se ukázalo, že stavět to výšky tu problém není. Ovšem jen tak nadsadit patro nad přízemí by se – i po nezbytném zpevnění základů – obyvatelům nevyplatilo. Přízemí by se stalo velmi šeré a působilo by stísněným dojmem. Architekti z FELT ale navrhli hned několik designových úprav, které by tento neduh dokázaly odbourat. A to už jsme u tvarů a proporcí onoho zmíněného klobouku.

Foto: Stijn Bollaert

Dům s kloboukem je projektem, který není ani tak rekonstrukcí, jako rekonfigurací. Přízemí tu prošlo totální obměnou místností a rozvržením pozic, aby se navíc část pokojů z přízemí přesunula do patra. Nové první patro, s hladce kosočtvercovým tvarem, teď nese centrální halu, od níž se rozbíhají koupelny a ložnice. Jsou hned tři, takže obyvatelé teď mají dostatek soukromí i pohodlí.

Více místa a světla

Nyní uvolněné rozměrné přízemí si pak mohlo dovolit do samostatných místností usadit velmi prostornou kuchyni (s linkou roztaženou podél tří stěn), jídelnu i obývací pokoj, který přechází v čítárnu/knihovnu. Architekti využili několika mechanismů k tomu, aby přízemí nepůsobilo šeře a stísněně. Jedním z nich je neobvykle soudkové klenutí provedení světlých stropů, které „vede světlo“.

Foto: Stijn Bollaert

A samozřejmě, velkou parádu nejen na efekt dělá i zdvojená výška stropů v „komíně“ usazeném nad jídelním koutem. Míří až ke světlíku, které sem vede paprsky denního slunce a prosvětluje obě podlaží. Srdce Domu s kloboukem tak září světlem.

Jinak je zajímavostí, že místnosti v přízemí jsou na sebe napojeny diagonálně. Plán a uspořádání místností se tak může zprvu jevit poněkud kostrbatý, ale velmi rychle přejde do krve. Pokoje nejsou tam, kde byste je čekali podle pravoúhlé logiky, ale navazují na sebe pořád stejně dobře. A v celkovém rozložení obydlí je to znát méně, protože i vstup je posunutý do okraje půdorysu.

Foto: Stijn Bollaert

A více barev

Snaha uchopit zařizování interiéru jinak, než v původním bungalovu, má také několik součástí. Například vytvářením nové barevné palety, podporující hravou náladu. Světlá podlaha z dřevěných dlaždic v obývacím pokoji navazuje na vzor keramických dlaždic v kuchyni, do tmavšího modra (tzv. mořská modř) hrající vybavení linky v kuchyni zjemňuje světle růžový kout mezi dveřmi na chodbě.

Zbytek domu je pak střídmě neutrální. V určitých aspektech se do něj navrací původní nábytek, jinde nastupuje zakázková výroba s úplně novými a originálními kousky. Šitými na míru novému prostředí. Zvenku pak vidíme dům, který vychází z původního půdorysu starého bungalovu, ale na cestu ven se ustrojil do klobouku nového patra.

Foto: Stijn Bollaert

V soutěži o nelichotivá pojmenování novostaveb by si tahle realizace jistě vydobyla místo, ale jinak se jí nedá upřít kvalita a důraz na dotažení přání klientů do finále. Navíc je tvarově nezvyklá konstrukce příjemně ujednocena petrolejově modrou střechu z velkoformátových tašek, který ladí se světle krémovým nátěrem stěn v přízemí.

Údaje o projektu

Název projektu: A House With A Hat
Typ projektu: Rodinný dům, rekonfigurace bungalovu
Architektonické studio: FELT
Lokalizace: Gent, Belgie
Vedoucí architekt: Karel Verstraeten
Spolupráce: Jasper Stevens
Statika: Vesting
Dodavatelé materiálu: Reynaers Aluminium, Sto, RENSON, Cedral, FLOS, ROCKPANEL, TopCer, Vandenborre, Zangra
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2022
Užitná plocha: 165m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:  Petr Polák

Chata na konci světa vyplouvá z lesa jako dřevěná loď

Chata v příjemně izolovaných končinách Karlovarska, která se po všech stránkách jeví být ideálním místem pro poklidnou dovolenou. Současně ale stavba, která se běžné typologii vymyká tím, jak důvěrně známé rysy tradiční chalupy interpretuje v dost netušených souvislostech.

REKLAMA