REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ideální dům na důchod? S vlastní elektrárnou na dosah přírodě. I takto lze přestavět starou vilku

Že je něco starší automaticky neznamená, že by to mělo být na odpis. I objekty, které už něco pamatují, v sobě mohou nést určité skryté kvality. Jen je třeba je hledat. A přesně tohle se povedlo nizozemským architektům u „vilky pana lékárníka“ z fríského Workumu.
foto: Stijn Bollaert

Dům, stojící v natolik poklidné vilové čtvrti, a obklopený hustou zelení, že by se dal klidně považovat za nějakou zbohatlickou vilku, vyrůstal na předměstí Workumu dlouho. Se stavbou se započalo v polovině šedesátých let, a dokončen byl až v letech sedmdesátých. Jeho někdejší majitel, lékárník, si tu užíval prodloužených víkendů a dovolených. A v této podobě, odrážející módu starou padesát let, přečkal objekt vlastně až do dnešních dní. Kdy si jej – jako bydlení na důchod – vyhlédl postarší manželský pár.

Když na důchod, tak pro budoucnost

Nemovitost se jim líbila umístěním, blízkostí zeleně a vody, cenou. Ovšem pokud šlo o její obytné kvality, měli určité výhrady. Chtělo to rekonstrukci, a to na mnoha úrovních. Nešlo jen o to, že dům byl poněkud ošuntělý. Problematické bylo už jen provedené stavby, neadaptované na současné normy efektivity a úspornosti. A lidé v důchodu netouží po tom, aby za energie připláceli víc, než skutečně musí. V případě nových obyvatel to bylo víc než jen přání, ale velmi konkrétní představa.

Foto: Stijn Bollaert

Už proto, že klientem byl strojní inženýr, který sám sebe popisuje jako celoživotního nadšence do moderních technologií. A chtěl, aby mu bydlení na důchod sloužilo jako přehlídka těch vymožeností, o nichž celý život četl a studoval je. Pochopitelně si přál předělat všechny stávající instalace v domě. A také jiné zateplení, uplatnění širších možností v oblasti obnovitelných zdrojů energie, podporu elektromobility. Pro architekty ze studia BETA se tím započal velmi zajímavý příběh.

Ústřední roli v něm hrál dům, který byl sice starý a nemoderní, ale díky sérii jejich zásahů se stal základem pro současnou architekturu. A posloužil jako vynikající platforma pro technologie, jež se stávají realitou. Tím se kontext rekonstrukce „vilky pana lékárníka“ stal velmi podnětný a inspirativní, protože postihuje možnou proměnu i těch objektů, které jsou funkčně za zenitem. Dokládá, že i dům ze 70. let může vyhovovat novému využití, a lze jej adaptovat k přechodu na novou energii.

Foto: Stijn Bollaert

Otevřený k přírodě, diskrétní k okolí

Práce architektů započala tradičně, definováním vztahů vlastní stavby k okolí. Její širší návaznosti, napojení, krajinný vjem. Poté se soustředila na dílčí fáze rekonstrukce, která místy skutečně musela jít hluboce ke stavební podstatě věci. A nakonec se vše sladili tak, aby zajistili postaršímu páru bydlení „odolné“ vůči scénářům budoucnosti.

Dům byl trochu svérázný, ale ne bez šarmu,“ popisuje šéfarchitekt Evert Klinkenberg. V přízemí se nacházel dostatek prostoru pro obytnou část i spaní, takže byl velmi vhodný pro budoucí potřeby klientů. Velkým kladem bylo to, že prostorný pozemek leží přímo u říčního kanálu, který se napojuje na přírodní rezervace IJsselmeer a Waddenzee (zapsané na seznamu UNESCO). A obě tyto oblasti jsou oblíbenými místy k trávení volného času manželů.

Foto: Stijn Bollaert

Proto bylo zřejmé, že se stavba bude v rámci možností orientovat k vodě a výhledu na rezervace. A přitom jej ze stran bude stínit a zakrývat zdivočelá zahrada. Ačkoli při stavbě zůstalo jen málo nezměněno, ambicí architektů bylo v podstatě replikovat záměry původního návrhu, a navázat na ně tvůrčím způsobem. Původní schéma domu tvořilo sled dvou do sebe zapadajících čtverců a tvořilo základ pro nové uspořádání v úrovni terénu.

Hlavní objem teď obsahuje obytné prostory, které jsou nyní otevřeny novým konstrukčním schématem. Tato část se „kryje“ pod charakteristickou stanovou střechou. Pyramida střechy ční směrem ke kanálu – je orientačním bodem – ale směrem k přístupové cestě je nezřetelný. Nově vloženým prvkem je „třetí čtvercový segment“ - bezbariérová terasa, která je chráněna objemem stavby a navazuje se na zahradu.

Foto: Stijn Bollaert

Pro spokojené stáří

Obydlí vyniká svou přehledností, snadnou orientací. Napomáhá tomu kompletně prosklená fasáda. Ta mile zdůrazňuje hluboký vztah domu a obyvatel s venkovním prostředím. Ven se dá projít velkými posuvnými okenními rámy. Těžké a holé betonové sloupy zakrývají hliník okenních rámů, a tak vyvolávají dojem, že se stanová střecha nad objektem vznáší. Je to poměrně neortodoxní řešení. A zdaleka ne jediné. Zaujme třeba výrazný okulus střešního okna, stejně tak i zbytnělé svody vody, okapy.

I když v barevné paletě převládá šedo-bílá a kovová, lze tu vypozorovat hned několik zajímavých textur. Strohost betonových sloupů vyvažuje norská křemennou podlahu, hladkost pečlivě vyskládané břidlicové střechy, pocitové teplo sálající z dřevěné paluby terasy.

Foto: Stijn Bollaert

Po rekonstrukci je stavba vynikajícím příkladem obydlí pro postarší obyvatele. Přehlednost – to, že z jedné místnosti můžete sledovat okolí, aniž byste tam museli vážit dlouhou cestu – konektivita – napojení místností skrze interiér i exteriér, to, že si dveře na zahradu najdete v každé místnosti přízemí… a hlavně je prostor bezpečný, nenáročný. A soběstačný.

Elektrárna pod vlastní střechou

Na tom už si pochopitelně dal záležet majitel, který si skutečně vyhrál. Pod jeho vedením se garáž stala miniaturní elektrárnou. Naistalován je zde elektrický rozbočovač, nabíjecí stanice pro elektromobil a velkým zásobníkem tepla. Odtud se hybridní tepelné čerpadlo připojuje jak k venkovnímu vzduchu, tak k sezónnímu tepelnému zásobníku, uloženému 150 metrů hluboko ve fríské půdě. K napájení tepelného čerpadla na střeše garáže nechal osadit 36 solárních článků s výkonem s výkonem 10,8 MWh/A, které poskytují domácnosti dostatek energie pro celoroční soběstačnost.

Foto: Stijn Bollaert

Příroda, udržitelnost a nezávislost, to vše jsou hodnoty, kterých si obyvatelé váží. A daly jim vyniknout i v domě, který už měl to nejlepší za sebou. Chytré a úsporné technologie nemusí být vyhrazeny jen pro moderní novostavby, smysl dávají i u starších obydlí.

Údaje o projektu

Název projektu: House TC
Typ projektu: rekonstrukce a modernizace rodinného domu
Architektonické studio: BETA office for architecture and the city
Lokalizace: Workum, Frísko, Nizozemsko
Vedoucí architekti: Evert Klinkenberg, Auguste van Oppen
Projektový tým: Henry Holmes, Ryan Dougan
Strukturální inženýring: Linek
Dodavatel stavby: Agricola Bouw
Dodavatelé materiálu: ORAMA
Klient: soukromá osoba
Užitná plocha: 339 m2
Zahájení projektové fáze: 2017
Rok dokončení (finalizace): 2021
Náklady: 450 000 €

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Lorenzo Zandri, Mariell Lind Hansen

Moderně ale s citem. Jak rekonstruovali a přistavěli venkovské sídlo

Majestátní šlechtická sídla anglického venkova probouzí fantazii, a to nejen jako kulisa populárních detektivek a seriálů. Člověk se prostě neubrání úvahám o tom, jak se v nich asi žije. Nahlédnout za mohutné zdi jednoho takového obydlí nyní umožňuje působivá rekonstrukce a přístavby domu…

foto: Miran Kambič

Levný dům pro slušné bydlení. Nestál moc, přesto ohromí. Na důchod je ideální

Nemusí to být žádný zázrak, stačí, aby to bylo slušné místo k bydlení. Zhruba tak lze postihnout zadání pro „obyčejný“ dům k žití, kteří si přáli po odchodu do důchodu manželé. Slovinští architekti tuhle zakázku rozhodně nepodcenili a jejich ztvárnění zadání teď budí rozruch i daleko od Litije, kde stavba stojí.

foto: Leonas Garbačauskas

Dům vsazený mezi stromy připomíná loď na mělčině. Vyhrál litevskou cenu za architekturu

Klaipeda (nebo též Klajpeda) je nejstarší město na území dnešní Litvy, a také její jediný námořní přístav v Baltu. To, že sídlo na břehu moře bylo po staletí jediným spojením obchodníků s Německem, Švédskem a Dánskem, se do podoby sídla silně promítlo a ovlivňuje jí ještě dnes. Platí to i u architektury, která je…

Foto: João Morgado

Nehezký a stísněný rodinný dům, který si zamilujete

Na první pohled nehezký, starý a poněkud stísněný. Jenže přitom jaksi důvěrně známý, typický dům. Tak Tiago do Vale Arquitectos popisovali objekt, stojící ve čtvrti Duarte Pacheco městečka Braga. Proč důvěrně známý? Přesně takových domů, v ujednoceném univerzálním stylu, totiž vyrostly po celém Portugalsku stovky.

Zdroj: Agnès Clotis

Jak se staví domov? Rekonstrukce malého domu z historického Bordeaux

Město, s předlouhou historií, které voní slaným mořským vzduchem a vínem. Bordeaux. Romantický fenomén, perla historické architektury chráněná UNESCO, kulturní a univerzitní centrum. Krása. Když ale přijde na obyčejné žití, zase tak veselé to tu není. Záměry stavebních rekonstrukcí tu musí podléhat přísným pravidlům,…

REKLAMA