Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Domek jako velká skládačka. Roste společně s rodinou

Dřevěný mini-domek, který jste naprojektovali svým potřebám, vám sedí jako dokonalá druhá kůže i bezpečný krunýř před nepohodou. Tísnit vás začne tehdy, když uvnitř začnete žít dva, nebo rovnou tři. Co pak? Krab poustevníček musí vyměnit schránku, protože větší mu nenaroste. To by čekalo i na vás, pokud náhodou nebydlíte v téhle prefabrikované „ulitě“ od australských architektů.

Dřevostavby jsou v trendu, stejně jako dnes frčí nenáročné mini-domky a rozmanité verze mobilního bydlení. Jenže každý trend se časem vyčerpá, protože má své funkční limity: i na zdánlivě nekonečné cestě životem jednou opravdu budete chtít zakotvit, byť se dnes zaklínáte tím, že vydržíte v neustálém pohybu nadosmrti. Jednou skutečně objevíte místo, kde budete chtít (nebo budete muset) zůstat. A pak zjistíte, že dosud vděčná skromná mobilní dřevostavba už prostě nestačí vašim potřebám. Končí tím sen o nezávislosti a nenáročném přístupu k bydlení? Nikoliv. Australští architekti z týmu Adriana Pupilliho mají pro takové případy připravený plán B. A je to plán dost atraktivní. Rozbíjí totiž mýtus zmíněných funkčních limitů.

Návrh „domu“ je hotový za hodinu

Podívejme se na to z pohledu klienta, který by rád bydlel. Na počátku je tu klasické firemní zadání, kdy si musíte (zatím jen v kanceláři poblíž Sydney) sednout s architektem, a probrat krok za krokem své požadavky a přání. Je to klasika: počet místností, počet oken, metry čtvereční. Nástřel takového plánu, plus pár nezbytných vizualizací, pak dostane ke zpracování technik. Mnoho práce nemá, dohlíží totiž jen na materiálové specifikace a to, aby digitální verze v programu IMBYkit odpovídala zadání. Protože všechny informace „přechroustá“ software počítače. Toho samého počítače, který bude v následujícím kroku řídit CNC frézy a řezačky továrního stroje, které se zakousnou do desek o rozměrech 1200x24000. Proč tolik okolků?

Foto: Adriano Pupilli

Materiál na dům je pohromadě za dva dny

Digitalizace projektu je kouzelná v tom, že umožňuje maximální omezit plýtvání materiálem. A zrovna úspora materiálu, energie, výrobních sil, prostě to, co lze vyčíslit ekologickou stopou, je něco, na čem si tihle architekti zakládají. Většinou pracují s „eko“ překližkou, která má FSC certifikaci nezávadnosti (a podléhá stavebním kódům PAA a výrobním standardům JAS-ANZ) a nenechávají zbytky. Co je tedy výstupem? Patentovaná skládačka, ze spousty dílků různých velikostí. Od vás jako klienta se očekává jen schopnost ovládnout aku-šroubovák a držet se stavebního manuálu. Krok za krokem se tak sami účastníte na tvorbě vlastního domu.

Postaveno máte za odpoledne

Ano, z oblých tvarů několika dílů máte spíš pocit, že stavíte překližkového dinosaura. Ale jak do sebe zapadají další součástky, dostává konstrukce jasné obrysy. „Je to jednoduchost uzavřená do obalu elegance,“ naznačuje s decentní neskromností Adrian Pupilli. Spoustu části do sebe jen zacvaknete, a už drží. Spoje, které by potrápili nejednoho tesaře, totiž přichystala předem ona počítačem řízená řezačka. Hotovo je v řádu hodin, a ještě stihnete pauzu na oběd. Co je výsledkem vaší vlastní práce? Dům nebo domek, přesně podle vašich představ, postavený bez těžké techniky a kompletně z udržitelných materiálů. Nic víc, nic míň. Pravda, v našich klimatických podmínkách bychom měli přidat nějakou tu tepelnou izolaci a systémy vytápění.

Foto: Adriano Pupilli

Architekti, kteří šibalsky nechali projekt vymyslet (a sestavit) vás samotné, teď mohou být spokojení. Oni přišli „jen“ s konceptem a neotřelým modelem produkce stavby podle konkretizovaného zadání. A jistě, během tvorby projektu dozírají na to, aby seděla měřítka a objemy, fungovaly ty fundamentální principy architektonického designu (větrání, maximalizace přirozeného světla, výhledové linie) Vychvalovat tedy můžeme jejich přístup, který dává klientům značnou míru volnosti i odpovědnosti za výsledek. Což je to, co si spousta klientů žádá, místo prostého řešení na klíč. K něčemu, co si postavíte sami vlastníma rukama, máte přeci jen větší vztah.

Tíseň? Tak přidejte místnost, nebo dvě.

Pořád je tu ale ještě jedna zásadní výhoda, která narušuje princip funkčních limitů. A to? Když z nejrůznějších důvodů „vyrostete“ z objemu takového prefabrikovaného domu, není díky jeho modulární povaze problém jej prakticky jakkoliv rozšířit. Prostě jen dokoupíte další dílky skládačky, a přistavíte si místnost, nebo dvě. Nebo tři? To je opravdu jen na vás. A zase: rozšíření domu vám nezabere moc času. A kdyby vás přeci jen jednou tohle nenáročné bydlení omrzelo? Můžete jej rozebrat do poslední součástky, a kompletně poslat k recyklaci. Z překližky vašeho domu si tak bude moci postavit svůj malý dům velkých snů někdo jiný.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - Nito

Zájemci o mobilní domek se mýlí v zákoně. I dům na kolech často potřebuje souhlas stavebního úřadu

Výrobky plnící funkci stavby, mezi které patří i mobilní domy, stavební zákon považuje za stavbu a je nerozhodné, že nejsou pevně spojené se zemí základem nebo mají kola a můžete je přesouvat z místa na místo. Ano, čtete dobře, stavbou může být i věc movitá. Mobilní dům musí proto splnit i všechny technické parametry…

Zdroj: BoysPlayNice

Znovu a lépe. Chatu dokončili po čtyřiceti letech. Na fasádu dali ohořelé dřevo

Vypadá jako zbytnělá ptačí budka nápadně tmavé barvy. Termíny jako střecha, zeď, či komín tu splývají v jediném celku. Atypická kulatá okna, nezvyklé provedení pláště. Pozornost si ale tenhle objekt rozhodně zaslouží. Není to totiž typická rekreační chata, ale stavba prošpikovaná chytrými nápady.

Knihovna v zahradě dělá radost nejen čtenářům

Knihovna v zahradě dělá radost nejen čtenářům

Jsou projekty velké, nákladné, zásadní svým významem nebo provedením. A pak takové, které přináší radost. Spokojeným klientům a často i jejich tvůrcům. Knihovna v zahradě je rozhodně tím druhým případem. A vůbec to neznamená, že by byla o něco horší než realizace projektů ze skupiny první. Rozhodně je stavbou, která…

Foto: Metsä Wood

Jak se stavěla nejvyšší dřevostavba světa

S výškou 85,4 metrů to v norském Brumunddalu stojící výšková budova dotáhla loni v březnu na titul nejvyšší dřevostavby na světě. Ve svých 18 patrech výšky skrývá ubytovací kapacity pro zaměstnance firem, hotel, kancelářské prostory i restauraci. Celkem je tu 11 300 metrů čtverečních využitelného prostoru, včetně…

Téměř pasivní dům ve svahu s kompostovacím záchodem

Téměř pasivní dům ve svahu s kompostovacím záchodem

Přízemní, téměř pasivní rodinný dům vrostlý do jižního svahu nad horizontem původní zástavby vesnice uprostřed starého ovocného sadu na okraji malé vsi na Domažlicku. Ze severní strany, pod přesahem střechy je chráněný vstup do domu, za kterým následuje nevytápěná část vyčleněná z kompaktního tvaru vytápěného…

Foto: Pavol Štofan

Rekonstrukce malé slovenské chaty spustila velkou debatu

V průvodním provedení to rozhodně nebyl objekt, který by někoho inspiroval k rekonstrukci. Padesát let stará áčková chata byla ve stavu – slušně řečeno: jako po padesáti letech bez údržby. Slovenští architekti a současně majitelé objektu, se ale rozhodli dát stavbě druhou šanci. A dobře udělali.

REKLAMA