REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Opravdu jsou malé mobilní domky výhodné? Praktické zkušenosti hovoří jasně

Trend nyní hojně rozšířený za oceánem doráží se zpožděním do Evropy. Malé, ba přímo miniaturní domky, jsou nyní na strmém vzestupu. Slibují nezávislost, úspory i to, že je klidně můžete naložit na korbu náklaďáku a přestěhovat je, kam zrovna potřebujete. Zní to slibně? Není od věci se podívat na západ, na výsledky analýz tamních expertů. Zkušenost s malými domy si zrovna nechválí.
Zdroj: AdobeStock-lowphoto

Když se řekne „malý dům“, máme na mysli obydlí od 10 do 35 metrů čtverečních. Třeba i s mobilními základy. Pokud jde o konkrétní provedení, dá se jen těžko vytvářet nějaký průměr. Záleží totiž případ od případu. Cena totiž může být kdekoliv od jednoho tisíce až po 150 000 $. V extrému vás tedy může komfortní mobilní miniaturní domek vyjít dráž, než klasický rodinný dům. Hodnověrných průměrných cen se můžeme dobrat, když se podíváme do katalogů na tento segment zavedených amerických stavebních společností. Napříč třiadvaceti státy činí medián ceny domku 59 884 dolarů. Tedy asi 1,5 milionu korun, což pro našince není úplně výhra. Je to cena slušného bytu v krajském městě, nebo rodinného domu k rekonstrukci.

O dvě třetiny levnější, ale jen na první pohled

Levněji než si nechat postavit je pochopitelně postavit si miniaturní domek sám. Pak se průměrné náklady pohybují mezi 10-35 000 dolarů. Jde to levněji i dráž. Nejrůznější návody a předchystané konstrukční sady vám ulehčí práci. V materiálu můžete být za 7000, když za dalších sedm práci uděláte sami. Bavíme se ale o holé stavbě, bez vybavení. A také bez rozvodů. Varianta, že si stavíte miniaturní domek sami, v ceně přibližně 1500 dolarů za metr čtvereční, vás ale pořád vyjde levněji, než konvenční průměr 3000-4000 za metr čtvereční pořizovací ceny amerického bytu nebo domu. Takže je to levnější? Jen zdánlivě.

Dostupné vybavení domácnosti je totiž designováno pro klasické bydlení, a vy do malého domku potřebujete prakticky každý kus na zakázku. Atypickou postel, stůl i linku. Opět tedy bude záležet na vaší zručnosti. Kompletní vybavení miniaturního domku (od rozvodů, instalatérských prací, řešení kanalizace po nábytek a vybavení) vás může přijít na 10-30 000 dolarů. Náklady na obydlí jste tím prakticky zdvojnásobili, protože chytré instalace nejsou laciné. Nezávislost v podobě solární střechy, chemického záchodu, nádrže a bateriového systému se prostě prodraží.

Co následuje po titulcích?

V kutilských pořadech propagujících alternativní životní styl obvykle vidíme spokojený mladý pár, jak po smontování obytné maringotky vyráží na cestu kolem světa. A pak následují titulky. Jenže realita kočování? Poplatky za parkování, tedy ustájení vašeho domu, vás měsíčně ve Státech přijdou na 500-1500 měsíčně. Řádově víc, než kolik na daních zaplatíte za nemovitost ročně. V případě, že se váš miniaturní dům má hýbat, musíte také počítat s náklady na přívěs a provoz vozu. Sen o ekologické budoucnosti dostává s připojením na vůz dost zakouřené a emisně nečisté obrysy. Takže raději zakotvíte na jednom místě? Pak nezapomeňte připočíst cenu dodatečných základů, drenáže a izolace. Řadově jeden až čtyři tisíce. A samozřejmě i cenu pozemku, buď koupi, nebo pronájem. Jenže to už opravdu bydlíte se vším všudy, za stejné peníze, jen v malém.

Znovu už jej nejspíš neprodáte

Poslední tečku za optimismem kolem malých domů pak dělá otázka zpětného prodeje. Máte šanci, když vás malé bydlení omrzí, prodat jej (ideálně se ziskem) dál? Prakticky vůbec. Přibývá sice zájemců o malé domky, ale ti preferují novostavbu nebo vlastní konstrukci, a vlastní lokalitu. Vaše investice do skromného obydlí se tak zatím zpět zřejmě nevrátí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

By Pavel Siuda [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Spor hasičů a církve kvůli výstavbě dřevěného kostela v Gutech pokračuje

Spor moravskoslezských hasičů a církve kvůli protipožárnímu zabezpečení stavby repliky kostela v Třinci - Gutech pokračuje. Biskupství neustoupí požadavku hasičů, aby byl objekt napojen na jejich pult. Dál prosazuje napojení na privátní subjekt. Podle zástupců ostravsko-opavské diecéze je tato varianta desetkrát ...

Foto: Pavol Štofan

Rekonstrukce malé slovenské chaty spustila velkou debatu

V průvodním provedení to rozhodně nebyl objekt, který by někoho inspiroval k rekonstrukci. Padesát let stará áčková chata byla ve stavu – slušně řečeno: jako po padesáti letech bez údržby. Slovenští architekti a současně majitelé objektu, se ale rozhodli dát stavbě druhou šanci. A dobře udělali.

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se prestižní přehlídkou světového designu London Design Festival (LDF), který se v letošním roce uskutečnil od 14. do 22. září po celém Londýně v rámci specializovaných výstav, přednášek a workshopů. V rámci našeho stavebního portálu se podíváme především na krásu dřeva v kolekci nazvané Leaving a Legacy.

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Slaměný dům v Zářecké Lhotě u Chocně byl navržen do nové obytné zástavby. Hlavní obytná budova je dvoupodlažní se sedlovou střechou, orientovaná delší stranou k jihu. Směrem k silnici by měla časem vzniknout kolmo na dům hospodářská část s parkováním a sklad. Celkový tvar tak vytvoří uzavřený obytný dvůr. Do dvora ...

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Kde se nachází ráj? Čtyřicet minut od skoro devítimilionového New Yorku, necelých 15 minut od sjezdu z mezistátní dálnice, tři minuty od poslední asfaltové silnice. Právě tady, obklopený lesy a pastvinami, stojí velmi povedený rodinný dům Cedar and Stone.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA