Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vesnické stavení: Cihlový dům a dřevostavba jako partnerská dvojice

Jednoduchý a vyvážený styl, účelná praktičnost. V projektu slovenských architektů se podařilo zachytit to, co činí průměrnou stavbu rodinným domem. Místo nabubřelé a architektonicky rozmáchlé formy tu nabídli „jen“ funkčnost a obyvatelnost. A to není zrovna málo, protože přesně takové bydlení klienti očekávali. V prostředí malé vesnice tak vzniklo obydlí, které je současně moderní a přitom naprosto autentické.

Kontext je zásadní. Bez pochopení toho, kde vlastně má realizace stavby probíhat, totiž nedává projekt vnitřně smysl. Není těžké navrhnout rodinný dům, jen tak od stolu. Prostředky, materiály i techniku k tomu máme. Jenže výsledek, byť bude vyhovovat stavebním regulím a vyhláškám, pak nikterak nekoresponduje se svým okolím. Stává se ostrovem sám pro sebe, neforemným shlukem prvků. Většinou ukotveným v zástavbě dalších podobných ctrl+S/ ctr+V zjevů. Proto se zrovna s kontextem projektu Vidiecky dom J se architekti Juraj Mikulaj, Andrea Ambrovičová Mikulajová a Jana Matlovičová dost natrápili. Klasický návrh rodinného domu by jim jistě komplikace nečinil, ale tvůrci si tu kladli dost případné otázky.

Umět si pokládat ty správné otázky

Ta zásadní přitom zněla: „Jak by dnes vlastně v prostředí vesnice měl dům vypadat?“. Není to malé téma, protože se zvyšují požadavky na kvalitu bydlení, nároky obyvatel, a současně dochází k rychlé evoluci stavebních materiálů. Nůžky se rozevírají směrem vícera přístupů a možností řešení.  Přitom se snadno zapomene na to, že nejužším místem a nejnižším společným jmenovatelem této rozteče variant pořád zůstává požadavek na bydlení funkční, logické a s příjemnou atmosférou. Něco takového se už ale nedá nastřelit v univerzální podobě, je k tomu třeba pochopit onen kontext. Jen díky tomu je totiž možné vybrat z nových a tradičních řešení to společně nejlepší. Slovenští architekti tohle nepodcenili, a výsledkem je Vidiecky dom J. Realizace, za kterou se rozhodně nemusí stydět tvůrci projektu, klienti ani obyvatelé vesnice v Záhorí, na úpatí chráněné krajinné oblasti Biele Karpaty.

Foto: Filip Šlapal

Staré a osvědčené uchopené moderním způsobem

Odpovědí na místní situaci bylo v tomto případě řešení pravzorem, moderní interpretací tradičního domu se zápražím. Chcete-li, s gánkom, tedy zastřešenou pochozí terasou, pergolou podél domu. V tomto případě pak umně vpravenou mezi objekt obytného domu a „stodoly“. Ta v řešené rovnici samozřejmě už nemá podobu skladu zemědělského materiálu, ale je slušivou a elegantní dřevostavbou, která slouží jako garáž. Auta má dnes na rozdíl od koňů na vsi každý. Což ale neznamená, že by se vesnice měla zbavit „stodol“ a nahradit je boxy pro auta. Charakteristické rysy venkova totiž mohou zůstat zachovány, jen s trochu jiným vyzutím. A přesně v tom je síla demonstrativního přístupu studia  Mikulaj & Mikulajova. Neruší původní soustavu, koncept lidového obydlí malé vesnice. Jen ji posouvají do současnosti.

Nenáročnost původnosti

Cihlový dům s dřevostavbou, propojený zápražím, je chytře zasazen do mírně sestupujícího svahu, do okolní krajiny, ve které se mísí rozvolněná zeleň, zahrady a blízký les. Nabízí výhled na scenérii, v níž s trochou štěstí při dobrém počasí uvidíte vrcholky Alp.

Foto: Filip Šlapal

Dům se přitom přidržuje optimální orientace ke světovým stranám. Je to kouzlo jednoduchosti, které obyvatelům garantuje dostatek přirozeného světla, optimální zástin, teplo i pasivní provětrávání. Moderní stavba s tradičními obrysy je tak ekologickou stavbou, protože neplýtvá tam, kde je to zbytečné. V její přirozenosti tkví velká síla. Obývací pokoj s jídelnou těží z kontaktu se zahradou, otevřená kuchyň má výhled na větší část pozemku, jihovýchod je vyhrazen dvoru, směrem k lesu jsou situovány místnosti s klidovým režimem, ložnice.

Ano, k autentickému provedení domu na jihozápadě Slovenska neoddělitelně patří i sedlová střecha. I tou Vidiecky dom J zapadá, červenohnědé pálené tašky na ní nechybí a koresponduje tak s okolní zástavbou. A dál? Architekti dokázali rozpoznat moment, kdy je model tradiční stavby – který až dosud věrně sledovali – třeba opustit a vydat se vlastní cestou.

Foto: Filip Šlapal

Vycházeli přitom z životního stylu svých klientů. Páru, který si libuje v cestování a gastronomii. Děti už mají odrostlé, nežijí s nimi, ale s jejich občasnou návštěvou počítají. I z toho se dá odvodit požadavek na prostornou a propracovanou kuchyni, větší kapacitu společně sdíleného prostoru a také na vyšší počet ložnic. Což vysvětluje i celkovou užitnou plochu 320 metrů čtverečních, která skutečně nepatří k nejskromnějším. Práce s prostorem je ale uchopena s maximálním citem pro moderní interiér. Jeho základem je až ohromující otevřenost. V obývacím pokoji je totiž objem místnosti posunut až k hranici krovu. Je to místo, kde se můžete nadechnout, a nic vás netísní.

Kombinace, které podněcují fantazii

Uvolněné atmosféře napomáhá zapracování přírodních materiálů – dubového dřeva. Narazíte na něj v rámech dveří a oken, na schodišti, v masivním nábytku i na podlaze. Strohé linie a geometricky definované linie tu naznačují modernost, kterou doprovází další prvky. Schodiště má prosklené zábradlí (což je praktické, protože tím vizuálně neubírá místa). Kontrastem ke světlému a uvolněnému je tu betonový strop, který je integrovanou součástí klimatizace/chlazení. Chladicím médiem je v tomto případě voda z místní studny, takže z vlastních zdrojů. Je to další z aspektů, kterými Vidiecky dom J garantuje svou udržitelnost a trendy ekologického stavitelství.

Foto: Filip Šlapal

Na projektu, který byl architekty řešen po čtyři léta a realizace se dočkal v roce 2019, je vidět velmi hezká práce s širšími prostorovými dimenzemi. Kuchyň a jídelna, včetně obývacího pokoje, vyplňují centrální prostor domu. Jsou ale také – díky otevřenosti – otevřeny dvoru a zahradě. Dům je její součástí. A stejně tak je celý rozlehlý pozemek s domem součástí prostoru, dimenze vesnice. A ta zase okolité krajiny. Stavba, díky své autentičnosti, dává smysl v různých měřítcích. Právě to se o většině dnes budovaných „moderních“ rodinných domů říct nedá. Ty jsou s bídou součástí vlastního dvorku ohrazeného zdmi, do nějakých vyšších dimenzí nezapadají. Vidiecky dom J je v tomhle jiný. Příjemně jiný.

Údaje o projektu

Název projektu: Vidiecky dom J
Typ projektu: rodinný dům
Architektonické studio: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova
Lokalizace: Jablonové, Slovensko
Vedoucí projektu: Andrea Ambrovicova Mikulajova
Projektový tým: Juraj Mikulaj, Jana Matlovicova
Klient: soukromá osoba
Projektová fáze: 2015-2019
Rok dokončení (finalizace): 2019
Využitelná plocha: 320 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:  Julian Weyer

Cihla, kámen, dřevo. Základními materiály vyjádřili architekti při stavbě vily vše potřebné

Některé věci se nemění. Třeba to, že pálená cihla, přírodní kámen a dubové dřevo představují známku solidní jistoty, a k tradiční dánské architektuře neodlučně patří. Dílem proto, že charakterem nestárnou, a jejich univerzální povaha dokáže pořád dodat patřičné vyznění útulné pohody všem rodinným domům, byť se možná…

Foto: Norbert Wunderling

Rodinný dům v rytmu slunce. Důraz klade na maximální návratnost a flexibilitu bydlení

Nízkoenergetický rodinný dům, vystavěný z recyklovaných materiálů, poháněný obnovitelnými zdroji energie. Zdá se, že v Holandsku už budoucnost architektury chápou. K solidně odvedené práci tu ale nabízí i zajímavý příběh o hudbě a světle. A navrch dodávají ještě myšlenku flexibility prostoru. Přijměte pozvání do…

Zdroj: BoysPlayNice

Moderní dům s vegetační střechou zapadl přirozeně do staré zástavby ve Znojmě

Moderní rodinný dům ze Znojma dal ve svém projektu rovnocenný prostor ekonomice i ekologii provozu. Není jen obyčejným domem na nábřeží, bohatším o zelenou střechu. Výsledkem promyšleného projektu je poněkud atypická stavba, která ale s jistou rafinovanou nenápadností kotví v již existující zástavbě, a maximálně…

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Okolo původní garáže vyrostla v Brandýse nad Orlicí impozantní stavba, která se svým tvarem plně přizpůsobuje relativně malé rohové parcele. Součástí domu je i venkovní terasa s navazující zahradou chráněná před pohledy z ulice. Kolemjdoucí jistě osloví precizní fasáda z modřínových prken.

Foto: Kateřina Mertenová, Martin Augustin, Štěpán Jankovský

Javorový rodinný dům v krajině luk a rybníků

Nese název po opadavém listnatém stromu, jež prorůstá vstupním přístřeškem, má fasádu z modřínového dřeva a přirozeně zapadá do zádumčivé krajiny luk a rybníků na Jihočesku. Takový je Acer Campestre architektů Kateřiny Mertenové a Martina Augustina z ateliéru Sunflyer. Račte vstoupit.

Dřevěný dům inspirovaný makovým květem

Dřevěný dům inspirovaný makovým květem

Sen o úsporném ekologickém bydlení v rodinném domě s měkkými zaoblenými hranami a pecí na dřevo v srdci stavby se uskutečnil mladým manželům v Chrustenicích u Prahy. Inspiraci hledali v přírodě a v celostní organické architektuře.

Foto: Dimitar Gamizov

Demolice domu nepřicházela v úvahu. Aby zvětšili bydlení dostavěli další domky

Dům musí růst s požadavky svých obyvatel, ale nemůže paraziticky pohlcovat sám sebe. Srdce rodinného sídla je totiž jen jedno, a nedá se jen tak nahradit. Recept, který nabízí šéfarchitekt Christian Kircher, všem, co touží po komplexních rekonstrukcí, je ve své podstatě prostý: „ Je třeba zachránit staré tak, aby…

Foto: Jiří Hroník

Rodinný dům se skleníkem překvapí světlem

Máte rádi kaktusy? Anebo patří k vašim koníčkům pěstování jiné okrasné vegetace? Pak by vás projekt domu se skleníkem rozhodně mohl oslovit. Architekti při návrhu projektu v Podkrkonoší vyzvedli specifické hobby svého klienta, a dodali mu patřičný prostor pro realizaci. Splnili mi jeho sen. Neubrali přitom obytného…

Foto:  Javier de Paz, José Hevia

Venkovský dům ukazuje, že slepit staré s novým lze i levně a efektně

Rekonstrukce venkovského domu v Cercedilla je inspirující hned z několika důvodů. Sympatická je už svou myšlenkou návratu obyvatel měst na venkov. Potěší svým zpracováním, protože vytváří soulad mezi vyžadovaným moderním komfortem a přitom se nezříká pohody obyčejného, prostého bydlení. A samozřejmě, je tu i…

Foto: BoysPlayNice

Proměna Javornického statku na palírnu. Vypadá, voní i chutná skvěle

Kde se nachází Javornice? Když prozradíme, že kousek od Dubu, úplně si nepomůžeme. Je to ale na dohled od Prachatic, což už by s orientací pomoci mohlo pomoci. A tady, v až kýčovitě malebné krajině jihočeského venkova, dozrál k chuti i užitku nevšední projekt rekonstrukce hospodářské usedlosti.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA