Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevostavba s velkou terasou a okenicemi. Inspiruje se českým vesnickým stavením

Mladá čtyřčlenná rodina hledala trvalé bydlení v souladu s přírodou v krásném prostředí v okrese Příbram. Našli ho v podobě pozemku, kde si postavili dům respektující ráz a tvarosloví tradiční místní výstavby.

Letošní Salon dřevostaveb se kvůli mimořádnému stavu neuskutečnil, a tak jsme se rozhodli představit vám alespoň některé ze staveb. Zde je první z nich.

Rodina preferuje inteligentní ekologická řešení, přírodní materiály a dostatek prostoru. Oslovila architektonický atelier ASGK Design a po pečlivém uvážení zvolila dům zvaný Prokop. Navržený objekt zahrnuje kromě rodinného domu také přístavbu s terasou, dílnu, sklad, krytý dřevěný přístřešek, akumulační nádrž na dešťovou vodu či speciální krbová kamna s nerezovým třísložkovým komínem. Najdeme tady ale i celou řadu dalších zajímavých prvků, které činí rodinné bydlení krásným a přirozeným.  

Promyšlený tradiční venkovský koncept 

Dvoupodlažní nepodsklepená stavba na bázi lehkého dřevěného skeletu se sedlovou střechou respektuje ráz tradiční venkovské výstavby, a navíc splňuje všechny požadavky pro moderní život mladé rodiny. Objekt je orientován na pozemku severojižně, dům zachovává správné rozmístění pokojů ke světovým stranám a plně využívá možností mírného svahu.

V přízemí se nachází velkorysý dvouúrovňový obytný prostor s kuchyní, v patře jsou situovány tři ložnice a zázemí. Pobytová terasa je propojena se zahradou a skýtá nádherné průhledy do zeleně. Dřevěné venkovní obložení koresponduje s celkovým konceptem stavby, je čitelné také v interiéru a ladí se zahradním porostem. Konstrukce domu byl koncipována pro potřeby konkrétní rodiny v dílnách, následně dovezena na staveniště a na místě odborně smontována během několika dní. Díky takzvané off-site prefabrikaci trvala celá výstavba pouhé tři měsíce.

Račte vstoupit a oddat se nostalgii

„Ráz tradiční výstavby a její tvarosloví může nabídnout i zcela moderní dům, pokud je na co navázat,“ vysvětlují zástupci architektonického atelieru ASGK Design a ukazují detaily domu zvaného Prokop i snímky původní staticky nevyhovující stavby. Vstup i vjezd na pozemek na severní straně parcely zůstal zachován, pozemek je nyní stylově ohraničen renovovaným plaňkovým oplocením. Do objektu lze vstoupit po krátké rampě podél objektu nebo ze zahrady. Za hlavním vstupem je umístěna předsíň, ze které se lze dostat do ložnice s šatnou a koupelnou, dále do komory pod schodištěm a do hlavního obytného prostoru skládajícího se z kuchyně se spíží a obývacího pokoje s jídelním koutem. Odtud je možné dále pokračovat po schodišti do 2. NP, do třech pokojů, technické místnosti či do koupelny spojené se saunou. Charakter interiéru je sladěn s dřevěným obložením domu, přírodní materiály najdeme jak v interiéru, tak v exteriéru. Fasáda je tvořena vertikálními kartáčovanými palubkami z modřínu, pouze severní štít domu je omítaný.

Zdroj: ASGK Design, s.r.o.

Většina oken je opatřena vnějšími dřevěnými okenicemi na kolejnicích a lze je spolu s terasovými vraty pevně uzavřít. V jednotném stylu je také pergola se zpevněnou plochou v severozápadní části pozemku. „Pohledové dřevo bylo navrženo i pro povrch vnitřních stěn a stropu, kde jsou použity modřínové palubky na pero a drážku. Ve vrcholové části střechy jsou palubky kladeny do oblouku. Velká část podlah domu je tvořena z masivních dřevěných prken. Charakter dřevostavby je tak čitelný v exteriéru i interiéru,“ upřesňuje architekt ASGK Design a dává k dispozici technickou zprávu, půdorysy a fotografie, které jsou rovněž součástí výše zmíněné výstavy Salon dřevostaveb 2020.

Přehlídka s bohatým doprovodným odborným a společenským programem se po přeložení z března uskuteční nově 22.až 24. října letošního roku.    

Z technické zprávy

Rodinný dům Prokop (2018), doba výstavby tři měsíce, prefabrikace off-site 

Místo: Středočeský kraj, okres Příbram
Investor: soukromá osoba
Autor projektu: ASGK Design s.r.o.
Pozemek: mírně svažitý
Zastavěná plocha: 143, 8 m2
Užitná plocha: 201, 9 m2
Třída energetické náročnosti: 109 kWh/(m2·rok): C
Konstrukční systém: dvoupodlažní nepodsklepená dřevostavba obdélníkového tvaru s konstrukčním řešením na bázilehkého dřevěného skeletu z KVH profilů s vloženou minerální izolací
Střecha: sedlová, plechová se stojatou drážkou, sklon 35°
Výplně otvorů: okna zasklená izolačním trojsklem, součinitel prostupu tepla okna Uw=0,69 W/m2K se sklem Ug=0,6 W/m2K. Dveře plné s bočním zasklením nebo částečně prosklené  
Vytápění a větrání: krbová kamna s výměníkem, elektrokotel (druhotný zdroj) s elektronickým oběhovým čerpadlem; větrání přirozené okny
Zásobování vodou: objekt se nachází v místě, kde není veřejný vodovod. Dům je zásobován vodou ze studny na parcele pomocí ponorného čerpadla a vnitřních rozvodů

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Vlastimil Růžička

Vysněný víkendový dům v provensálském stylu postavili u Mladé Boleslavi

Po dlouhém hledání našli manželé konečně stavební parcelu pro svůj vysněný víkendový dům. Projekt připravila skupina architektů mjolk z Liberce, avšak s významnými zásahy investora. Výsledkem je útulný dům provoněný levandulí inspirovaný oblastí francouzské Provence, současně však moderní a vysoce komfortní.

Foto:  Filip Šlapal

Vesnické stavení: Cihlový dům a dřevostavba jako partnerská dvojice

Jednoduchý a vyvážený styl, účelná praktičnost. V projektu slovenských architektů se podařilo zachytit to, co činí průměrnou stavbu rodinným domem. Místo nabubřelé a architektonicky rozmáchlé formy tu nabídli „jen“ funkčnost a obyvatelnost. A to není zrovna málo, protože přesně takové bydlení klienti očekávali. V…

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Kde se nachází ráj? Čtyřicet minut od skoro devítimilionového New Yorku, necelých 15 minut od sjezdu z mezistátní dálnice, tři minuty od poslední asfaltové silnice. Právě tady, obklopený lesy a pastvinami, stojí velmi povedený rodinný dům Cedar and Stone.

foto: Alexandr Hudeček

Při rekonstrukci chalupy v Pojizeří dbali na duši domu

Je to variace na známé téma: zachovat ze staré stavby to, co je nám drahé, a rekonstrukcí ji přenést do současnosti. Modernizovat, ale neponičit. Uchovat vzpomínky, ale přitom dodat nový rozměr. Ustát tlak těchto protichůdných přání a požadavků vyžaduje od architekta cit a trpělivost. A můžeme říct, že Jakub Smolka…

Rodinný dům, Veterná Poruba, SK Foto: Milan Hutera

Dřevostavba rodinného domu s výhledem na Nízké Tatry

Návrh rodinného domu ve Veterné Porubě je výjimečný mimo jiné citlivým začleněním moderní dřevostavby mezi okolní starší tradiční „chalupy“ v obci. Na první pohled je zřejmé, že u stavby jde o současnou architekturu, která čerpá z archetypálního tvarosloví a reaguje sedlovou střechou na historicky ověřenou formu…

REKLAMA