REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Při rekonstrukci chalupy v Pojizeří dbali na duši domu

Je to variace na známé téma: zachovat ze staré stavby to, co je nám drahé, a rekonstrukcí ji přenést do současnosti. Modernizovat, ale neponičit. Uchovat vzpomínky, ale přitom dodat nový rozměr. Ustát tlak těchto protichůdných přání a požadavků vyžaduje od architekta cit a trpělivost. A můžeme říct, že Jakub Smolka naštěstí disponuje obojím. S projektem rekonstrukce starší chalupy se vypořádal výtečně, k plné spokojenosti klientů.

Pozemek, který byl v podhůří Jizerských hor k dispozici, pokrýval plochu lehce před 2000 metrů čtverečních. A na něm, přímo u okraje silnice, stála sympatická chalupa. Která však měla to nejlepší dávno za sebou. Přáním klienta bylo její oživení, komplexní rekonstrukce. Ale s tím se pojila jistá omezení. Předně, kontura chalupy byla dlouhá staletí proti okolní krajině neměnná, vyrostla ve stínu staleté lípy. Stromu, který je největším exemplářem svého druhu v regionu, a dodává místu typický charakter. Plán rekonstrukce tedy musel brát zřetel na to, že majestátní dřevina nesmí přijít k úhoně.

Zachování integrity i tradice

Současně neměl být narušen ani profil původní stavby. Přeci jen, chalupa s lípou u cesty je do jisté míry ikonou místa. A bylo do krajnosti necitlivé (i ve vztahu ke krajinnému rázu) tuto přírodní koncepci nějak ničit. „Figura domu na hranici pozemku, přímý kontakt s ulicí a největší lípa v Jizerkách na dvoře tedy byly od počátku určujícími prvky návrhu,“ uvádí Smolka.

Foto: Alexandr Hudeček

Jenže nemůžeme vynechat ani motiv klienta, který si nepřál trávit čas ve fragmentu skanzenové stavby. V projektu s názvem J1 šlo tedy o skloubení požadavků designu, genia loci podhorské vísky a současného životního stylu investora. Šlo o zachování původního profilu stavby, její orientace, vztahu k okolí. Což nakonec není zrovna snadná rovnice. Autor projektu si vypomohl paletou přírodních materiálů, které v rámci rekonstrukce vhodně doplnil o několik zajímavých partií.

Zvenku jen zvolna, zevnitř radikálně

Nových, zvenku viditelných úprav, se dočkaly vchod a bývalá „mačkárna“, dílna na výrobu korálků, kterážto profese už v Pojizeří zanikla. Proto je dnes z dílny raději o něco praktičtější udírna, využívající původní komín. Ten navazuje na nově vybudovanou terasu, která se „kryje domem“ v úrovni kuchyně, aby zajistila obyvatelům při venkovním posezení více soukromí. Jsou tu nové vikýře a okna, tvarově i umístěním hledající inspiraci v tradici místních regionálních architektonických forem, rámující výhledy z podkroví do údolí a do koruny lípy.

Foto: Alexandr Hudeček

Ostatní přístavby k základnímu objemu domu jsou také řešeny v původním stylu. Dvůr je rozdělen na předzahrádku, část meditativní (s lavičkou pod letitou lípou) a venkovní posezení kolem udírny. Stranou pak stojí garáž a kameny dlážděné stání, napojené na komunikaci. Pojednání exteriéru i interiéru je v souladu se vkusem stavebníka střídmé v paletě od tmavě šedé krytiny střechy a severního štítu domu přes přirozeně šednoucí prkna fasády k prosté kráse betonových a kamenných zídek a zdí. 

Přirozené členění, příjemný komfort

Pořád jsou to ale jen střízlivé vizuální zásahy, které odráží porozumění pro zachování autenticity. Uvnitř byly změny rozsáhlejší. Z hlediska každodenního provozu je každé podlaží vymezeno jiné funkci. Jak zmiňuje architekt, členění akcentuje dichotomii společenské otevřenosti a relaxační intimity. Proto se přízemí, které má nejintenzivnější kontakt s přírodou v okolí, stalo denní částí domu. Do podkroví architekt umístil noční část, obytné pokoje a ložnice. Což vůbec není špatný nápad, vezmeme-li v potaz těsnou blízkost dopravní komunikace. Spánek obyvatel tedy nic neruší, a povznáší se nad hluk.

Foto: Alexandr Hudeček

Zajímavostí, která podtrhuje citlivý přístup architekta, je renovace (opískováním) vstupního portálu. Prý proto, aby jeho poničením nezemřela duše domu. Chalupa J1 tak v sobě uchovává to nejcennější z minulosti, a na její další dlouhé cestě jí bude doprovázet silueta kouzelného stromu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Pavol Štofan

Rekonstrukce malé slovenské chaty spustila velkou debatu

V průvodním provedení to rozhodně nebyl objekt, který by někoho inspiroval k rekonstrukci. Padesát let stará áčková chata byla ve stavu – slušně řečeno: jako po padesáti letech bez údržby. Slovenští architekti a současně majitelé objektu, se ale rozhodli dát stavbě druhou šanci. A dobře udělali.

zdroj: Pedro Cavaco Leitão

Stísněný historický domek rekonstruovali na moderní bydlení v bílém

Malé domky v centru velkých měst často neoplývají prostorem ani dostatkem světla. Při plánování rekonstrukce jsou architekti a majitelé svázaní celou řadou problémů: Památková ochrana, statika domu, omezená možnost přístavby, zachování původního vzhledu a další. Jak tedy zařídit moderní bydlení v historickém domku? ...

Osobitá architektura a sláva českých lázní

Osobitá architektura a sláva českých lázní

České lázeňství se může pochlubit mnohasetletou tradicí i řadou historických prvenství. Za všechny vzpomeňme alespoň Vincenze Priessnitze, který ukázal světu ojedinělý vodoléčebný ústav v Jeseníku a skvělého architekta Dušana Jurkoviče, který se proslavil osobitou architekturou v Luhačovicích.

Zdroj: Hufton+Crow

Jak vypadá nejdražší letiště světa: Představuje se pekingský Daxing

Dne 26. září přistálo vůbec první civilní letadlo na nově otevřeném letišti v pekingském Daxingu, jedné z nejostřeji sledované stavbě posledních let. Monstrózní projekt, který nás zaujal především nevšedním organickým pojetím centrálního terminálu z návrhářské dílny slavné architektky Zahy Hadíd, toho však v sobě ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA