REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Nová zelená úsporám více o tématu

Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení

Stavebníkům, kteří chtějí zateplit svůj rodinný dům, nabízí finanční podporu až do výše 50 % z uznatelných nákladů program Nová zelená úsporám. Ačkoli je možné o podporu žádat před realizací, během ní i po ní, optimálním postupem je navrhnout úsporná opatření tak, aby od počátku odpovídala podmínkám programu a následně je realizovat.
Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení

Budu moci žádat dotaci na svůj dům?

V zásadě platí, že čím efektivnější opatření jsou navržena, tím vyšší podporu investor získá. Dotační program nejvíce „přeje“ komplexním zateplením, která obsáhnou jak stěny, tak stropy, popř. podlahy či výměnu oken.

Role energetického specialisty

Posouzení možností pro získání dotace a návrh konkrétních opatření provádí energetický specialista. Jeho role je důležitá nejdříve pro to, aby již na počátku zaznělo, zda má záměr investora šanci získat dotaci, popř. jaké základní změny by bylo nutné v záměru učinit. Dále pak připravuje odborný posudek a krycí list technických parametrů.

Některé stavební záměry jsou pro přihlášení do programu nevhodné, jiné mohou být na hranici splnění stanovených parametrů a naopak u jiných je od počátku evidentní, že požadavky budou splněny s rezervou. Důležité je, aby záměr dával smysl jak z pohledu dotačního, tak i technického.

Příklad zatepleného rodinného domu. Na významnou část zateplovaných konstrukcí byla získána podpora z programu Nová zelená úsporám. Pozn.: tabule „penzion“ se vztahuje k jiné nemovitosti.

Předběžný výpočet: mezikrok, který ušetří peníze

Pokud na počátku existuje pochybnost o vzniku nároku na dotaci (ne vždy je totiž možné vyslovit jasné stanovisko), je vhodné přistoupit k tzv. předběžnému výpočtu. V podstatě jde o vytvoření energetického modelu budovy (vychází se z projektové dokumentace/pasportu současného stavu a osobní prohlídky nemovitosti) a ověření, zda navrhovaná úsporná opatření splní požadavky programu.

Když výpočet nevyjde, lze jej využít pro přípravu PENB

Pokud by požadavky programu nebyly v daném případě splněny (ani po úpravách návrhu/výpočtu), energetický model je možné využít pro přípravu průkazu energetické náročnosti budovy. Ten se povinně zpracovává při každé větší změně dokončené budovy (do které se počítají úpravy zasahující do více než 25 % obálky budovy).

Ing. Zdeněk Petrtyl

Autorizovaný inženýr a energetický specialista, jehož hlavním zaměřením je snižování energetické náročnosti všech typů budov – od rodinných a bytových domů po průmyslové objekty. Kromě toho se věnuje i optimalizaci projektů novostaveb do pasivního standardu. Podílel se na vývoji okenního systému Euro IV-78 a jako jeden z prvních jej uvedl na trh. Je spoluautorem odborných publikací (Okno – klíčová součást staveb, Moderní okna) i článků. Je také podepsán pod sekcí Okna – dveře na serveru TZB-info.cz. Mezi lety 1993 a 2007 působil ve vedení firem zaměřených na produkci dřevěných, dřevohliníkových a plastových oken a dveří. Promoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze a stavebnictví se profesně věnuje již více než 30 let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Nová zelená úsporám

 1. Nová zelená úsporám 2022: Kdo může žádat o dotaci a kolik
 2. Peníze na zateplení svépomocí nabídne nově dotační program Nová zelená úsporám
 3. INFOGRAFIKA: Máte nárok na kotlíkové dotace?
 4. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení
 5. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – odborný posudek
 6. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – podání žádosti
 7. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – realizace stavebních opatření
 8. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – doložení realizace stavebních úprav
 9. Nová zelená úsporám nyní podporuje zelené střechy či využití tepla z odpadní vody
 10. Od září můžete žádat dotaci až 150 000 Kč na fotovoltaiku v rámci Nová zelená úsporám
 11. Dotace na zastínění oken
 12. Nová zelená úsporám: Dotace na zateplení nebo stavbu úsporných domů
 13. Jak se změní dotace Nová zelená úsporám od září 2023? Zeptali jsme se ředitele SFŽP

Mohlo by vás zajímat

Jak vyhodnotit přínosy a návratnost zateplení domu - doba návratnosti

Jak vyhodnotit přínosy a návratnost zateplení domu - doba návratnosti

Zvažujete-li zateplení domu, je důležité mít na paměti mimo jiné jeho ekonomickou efektivnost. To znamená, že provedené změny se vám musí vyplatit. Existuje celá řada metod, jak přínosy ekonomicky zhodnotit. Dnes budeme věnovat pozornost kritériu doba návratnosti. Jeho použití je relativně jednoduché.

Co je průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) a proč je důležitý?

Co je průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) a proč je důležitý?

O průkazu energetické náročnosti budovy se často hovoří. Někdy se mu říká „energetický průkaz“ nebo také „energetický štítek“. Ve spojení s tímto dokumentem ale koluje mnoho polopravd a vznikají nedorozumění. V tomto článku průkaz představujeme a vysvětlujeme jeho význam.

Zelená úsporám bytové domy praha

Nová zelená úsporám se otevře pro pražské bytové domy

Vlastníci bytových domů v Praze mohou od 15. března žádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Jednou z novinek je, že výzva bude kontinuální, tedy že potrvá do konce roku 2021. V den zahájení příjmu žádostí bude podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) pro bytové domy k dispozici více než…

Kotlíková dotace – 15 nejčastějších dotazů na Ministerstvo životního prostředí

Kotlíková dotace – 15 nejčastějších dotazů na Ministerstvo životního prostředí

Kotlíkové dotace pod taktovkou Ministerstva životního prostředí jsou v plném proudu. Příjem žádostí odstartoval už v 10 krajích a ve všech je o dotace obrovský zájem. V Královéhradeckém i Zlínském kraji už 1. kolo dotací zájemci vyčerpali. Lidé se v souvislosti s kotlíkovými dotacemi Ministerstva životního prostředí…

Porovnání nákladů na zateplovací systém – úvod

Porovnání nákladů na zateplovací systém – úvod

Úspora energie je stále opakované a aktuální téma, které se týká každého uživatele bytu či rodinného domu. Přibližně desetina tepla uniká střešním pláštěm, cca polovina okny při větrání a vlastním prostupem, třetina uniká přes obvodové stěny budovy a zbytek podlahou na terénu.

Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn

Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím, zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA