REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nová zelená úsporám více o tématu

Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení

Stavebníkům, kteří chtějí zateplit svůj rodinný dům, nabízí finanční podporu až do výše 50 % z uznatelných nákladů program Nová zelená úsporám. Ačkoli je možné o podporu žádat před realizací, během ní i po ní, optimálním postupem je navrhnout úsporná opatření tak, aby od počátku odpovídala podmínkám programu a následně je realizovat.
Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení

Budu moci žádat dotaci na svůj dům?

V zásadě platí, že čím efektivnější opatření jsou navržena, tím vyšší podporu investor získá. Dotační program nejvíce „přeje“ komplexním zateplením, která obsáhnou jak stěny, tak stropy, popř. podlahy či výměnu oken.

Role energetického specialisty

Posouzení možností pro získání dotace a návrh konkrétních opatření provádí energetický specialista. Jeho role je důležitá nejdříve pro to, aby již na počátku zaznělo, zda má záměr investora šanci získat dotaci, popř. jaké základní změny by bylo nutné v záměru učinit. Dále pak připravuje odborný posudek a krycí list technických parametrů.

Některé stavební záměry jsou pro přihlášení do programu nevhodné, jiné mohou být na hranici splnění stanovených parametrů a naopak u jiných je od počátku evidentní, že požadavky budou splněny s rezervou. Důležité je, aby záměr dával smysl jak z pohledu dotačního, tak i technického.

Příklad zatepleného rodinného domu. Na významnou část zateplovaných konstrukcí byla získána podpora z programu Nová zelená úsporám. Pozn.: tabule „penzion“ se vztahuje k jiné nemovitosti.

Předběžný výpočet: mezikrok, který ušetří peníze

Pokud na počátku existuje pochybnost o vzniku nároku na dotaci (ne vždy je totiž možné vyslovit jasné stanovisko), je vhodné přistoupit k tzv. předběžnému výpočtu. V podstatě jde o vytvoření energetického modelu budovy (vychází se z projektové dokumentace/pasportu současného stavu a osobní prohlídky nemovitosti) a ověření, zda navrhovaná úsporná opatření splní požadavky programu.

Když výpočet nevyjde, lze jej využít pro přípravu PENB

Pokud by požadavky programu nebyly v daném případě splněny (ani po úpravách návrhu/výpočtu), energetický model je možné využít pro přípravu průkazu energetické náročnosti budovy. Ten se povinně zpracovává při každé větší změně dokončené budovy (do které se počítají úpravy zasahující do více než 25 % obálky budovy).

Ing. Zdeněk Petrtyl

Autorizovaný inženýr a energetický specialista, jehož hlavním zaměřením je snižování energetické náročnosti všech typů budov – od rodinných a bytových domů po průmyslové objekty. Kromě toho se věnuje i optimalizaci projektů novostaveb do pasivního standardu. Podílel se na vývoji okenního systému Euro IV-78 a jako jeden z prvních jej uvedl na trh. Je spoluautorem odborných publikací (Okno – klíčová součást staveb, Moderní okna) i článků. Je také podepsán pod sekcí Okna – dveře na serveru TZB-info.cz. Mezi lety 1993 a 2007 působil ve vedení firem zaměřených na produkci dřevěných, dřevohliníkových a plastových oken a dveří. Promoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze a stavebnictví se profesně věnuje již více než 30 let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Nová zelená úsporám

  1. Peníze na zateplení svépomocí nabídne nově dotační program Nová zelená úsporám
  2. INFOGRAFIKA: Máte nárok na kotlíkové dotace?
  3. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení
  4. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – odborný posudek
  5. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – podání žádosti
  6. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – realizace stavebních opatření
  7. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – doložení realizace stavebních úprav
  8. Nová zelená úsporám nyní podporuje zelené střechy či využití tepla z odpadní vody
  9. Od září můžete žádat dotaci až 150 000 Kč na fotovoltaiku v rámci Nová zelená úsporám
  10. Dotace na zastínění oken

Mohlo by vás zajímat

Porovnání nákladů na zateplovací systém – úvod

Porovnání nákladů na zateplovací systém – úvod

Úspora energie je stále opakované a aktuální téma, které se týká každého uživatele bytu či rodinného domu. Přibližně desetina tepla uniká střešním pláštěm, cca polovina okny při větrání a vlastním ...

REKLAMA
REKLAMA