REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nová zelená úsporám více o tématu

Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – odborný posudek

Před podáním žádosti o dotaci je nutné zpracovat tzv. odborný posudek. Je to soubor dokumentů ušitý na míru programu Nová zelená úsporám. Slouží jako podklad pro hodnotitele žádosti a zachycuje původní stav nemovitosti i navrhované změny.
Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – odborný posudek

Odborný posudek se skládá se ze dvou částí:

 • energetický posudek (pro prokázání souladu s kritérii programu, zpracovává energetický specialista)
 • projektová dokumentace (především grafické znázornění změn, zpracovává projektant)

Krok č. 1: Analýza nemovitosti na místě

Náhled paré s odborným posudkem

Je důležité, aby energetický specialista osobně prohlédl nemovitost. Díky tomu může správně a vhodně navrhnout úsporná opatření dle místních podmínek i preferencí klienta. Je ideální, pokud společně se specialistou přijde i projektant. Ověří se rozměry nemovitosti dle původního projektu, popř. se provede zaměření nové – když původní dokumenty chybí.

Vykreslení současného stavu a příprava modelu

Na základě analýzy a ověření na místě se připraví digitální projekt stávajícího stavu. Ten slouží k zachycení původního stavu před provedením úsporných i jako podklad pro konstrukci energetického modelu budovy. Kromě toho se přidávají výkresy koordinační a katastrální situace.

Energetický posudek

Energetický posudek je zpracován podle platné legislativy i metodického pokynu programu Nová zelená úsporám. Tento dokument prezentuje navrhovaná opatření a prokazuje jejich soulad s podmínkami dotačního programu. Běžně mívá kolem 60 i více stran.

Detail projektové dokumentace

Vykreslení nového stavu, příprava technické zprávy

Úsporná opatření jsou zakreslena do druhé části projektové dokumentace – do navrhovaného stavu. Minimální požadovaný rozsah výkresů obsahuje pohledy, půdorysy a charakteristické řezy. Je však vhodné, aby dokumentace byla doplněna i o pohledy na budovu. Přikládá se též tzv. technická zpráva.

Základ pro podání žádosti

Díky zpracování odborného posudku je položen základ pro zpracování a podání žádosti o dotaci. Té bude věnována pozornost v příštím díle našeho seriálu.

 

Ing. Zdeněk Petrtyl

Autorizovaný inženýr a energetický specialista, jehož hlavním zaměřením je snižování energetické náročnosti všech typů budov – od rodinných a bytových domů po průmyslové objekty. Kromě toho se věnuje i optimalizaci projektů novostaveb do pasivního standardu. Podílel se na vývoji okenního systému Euro IV-78 a jako jeden z prvních jej uvedl na trh. Je spoluautorem odborných publikací (Okno – klíčová součást staveb, Moderní okna) i článků. Je také podepsán pod sekcí Okna – dveře na serveru TZB-info.cz. Mezi lety 1993 a 2007 působil ve vedení firem zaměřených na produkci dřevěných, dřevohliníkových a plastových oken a dveří. Promoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze a stavebnictví se profesně věnuje již více než 30 let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Nová zelená úsporám

 1. Peníze na zateplení svépomocí nabídne nově dotační program Nová zelená úsporám
 2. INFOGRAFIKA: Máte nárok na kotlíkové dotace?
 3. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení
 4. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – odborný posudek
 5. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – podání žádosti
 6. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – realizace stavebních opatření
 7. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – doložení realizace stavebních úprav
 8. Nová zelená úsporám nyní podporuje zelené střechy či využití tepla z odpadní vody
 9. Od září můžete žádat dotaci až 150 000 Kč na fotovoltaiku v rámci Nová zelená úsporám
 10. Dotace na zastínění oken

Mohlo by vás zajímat

© Fotolia.com - Ingo Bartussek

Energetický audit domu – co přinese?

Snižování energetické náročnosti bytových domů má nejčastěji formu zateplení. Možností, jak energii uspořit, je však celá řada, mnohdy však bývají neprávem opomíjeny. V tomto článku se proto zabýváme ...

Návrh řešení vad na příkladu rodinného domu

Návrh řešení vad na příkladu rodinného domu

Připravil jsem pro vás shrnutí z posouzení konkrétního domu, který byl postavený v roce 1913 a částečně zrekonstruovaný po roce 2000. Rodinný domek má přízemí, podkroví a malinký sklípek. Stojí přímo ...

REKLAMA
REKLAMA