Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Revitalizace a zateplení bytového domu: Na co dát pozor?

Od počátku devadesátých let bylo v oblasti revitalizace a zateplení bytových domů vykonáno mnoho práce. Na první pohled jsou změny dobře patrné – postupně mizí jak staré šedivé fasády panelových, tak i zděných bytových domů. Někdy však výsledek není tak dobrý, jak na první pohled může vypadat.
Revitalizace a zateplení bytového domu: Na co dát pozor?

Úspěch závisí na zvládnutí dílčích kroků

Cesta od původního stavu nemovitosti až k výsledku, kterým je zvýšená kvalita bydlení, lepší užitný komfort, vyšší hodnota nemovitosti a za jinak stejných podmínek také nižší výsledné částky placené za vytápění, obsahuje různá rizika, kterým je nutné předejít.

Konsensus mezi vlastníky bytů

Je důležité, aby se členové SVJ či družstva na záměru shodli a aby věděli, jaká pozitiva revitalizace/zateplení domu přinese. Mnohdy je vhodné, aby se schůze vlastníků, na které se o zateplení rozhoduje, zúčastnil i nezávislý odborník, který odpoví na různé položené otázky (technologie zateplení, výhody a nevýhody různých řešení apod.).

Zpracování návrhu zateplení s přihlédnutím k místním podmínkám

Je nutné, aby projektant/energetický specialista, který bude navrhovat úsporná opatření, v každém případě nemovitost osobně navštívil a prohlédl. Návrhy „od stolu“ totiž nemusí reflektovat důležité místní podmínky, jako jsou např. problémy se vzlínající vlhkostí. Optické zakrytí problému vrstvou izolace není jeho řešením a dříve nebo později se opět projeví v plné síle.

Obr. č. 1: Příklad domu, kde bylo nutné odkrýt zeminu pro objasnění zdroje problémů s vlhkostí. Řešením byl návrh kvalitní hydroizolace se zajištěním systémového odvodnění pomocí drenáže. Zdroj: Autor textu

Úroveň podrobnosti projektové dokumentace

Obecně lze říci, že ideálně se projekt zateplení či revitalizace zpracovává v úrovni dokumentace pro provedení stavby. Samozřejmostí by mělo být, že zpracovatel dokumentace zajistí i vyjádření správců technických sítí (kanalizace, elektřina apod.), pokud projekt vyžaduje do těchto sítí zásah.

Kvalitní realizace včetně stavebního dozoru

Sebelepší návrh úsporných opatření je ohrožen, pokud není správně realizován. Zcela zásadní je role stavebního dozoru a dodržení technologických postupů i stanovených požadavků na materiály.

Možné využití dotačních titulů

V regionech je nyní v rámci IROP otevřena průběžná výzva č. 16 – Energetické úspory v bytových domech, která je zaměřena na podporu snižování energetické náročnosti bytových domů mimo Prahu. Výše podpory činí až 32,3 %.

Správné užívání revitalizované nemovitosti

Zde buďme zcela otevření: lidé často nedostatečně větrají. Po výměně oken a zateplení fasády dochází ke snížení úrovně výměny vzduchu díky lepším použitým materiálům. Pokud není v domě instalován systém automatického řízeného větrání, je pravidelné a dostatečné větrání pomocí oken nutností. To platí pro jakoukoli stavbu. Správným větráním jsou minimalizovány úniky tepla při zachování zdravého prostředí v interiéru.

Ing. Zdeněk Petrtyl

Autorizovaný inženýr a energetický specialista, jehož hlavním zaměřením je snižování energetické náročnosti všech typů budov – od rodinných a bytových domů po průmyslové objekty. Kromě toho se věnuje i optimalizaci projektů novostaveb do pasivního standardu. Podílel se na vývoji okenního systému Euro IV-78 a jako jeden z prvních jej uvedl na trh. Je spoluautorem odborných publikací (Okno – klíčová součást staveb, Moderní okna) i článků. Je také podepsán pod sekcí Okna – dveře na serveru TZB-info.cz. Mezi lety 1993 a 2007 působil ve vedení firem zaměřených na produkci dřevěných, dřevohliníkových a plastových oken a dveří. Promoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze a stavebnictví se profesně věnuje již více než 30 let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA