Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Nová zelená úsporám více o tématu

Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – realizace stavebních opatření

Zařídili jste si projekt pro získání dotace Nová zelená úsporám na váš dům? Podali jste ho na úřadě a byl Vám schválen? Tím to ještě nekončí. Abyste splnili podmínky dotace, musíte splnit lhůty pro realizaci opatření a dodržet opatření, ke kterým jste se v projektu zavázali.
Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – realizace stavebních opatření

V předposlední části našeho pětidílného seriálu o Nové zelené úsporám se budeme věnovat realizaci stavebních opatření, která byla odsouhlasena Státním fondem životního prostředí formou akceptačního dopisu.

Lhůta pro realizaci opatření

Od akceptace žádosti běží lhůta 18 měsíců, během kterých je nutné dokončit stavební práce a připravit dokumenty, s jejichž pomocí se bude realizace dokládat. Této závěrečné části dotační agendy se budeme věnovat příště.

Výběr stavební firmy

Dle podmínek programu je nutné, aby úsporná opatření byla provedena odborným dodavatelem, tj. firmou, která má potřebná oprávnění a způsobilost provádět stavební práce. Zejména upozorňujeme na to, aby firma již od počátku věděla, že půjde o akci přihlášenou do dotačního programu Nová zelená úsporám.

Technicky nejde o žádnou komplikaci, ale pro doložení realizace bude potřeba, aby dodavatel poskytl všechny potřebné doklady. Zejména jde o položkový rozpočet s vyznačenými opatřeními, která jsou uznatelnými náklady NZÚ.

Dodržení podmínek a zásad uvedených v odborném posudku

Tento bod je zcela klíčový a má zásadní vliv na to, aby dotace byla nakonec přiznána a vyplacena. V minulých dílech jsme věnovali pozornost roli a významu energetického specialisty v rámci celé dotační agendy. Pokud by byly použity materiály s jinými než schválenými parametry a jinak, než bylo akceptováno, hrozí riziko, že podmínky, za kterých byla žádost přijata, se změní. Ve výsledku by tak došlo k ohrožení dotace.

Odborný technický dozor

Žadatel o podporu má také povinnost zajistit pro stavbu odborný technický dozor. Na tuto aktivitu je možné získat finanční podporu – dotaci ve výši 5.000,- Kč. Osoba, která může vykonávat technický dozor, musí mít vysokoškolské vzdělání stavebního či architektonického směru či střední vzdělání stavebního směru s maturitou a alespoň 3 roky praxe při provádění staveb, popř. je autorizovanou osobou České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) nebo České komory architektů (ČKA). Tato osoba také nesmí být při dozoru ve střetu zájmů.

Ing. Zdeněk Petrtyl

Autorizovaný inženýr a energetický specialista, jehož hlavním zaměřením je snižování energetické náročnosti všech typů budov – od rodinných a bytových domů po průmyslové objekty. Kromě toho se věnuje i optimalizaci projektů novostaveb do pasivního standardu. Podílel se na vývoji okenního systému Euro IV-78 a jako jeden z prvních jej uvedl na trh. Je spoluautorem odborných publikací (Okno – klíčová součást staveb, Moderní okna) i článků. Je také podepsán pod sekcí Okna – dveře na serveru TZB-info.cz. Mezi lety 1993 a 2007 působil ve vedení firem zaměřených na produkci dřevěných, dřevohliníkových a plastových oken a dveří. Promoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze a stavebnictví se profesně věnuje již více než 30 let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Nová zelená úsporám

 1. Nová zelená úsporám 2022: Kdo může žádat o dotaci a kolik
 2. Peníze na zateplení svépomocí nabídne nově dotační program Nová zelená úsporám
 3. INFOGRAFIKA: Máte nárok na kotlíkové dotace?
 4. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení
 5. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – odborný posudek
 6. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – podání žádosti
 7. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – realizace stavebních opatření
 8. Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – doložení realizace stavebních úprav
 9. Nová zelená úsporám nyní podporuje zelené střechy či využití tepla z odpadní vody
 10. Od září můžete žádat dotaci až 150 000 Kč na fotovoltaiku v rámci Nová zelená úsporám
 11. Dotace na zastínění oken
 12. Nová zelená úsporám: Dotace na zateplení nebo stavbu úsporných domů
 13. Jak se změní dotace Nová zelená úsporám od září 2023? Zeptali jsme se ředitele SFŽP

Mohlo by vás zajímat

Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení

Jak získat na dům dotaci Nová zelená úsporám – prvotní výpočty a posouzení

Stavebníkům, kteří chtějí zateplit svůj rodinný dům, nabízí finanční podporu až do výše 50 % z uznatelných nákladů program Nová zelená úsporám. Ačkoli je možné o podporu žádat před realizací, během ní i po ní, optimálním postupem je navrhnout úsporná opatření tak, aby od počátku odpovídala podmínkám programu a…