REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Průkaz energetické náročnosti více o tématu

Co je průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) a proč je důležitý?

O průkazu energetické náročnosti budovy se často hovoří. Někdy se mu říká „energetický průkaz“ nebo také „energetický štítek“. Ve spojení s tímto dokumentem ale koluje mnoho polopravd a vznikají nedorozumění. V tomto článku průkaz představujeme a vysvětlujeme jeho význam.

Pomocí průkazu lze objektivně srovnat energetickou náročnost domů

Každý, kdo má auto, ví, jak důležitým údajem je jeho spotřeba paliva. Není žádným tajemstvím, že ta deklarovaná se může lišit od té skutečné. Důvodem je způsob a dynamika jízdy. Pro řidiče je zcela zásadní, aby mohl důvěřovat údajům od výrobce a aby se skutečná spotřeba při běžném provozu moc nelišila od té udávané. Stejné je to i v případě průkazu energetické náročnosti budovy.

Cílem kvalitně zpracovaného PENB je objektivně informovat o tom, jak energeticky náročná je daná budova.

Spotřeba energie ve dvou zcela stejných domech se může lišit v závislosti na způsobu jejich užívání

Tak jako je zcela běžné, že dvě stejná auta se stejnými motory mají rozdílnou průměrnou spotřebu podle způsobu řízení, tak i dva totožné domy mohou mít různé spotřeby energie. Záleží na tom, jak teplo v nich lidé chtějí mít, jak svítí, jak moc využívají teplou vodu apod. Důležité je, co může zájemce o koupi či pronájem čekat při nastavení podmínek užívání domu, které jsou stejné pro všechny budovy.

Proto se v případě zpracování průkazu energetické náročnosti budovy přistupuje k fixaci tzv. okrajových podmínek, které jsou stejné pro všechny budovy. Stejně tak se pro všechny budovy nastaví, že jsou vytápěny na určitou, předem danou teplotu a používány srovnatelným způsobem. Tím se eliminují vlivy subjektivního způsobu užívání (někdo v zimě topí na 24 °C, jinému stačí 19 °C apod.).

Zařazení domu do jedné ze sedmi energetických kategorií

Průkaz energetické náročnosti hodnotí energetickou náročnost budovy komplexně. Zohledňuje se, z jakých materiálů je dům postaven, jaké technologie jsou použity pro vytápění, chlazení, přípravu teplé vody nebo svícení, či zda a jaká zařízení se používají pro větrání a úpravu vlhkosti. Výsledkem je celkové zařazení nemovitosti do jedné ze sedmi kategorií – od mimořádně úsporné (A) až po mimořádně nehospodárnou (G).

Zpracování průkazu

Průkaz mohou zpracovávat energetičtí specialisté s osvědčením, které vydává Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Zákon stanoví, že průkaz musí být zpracován úplně, objektivně a pravdivě. Zpracovává se zejména při prodeji, pronájmu, větších změnách domu a pro novostavby. Povinnosti nechat PENB zpracovat a jak se průkaz připravuje, se budeme věnovat v dalších dílech minisérie.

Ing. Zdeněk Petrtyl

Autorizovaný inženýr a energetický specialista, jehož hlavním zaměřením je snižování energetické náročnosti všech typů budov – od rodinných a bytových domů po průmyslové objekty. Kromě toho se věnuje i optimalizaci projektů novostaveb do pasivního standardu. Podílel se na vývoji okenního systému Euro IV-78 a jako jeden z prvních jej uvedl na trh. Je spoluautorem odborných publikací (Okno – klíčová součást staveb, Moderní okna) i článků. Je také podepsán pod sekcí Okna – dveře na serveru TZB-info.cz. Mezi lety 1993 a 2007 působil ve vedení firem zaměřených na produkci dřevěných, dřevohliníkových a plastových oken a dveří. Promoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze a stavebnictví se profesně věnuje již více než 30 let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Průkaz energetické náročnosti

  1. Co je průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) a proč je důležitý?
  2. Kdo a kdy potřebuje průkaz energetické náročnosti budovy?
  3. Na co dát pozor při zpracování energetického průkazu budovy
  4. Jak se vyznat v průkazu energetické náročnosti budovy

Mohlo by vás zajímat

Energetický štítek

Energetický průkaz budov

Hodnocení energetické náročnosti budov se týká stavebníků, vlastníků a provozovatelů budov. Energetickou náročnost je třeba hodnotit při výstavbě, při změně dokončené budovy a při prodeji či ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška