REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Reality více o tématu

Energetický průkaz budov

Hodnocení energetické náročnosti budov se týká stavebníků, vlastníků a provozovatelů budov. Energetickou náročnost je třeba hodnotit při výstavbě, při změně dokončené budovy a při prodeji či pronájmu.

Požadavky pro majitele nemovitostí stanovuje novela zákona o hospodaření energií (č. 406/2000 Sb.) od roku 2013. Požadavky se liší pro rodinný dům a bytový dům, veřejnou a kancelářsku budovu. Požadavky přehledně tabulce: Kdo a kdy musí mít energetický průkaz budovy? 

Průkaz energetické náročnosti (PENB) je za určitých podmínek možno nahradit doklady za energie a doložit tak tímto způsobem energetickou náročnost. Je to však pouze v případě prodeje či pronájmu bytu nebo jiné ucelené jednotky v bytovém domě. To dává smysl, protože majitel nebo nájemce bytu zpravidla má tyto doklady k dispozici a mají také určitou vypovídající hodnotu.

Zákon o hospodaření energií ukládá mimo jiné povinnost provádět dále:

  • pravidelné kontroly kotlů a rozvodů tepelné energie,
  • kontroly klimatizačních systémů,
  • vypracovávat v určených případech energetické audity nebo energetické posudky.

Podrobnosti o těchto technických detailech najdete u tématu Energetická náročnost budov na portálu TZB-info.

Při koupi nemovistosti hraje dojem větší roli, než si kupující připouští. I průkaz energetické náročnosti ovlivní dojem z prodávané nemovitosti. Cena průkazu zpracovávaného v kanceláři podle dodaných podkladů je minimálně 6 000 Kč. U bytových domů s více jak 12 byty lze cenu odhadnout na 2 000 Kč/byt.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Reality

  1. Komerční reality
  2. Byty a domy pro bydlení
  3. Energetický průkaz budov
  4. Cenové mapy

Mohlo by vás zajímat

Jak koupit bydlení: Vytápění a energetická náročnost

Jak koupit bydlení: Vytápění a energetická náročnost

Zdroj tepla (a stáří technologie) v souvislosti s druhem objektu může mít zásadní vliv na vaši peněženku. Stejně tak důležitý je výběr dodavatele energií. Životnost zařízení na vytápění je s výjimkou ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška