REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Reality více o tématu

Cenové mapy

Podle nařízení vlády se cenové mapy již nepoužívají pro zjištění srovnatelného nájemného. Názor na cenu nemovitosti je odlišný u realitní kanceláře, banky i developera. Realitní kanceláře uvádí tzv. nabídkovou cenu, tj. za kterou chtějí prodat, banky používají cenu obvyklou, která obsahuje kromě jiného i rizikové faktory. I názor znalce je do jisté míry subjektivní.
Cenové mapy

Vláda svým nařízením č. 453/2013 Sb., o stanovení podrobností a postupu pro zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě rozhodla, že nadále se cenové mapy používat nebudou.  Ke zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě se pro konkrétní byt použijí dle nařízení vlády následující způsoby 

  • pořízení posudku znalce o výši obvyklého nájemného, která je pro konkrétní byt považována za srovnatelné nájemné obvyklé v daném místě
  • stanovení na základě prokazatelného doložení výše nejméně 3 srovnatelných nájemných

Cenové mapy v Cenovém věstníku Ministerstva financí z 22.7.2014, přehled cenových map k 30.9.2014 dle MF ČR

Státní fond rozvoje bydlení a MMR zveřejňovaly orientační ceny nájemného v obcích a městech ČR pro snadnější přechod z regulovaného nájemného na nájemné neregulované.

Obdobné informace nyní poskytuje SFRB lidem s využitím cenových map Asociace realitních kanceláří ČR.

Tato cenová mapa má být pomůckou realitním makléřům, odborné i laické veřejnosti v orientaci na trhu s nemovitostmi, v orientacích o cenových úrovních. Cenová mapa je tvořena na základě informací o skutečně realizovaných cenách nemovitostí a dodavateli jsou členské kanceláře ARK ČR, nečlenské kanceláře a další subjekty. Jde o cenové hladiny, které dávají obraz o aktuálních cenových úrovních v daném segmentu trhu a v dané lokalitě. Znázorněné ceny nenahrazují odborné posudky, nevypovídají o přesné hodnotě na mapě nalezené nemovitosti.

Aktualizace 26.9.2014: Ministerstvo spravedlnosti pracuje na novele občanského zákoníku. Které z připomínek zapracuje, se ale ještě přesně neví. Podle náměstka Roberta Pelikána ale považují za nutné spolu s resortem pro místní rozvoj otevřít problematiku cenových map. 

Způsob určování ceny nemovitosti


Cena nemovitosti se určuje několika různými způsoby.

  • Nejznámějším je oceňování podle tzv. oceňovací vyhlášky (č. 3/2008 Sb.), které  je nutné pro úřady (pro potřeby státu a soudů). I v oceňování podle této vyhlášky může odhadce projevit svoji vůli a přesvědčení, kde by se cena nemovitosti měla pohybovat.

  • Druhým způsobem je oceňování podle ceny místně obvyklé, tzv. ocenění porovnávací, kdy se cena odhadne podle srovnatelných realit v okolí. Tento způsob oceňování se používá zejména u soukromých prodejů nemovitostí, při prodeji a koupi bytů, rodinných domů, pozemků a jiných podobných nemovitostí. Otázkou je však dostatečný vzorek cen obdobných realit v dané lokalitě.

  • Třetím způsobem je nákladová metoda, kdy se hodnotí náklady, které by bylo nutné na pořízení nemovitosti vynaložit. Toto oceňování se používá zejména u různých pojistných smluv.

  • Čtvrtým způsobem pak je výnosová metoda oceňování, kdy se uvažují výnosy nemovitosti a náklady spojené s její údržbou a provozem. Tento způsob kalkulace se nejčastěji používá, pokud je nemovitost pořizována za účelem zisku. 

Komentář k určování obvyklé ceny (ocenění majetku a služeb) MF ČR

Při koupi nemovitosti se zpravidla hledí na:

  • polohu (místo, dostupnost, okolí, svažitost, u bytů umístění v domě…)
  • velikost (podlahová plocha, počet místností, plocha pozemku…)
  • půdorysné řešení (zda jde o čtvercový pozemek či nikoliv, jak jsou jednotlivé místnosti vzájemně řazeny, jaká je orientace pozemku…)
  • stav nemovitosti (zda je nutná rekonstrukce či nikoliv, u pozemku jak rozsáhlé budou terénní úpravy…)
  • dojem (estetická úprava, celkový dojem…)


Dojem hraje velmi podstatnou roli, větší, než si kupující připouští.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Reality

  1. Komerční reality
  2. Byty a domy pro bydlení
  3. Energetický průkaz budov
  4. Cenové mapy

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA