Legislativní úprava
Metodika výpočtů průkazu se v čase podstatně měnila. Současné průkazy se zpracovávají podle zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií v aktuálním platném znění a vyhl. č. 264/2020 Sb. v posledním platném znění.
Identifikace nemovitosti
Na tomto místě se uvádí adresa a typ budovy, doplňují se také údaje o ploše obálky budovy (obálkou budovy se rozumí soubor všech teplosměnných konstrukcí na systémové hranici celé budovy nebo zóny, které jsou vystaveny přilehlému prostředí, jež tvoří venkovní vzduch, přilehlá zemina, vnitřní vzduch v přilehlém nevytápěném prostoru, sousední nevytápěné budově nebo sousední zóně budovy vytápěné na nižší vnitřní návrhovou teplotu – citace ze zákona 406/2000 Sb.), celkové energeticky vztažné ploše (celkovou energeticky vztažnou plochou se rozumí vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím v celé budově, vymezená vnějšími povrchy konstrukcí obálky budovy - citace ze zákona 406/2000 Sb.) a objemovém faktoru (objemový faktor je podílem plochy obálky budovy a jejího objemu zahrnujícího veškeré prostory s upravovaným vnitřním prostředím; čím je hodnota nižší, tím má budova méně ploch, kterými z ní uniká energie).
Průkaz energetické náročnosti budovy. Zdroj: vyhláška 264/2020 Sb.
Fotografie domu
Fotografie slouží k jednoznačné identifikaci domu. Je to i důkaz toho, že zpracovatel budovu skutečně navštívil a prohlédl.
Zařazení do klasifikační třídy energetické náročnosti
Zařazení odráží celkovou spotřebu energie nutnou k standardizovanému způsobu užívání budovy. Tento fakt je třeba zdůraznit. Kategorie energetické náročnosti není stanovena pro konkrétní způsob provozování, ale pro provozování takové, kdy jsou parametry nastaveny podle normových standardů. Ty jsou obsaženy v technicko normalizační informaci TNI 730331 - Energetická náročnost budov – Typické hodnoty pro výpočet. Počítají se všechny energonositele, které hrají roli (např. elektřina, plyn, biomasa, uhlí). Výsledkem je příslušnost budovy do jedné ze 7 klasifikačních tříd.
Povinnost stanovit doporučená opatření
Podle toho, k jakému účelu je Průkaz energetické náročnosti budovy zpracováván, může nastat zpracovateli povinnost provést analýzu využitelnosti tzv. alternativních zdrojů energie (sem se řadí využití tepelných čerpadel, vysoce účinné kombinované výroby elektřiny a tepla – tzv. KVET nebo též kogenerace, možnost využití soustavy dodávek tepla – dříve nazýváno centrální zásobování teplem a dále využití OZE – obnovitelných zdrojů energie, kam se řadí využití sluneční energie, energie větru a energie biomasy). Dále může zpracovateli nastat povinnost posoudit navržená opatření při tzv. vetší změně dokončené budovy, kdy má za povinnost posoudit návrhy stanovené projektovou dokumentací, případně doplnit návrhy vlastní, pokud dojde k závěru, že je to opatření efektivní.
Všechny budovy, které při hodnocení PENB mají klasifikační třídu horší než A, musí obsahovat návrh opatření stavební, VZT se ZZT, technické systémy , OZE , která hodnocenou budovu posunou o jednu klasifikační třídu lepší než je hodnocený stav a nejhůře musí být v doporučení dosaženo klasifikační třídy C. Pro vlastníka se jedná o nezávazné doporučení co musí na budově doplnit, aby dosáhl nákladově optimální úrovně z pohledu požadavků prováděcí vyhlášky 264/2020 Sb.
Klasifikační třída budovy: vliv budovy na životní prostředí
Toto schéma informuje o tom, jaké množství primární neobnovitelné energie je zapotřebí vyrobit pro výše popsaný modelový provoz dané budovy. Jde o to, že např. elektřina pro vytápění se musí vyrobit v elektrárně, která používá své vlastní energetické vstupy a potřebné množství elektřiny vyrábí s nějakou účinností; navíc vyrobenou elektřinu musí dopravit na místo spotřeby prostřednictvím rozvodné sítě, kde se uplatní další ztráty vzniklé odporem kabelů.
Pro stanovení množství primární neobnovitelné energie se používají tzv. faktory neobnovitelné primární energie podle typů spotřeb podle faktoru uvedených 264/2020 Sb. v posledním platném znění. Obecně se dá říci, že čím více obnovitelných zdrojů energie daný dům používá, tím menší má vliv na životní prostředí a je tím dosaženo lepší klasifikační třídy.
Každý energonositel (ZP, EE, pelety, hnědě uhlí a další) má vyhláškou stanované faktory primární energie z neobnovitelných zdrojů energie (bez jednotky), je to zjednodušeně řečeno vliv hodnocených energonositelů na životní prostředí
Celková hodnota spotřeby energie pro nemovitost
Jde o celkový součet dodané energie pro budovu v MWh.
Celkový vliv budovy v jednotkách energie – MWh
Zde je číselně vyjádřen celkový vliv budovy při jejím modelovém užívání.
Dílčí ukazatele energetické náročnosti
Tato tabulka zachycuje úrovně potřeby energie pro obálku a jednotlivé kategorie technických zařízení budovy (vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti, přípravu teplé vody a osvětlení). Na první pohled je tak vidět, kde má dům největší rezervy. Jsou-li energetickým specialistou formulována doporučení, jejich vliv se projeví zobrazením šipky s popisem „Dop.“, která zachytí změnu.
Podíl jednotlivých energonositelů na provozu budovy
Tento graf přehledně ukazuje, jaký je podíl jednotlivých energonositelů (elektřina, plyn, biomasa, uhlí, …) na typizovaném provozu budovy.
Identifikace zpracovatele průkazu
Na každém průkazu musí být jednoznačně identifikován jeho zpracovatel vč. kontaktu, podpisu s evidenčním číslem MPO ČR.
Doba platnosti PENB
Platnost je standardně 10 let od data vystavení nebo do doby nejbližší provedené větší změny dokončené budovy (viz předchozí text). Není nutné aktuliazovat PENB pokud došlo ke změně legislativy.
Sdílet / hodnotit tento článek