Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zařizovací předměty v koupelně více o tématu

Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá

Než se pustíte do plánování koupelny ať již s architektem, s koupelnovým studiem či sami, je dobré si zodpovědět základní otázky, jako pro koho bude koupelna určena, kolik potřebujeme úložného prostoru či jaké vybavení požadujeme či potřebujeme. Zní to jako banalita, ale vyřešení těchto otázek v úvodu plánování nám zjednoduší vytvoření ideální dispozice.
Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá

Velmi záleží na tom, zda se jedná o rekonstrukci koupelny, nebo koupelnu v teprve plánovaném domě. Pokud je bydlení zatím jen na papíře, doporučujeme se návrhem ve fázi studie co nejvíce zaobírat, přemýšlet o něm, nechat architekta zpracovat více variant – při studii jsou změny projektů samozřejmostí, projekt teprve vzniká – pohnout stěnou či koupelnu zcela přemístit je velmi jednoduchá záležitost, v dalších fázích projektu je to už jen dražší nebo při výstavbě zcela nemožné. Platí to, co u celé stavby – pečlivě plánovat (ideálně společně s dobrým architektem) je základ.

U rekonstrukcí jsme limitováni především stávajícím prostorem. Pokud plánujeme rozsáhlejší přestavbu interiéru, máme i jisté možnosti ovlivnit velikost koupelny a tím její výsledný komfort. V bytech budeme muset respektovat tzv. „stoupačky“ čili svislé instalace domu, na které se musíme napojit. Okolo nich ale můžeme rozehrát celou plejádu dispozičních řešení.

Když máme jasno, jak velký zásah do stavby můžeme udělat, ptejme se na zásadní otázky koncepce a dispozice. Barva obkladaček, věřte, není to nejdůležitější pro správné fungování koupelny.

Komfortně vybavená koupelna obsahuje veškeré zařizovací předměty pro osobní hygienu, má denní i dostatečné umělé osvětlení, je větraná uměle i přirozeně, má dostatek úložného prostoru a velké zrcadlo. Na takovou koupelnu ale potřebujete minimálně 6-8 m².

Kdo bude koupelnu využívat?

Jde o koupelnu pro děti, pro rodiče? Bude koupelnu využívat senior? Nebudu náhodou za pár let já tím seniorem? Nebo má být koupelna zrovna zcela bezbariérová? Od toho se odvíjí další postup.

Kolik lidí má koupelnu využívat?

Nejde ani o to, že by se Vás v koupelně scházelo více jak dva (snad s výjimkou krátkého životního období společného koupání dětí). Jde spíše o to, že čím více lidí koupelnu používá, tím více je potřeba umístit ručníků, kosmetiky, hřebenů apod. Tím pádem i potřeba více sušáků a úložného prostoru. Také počet umyvadel bude jiný pro koupelnu v garsonce a pro pětičlennou rodinu, která ráno odchází do práce či do školy v jeden čas.

Kolik úložného prostoru potřebuji v koupelně?

Používám spousty speciální kosmetiky nebo si vystačím s dvěma lahvičkami? Bude v koupelně umístěna skříň na ručníky a další prádlo? Budeme v koupelně skladovat úklidové prostředky? Budeme zde mít koš na špinavé prádlo? Je zbytečné si nevelkou koupelnu zaskládat nábytkem, který nevyužijeme. A naopak je velká škoda, když se na úložné prostory nepamatuje a krásnou koupelnu pak hyzdí vana obestavěná plastovými lahvemi s kosmetikou, v rohu překáží koště s kbelíkem apod.

Koupelnový nábytek musí být hlavně kvalitní, s odolnou povrchovou úpravou (nejlépe lakovaný), tak aby odolal vlhkému prostředí. Rozsah úložného prostoru se odvíjí od počtu lidí individuálních nárocích na hygienu či skladování ručníků.

Jedná se o jedinou koupelnu v domě/bytě?

Pokud máte jen jednu koupelnu, pak ji musíte vybavit vším, co potřebujete pro Vaši kompletní hygienu. Mimo tuto základní pak můžete mít i koupelny, které mohou být spíše jako „doplňkové“. Jistě dobrým trendem je samostatná rodičovská koupelna přidružená ložnici či šatně. Jinak také budete zařizovat koupelnu v noční části domu, jinak koupelnu přidruženou k prádelně či garáži. Ta pak bude sloužit třeba jako pohotovostní při návratu ze zahrady či dílny.

Vana nebo sprchový kout? Oboje? Nebo kombinace?

To zda potřebujeme či nepotřebujeme vanu nebo sprchový kout, záleží na životním stylu a zvyklostech. Používat kombinovaná řešení se vyplatí jen ve stísněných prostorech, pokud to jde, vyvarujte se jim. Vana sloužící jako sprchový kout má nevýhodu vysokého okraje a nutnosti zástěny. Sprchový kout s vysokou vaničkou je potom řešení ještě horší – jako vana se pro dospělého využít nedá, děti odrostou poměrně brzy a taktéž se do ní nevejdou, vysoký okraj nás zbavuje komfortu sprchového koutu tedy bezbariérového vstupu. "Pokud používáte vanu ke sprchování, doporučuji doplnění vanové zástěny ke stávající vaně, nebo řešení kdy se kombinuje sprchový kout a vana, tedy sprchový kout může volně navazovat na vanu, má zkrácenou boční stěnu," doplňuje Ing. Aleš Křelina, obchodní zástupce SanSwiss s.r.o.

Způsobů jak kombinovat sprchový kout s vanou je velké množství. Vana může navazovat přímo na sprchu pomocí zakázkově vyráběné stěny, popřípadě se díky zástěně lze sprchovat i ve vaně. Zdroj: SanSwiss

Jaké další vybavení koupelny využiji?

Budu využívat bidet? Pisoár? Skutečně využiji masážní vanu? Potřebuji mít v koupelně místo pro sezení nebo relaxační lehátko? Chci zde mít rádio, televizi apod.? Pro správné rozmístění je pro architekta důležité toto vše vědět, od rozmístění se odvíjí napojení na instalace, umístění elektrických zásuvek. Elektrické spotřebiče si v koupelně nemůžete dát všude, kde se vám zlíbí. Existují přísné normy pro umístění zásuvek v koupelnách.

Bude v koupelně umístěna pračka?

Pokud je nutné umístit do koupelny pračku, budeme na ni především potřebovat dost prostoru a přivést instalace. Pračky mají různé rozměry dle stylu plnění (shora, zepředu) i podle výrobce. Šířka těch s předním plněním je ale vždy 60 cm. Nesmíte zapomenout na dostatečný prostor před pračkou na pohodlné vyndávání prádla. Umístění musí odpovídat přísným normám pro elektroinstalace v koupelně – na pračku byste neměli dosáhnout z vany. Z estetického i akustického hlediska bude jistě vhodné pračku umístit do skříně či niky s roletkou. Obecně se však architekti snaží zvláště z malých koupelen pračku vystrnadit. Možnosti se nabízejí do šatny, na chodbu, do šatní skříně. Ne vždy to dispozice dovolí – limitující bývá napojení na instalace, především problematická je kanalizace.

Pračka v koupelně? Možné to je, ideální ne. Zvláště v panelákové koupelně je lepší se jí vyhnout a prostor využít lépe. V rodinném domě je ideální mít samostatnou prádelnu s provozní vazbou na koupelny (například skrze příčku oboustranně přístupný koš na prádlo, či mezi patry shoz na prádlo)

WC v koupelně – ano či ne?

Evergreen především při rekonstrukci koupelen v panelových domech – spojit či nespojit? Již vyhláška o obecných technických požadavcích na stavby nám dává možnou odpověď. Pokud se nejedná o garsonku (1+1 nebo 1+KK) ale o větší byt (2+1 a vyšší) je vyžadováno jedno samostatné WC! Zároveň spojením panelákové koupelny s WC ztratíte jednu stěnu, kterou jinak můžete využít třeba pro zavěšení skříňky. Ráno vícečlenné rodiny při společném odchodu do práce či do školy při jedné koupelně spojené se záchodem bude asi značně hektické. Obecně pokud umisťujeme WC do jakékoli koupelny, je příjemné i hygienické jej umístit třeba za polopříčku, ne naproti vchodu nebo umyvadlům. Pokud si můžeme v bytě či domě dovolit další samostatné WC pak v koupelně je určitě další mísa vhodná.

U plánování koupelny nezapomínejte na dostatečný manipulační prostor. V malých koupelnách si jednoduše nemůžete pořídit velkou rohovou vanu – tím koupelnu za spousty peněz doslova zlikvidujete a bude nepoužitelná.

Jak bude koupelna větraná?

Možností je spousty – přirozený odtah do šachty, podtlakový ventilátor, okny nebo v rámci systému řízeného větrání celého domu či bytu.

Kolik chci do vybavení koupelny investovat?

To je další zásadní otázka pro celkovou koncepci. Pokud je architekt limitován jasným finančním stropem, měl by se těchto limitů držet. Někdy se ale ukáže, že vaše představa o finanční náročnosti se neshoduje s představou o vyhovující koupelně. Pokud je potřeba překročit finanční limit v zájmu kvality, pak si nechte argumenty přednést a navýšení investice zvažte – investujete do svého bydlení, nevyhazujete peníze z okna. Nebo zkuste přehodnotit některé investice – je možné ušetřit na obkladech, ale nevyplatí se šetřit na kvalitě sprchového koutu apod.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zařizovací předměty v koupelně

  1. Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá
  2. Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!
  3. Umyvadlo
  4. Vana
  5. Sprcha
  6. Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?
  7. WC, pisoár a bidet
  8. Výtoková armatura neboli vodovodní baterie
  9. Netradiční inspirace pro zařizovací předměty
  10. Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zařizujete koupelnu? Slovníček pojmů, které se budou hodit

Zařizujete koupelnu? Slovníček pojmů, které se budou hodit

Koupelny se v posledních letech stávají srdcem českých bytů a domů. Jsou místem, které už neslouží jen k vykonávání hygieny, ale také oázou odpočinku od celodenního shonu a stresu. Není divu, že toužíme po moderně zařízené koupelně, jejíž vybavení potěší oči, a navíc ušetří peníze.

Zdroj: Fotolia.com - Karin & Uwe Annas

Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!

Chystáte se rekonstruovat bytové jádro? Plánujete nový záchod a koupelnu? Pak mimo úvah o barvě obkladaček uvažujete nad tím, kolik peněz bude rekonstrukce koupelny stát. Potřebujete si porovnat, zda firma, která vám dala cenovou nabídku vás lidově řečeno „nenatáhla“? Položkový rozpočet si můžete nyní sestavit i…

Před nákupem nemovitosti si ověřte, jak budete moci využít interiér

Před nákupem nemovitosti si ověřte, jak budete moci využít interiér

Pořizování nového bytu či domu patří mezi významné záležitosti v životě. Většina z nás to udělá jednou či dvakrát za život a investuje do toho většinu svých úspor nebo si bere půjčku, což patří mezi běžnější způsoby financování. Nejde však jen o velikost investice, ale také o životní změnu. Nový byt či dům jsou velmi…

Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?

Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?

Sprcha tvoří základ osobní hygieny. Pokud jí chceme zbudovat ve své koupelně, máme několik variant jak na to. Můžeme použít sprchové boxy jako hotové výrobky, určené k zapojení a okamžitému používání. Běžnějším, lépe vypadajícím a variabilnějším řešením je však zbudování sprchového koutu ze zástěny a vhodné spodní…

Interiérový designér - proč a kdy s ním spolupracovat? A jak jej vybrat?

Interiérový designér - proč a kdy s ním spolupracovat? A jak jej vybrat?

Služba navrhování interiérů je u nás relativně mladá. Ještě na konci devadesátých let nebylo zcela obvyklé, že by se za tuto činnost platilo. Také byla jen pro horních deset tisíc. Dnes je tomu zcela jinak. Popularitě pomohla média, jak televize, tak i oborové časopisy o bydlení a designu a mnoho dalších faktorů.

Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?

Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?

Vyprojektovat a postavit kvalitní dům, který bude naplno využívat potenciál pozemku a splňovat Vaše představy trvá dlouho. Záleží vždy na více okolnostech, ale obecně se dá se říci, že se jeden rok projektuje a projednává na úřadech a druhý rok se dům staví. Jaké jsou tedy fáze projektové dokumentace a jak dlouho…

REKLAMA