REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Zařizovací předměty v koupelně více o tématu

WC, pisoár a bidet

Vyhláška o obecných technických požadavcích na stavby říká, že pokud se nejedná o garsonku (1+1 nebo 1+KK) ale o větší byt (2+1 a vyšší) je vyžadováno jedno samostatné WC! Samostatná místnost s WC by ale měla mít umístěné alespoň malé umývátko a bidetovou spršku. Sprška je řešení ekonomické, lépe to lze řešit bidetem zabudovaným v míse klozetu či prkénku.
WC, pisoár a bidet

WC mísa

Klozet je zařizovací předmět, u kterého nejvíce záleží na dodržování hygienických požadavků. Zvláště bude-li umístěn v koupelně, mělo by být zásadně voleno tzv. hluboké splachování, při kterém je omezeno šíření zápachu a spláchnutí je dokonalejší.

Hygiena klozetů musí být dodržována ve všech detailech. Nejvíce nečistot ulpívá na vnitřním splachovacím kruhu klozetové mísy, a proto vyžadujeme, aby byl glazovaný a rovněž tak i odpad klozetu. Zabrání se zde ulpívání nečistot a mikroorganismů. K dostatečnému splachování je zapotřebí určité množství vody. Správné dávkování vody zajišťuje systém dvojitého tlačítka.

V posledních letech jsou na trhu k vidění i WC mísy bez splachovacího kruhu, což značně zvyšuje hygienu tohoto zařizovacího předmětu.

Sedátko klozetu velmi trpí při používání. Je žádoucí, aby bylo provedeno s antibakteriálním a protiplísňovém provedení a umožňovalo snadnou údržbu. Někdy k vidění dřevěná sedátka s poklopem jsou hygienicky méně vhodná.

K hygieně přispívá rovněž volba závěsného klozetu. Podlaha, která nejvíce trpí postříkáním vodou a zašpiněním, je díky nim volná. Díky závěsným systémům WC jsou vyloučeny spáry mezi mísou a podlahou, do všech míst je snadný přístup a udržování čistoty je ideální.

Ke komplexním hygienickým požadavkům náleží také snižování hluku v koupelně. Výhodné jsou kombi klozety se splachovací nádržkou na klozetu a nízko položené nádržky obecně. Jasným trendem jsou vestavěné nádržky. Celá vestavěná nádrž je izolována proti kondenzaci od studené vody a vše mechanické je vyměnitelné přes nástěnné velké tlačítko.

Vysoko položené nádržky snad dnes nikdo z důvodů hlučnosti i vzhledu nevyžaduje.

Klozetové sedátko s poklopem je výhodné opatřit zpomalovacím mechanismem, který vyloučí prudký a hlučný náraz sedátka při volném dopadu na okraj klozetu, nebo uspoří uživateli shýbání při pokládání sedátka. Z hygienických a ergonomických důvodů by bylo vhodné nabízet nízký stupínek ke klozetu pro dočasné používání malými dětmi.

Používání klozetu a bidetu může být v exkluzivním provedení sloučeno do jedné mísy. V klozetu je pod sedátkem nainstalováno sprchové rameno, které se po stisknutí knoflíku bezhlučně vysune a jemným teplým proudem vody plní funkci bidetu. V luxusní verzi je v klozetu zabudován fén, který důkladně vysouší. Na přání se dodává i dálkové ovládání sprchy a splachování. Dalším zdokonalením, které je známé již dlouho, je klozet s odsávacím potrubím vzduchu z klozetové mísy. Odsávání z WC mísy může být i napojeno na centrální rekuperační jednotku.

Minimální vybavení místnosti záchodu: WC mísa (ideálně závěsná) umývátko s mýdlem, věšák na ručník, držák na toaletní papír. Bylo by dobré doplnit ještě alespoň bidetovou spršku popřípadě použít bidetové prkénko na WC mísu což jsou prostorově nenáročná řešení.

Pisoár

Ještě donedávna byly pisoáry určeny pro veřejná zařízení s větší frekvencí mužů. S narůstáním výstavby velkých rodinných domů a velkoplošných bytů, kde mohou být koupelny a toalety plošně bohatěji dotovány, nalézá pisoár uplatnění i zde. Například v bytových toaletách, kde není žádoucí ani malé stříkání na podlahu, je výhodné pro "malé" použití toalety vyhradit mužským členům rodiny pisoár. Pro bytové použití by měl mít pisoár poklop, vnitřní přívod vody a odsávací zařízení. Osazením pisoáru se třeba vyhnete klasickému rodinnému klišé o neustále zvednutém prkénku WC.

Pokud vám to prostor v bytě dovolí, dopřejte mužské části domácnosti pisoár. Možná si ušetříte několik rodinných hádek ohledně hygieny používání společné toalety. Pisoár do bytů má mít vždy poklop.

Bidet

Bidet je předmět, který se se zvyšujícími nároky na hygienu a kulturu dostává dnes více do popředí. Tam, kde v bytových stavbách nebyla z omezujících hledisek z minulé doby jiná možnost než navrhnout umyvadlo s vanou nebo sprchou do koupelny a samotnou klozetovou mísu na toaletu, tam se umývání vodou po použití klozetu improvizuje – například ruční bidetovou sprškou (ruční spršku je možné využít i jinak – napouštění kbelíku, k pohodlnému umytí mísy či umyvadla…)

I bidetové mísy se provádějí v zavěšené variantě, dokonale vzhledem sladěné k WC míse.

Nejběžnějším typem je bidet se speciální bidetovou armaturou s výtokem do bidetové vaničky, umístěnou na zadním okraji. Některé typy bidetu mají spršku na dně vaničky (sprška se užívala hojně dříve) a některé i vytahovací ruční sprchu. Dodržování hygieny umožňují všechny typy. S ohledem na udržování čistoty podlahy je výhodnější bidet nástěnný ze stejných důvodů jako klozet.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zařizovací předměty v koupelně

  1. Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá
  2. Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!
  3. Umyvadlo
  4. Vana
  5. Sprcha
  6. Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?
  7. WC, pisoár a bidet
  8. Výtoková armatura neboli vodovodní baterie
  9. Netradiční inspirace pro zařizovací předměty
  10. Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí

Kanalizace – neviditelná, v ideálním případě i neslyšitelná. Systém vnitřní kanalizace je soustava několika potrubí, každé má své požadavky na průměr tvarovky i na její materiál či sklon. Abychom si ve stavařině rozuměli, je potřeba mluvit stejným jazykem. Víte co je připojovací potrubí, svodné potrubí a k čemu je v…

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Tentokrát si povídáme s architektem Liborem Kaplanem, který vystudoval architekturu v Brně a v Brightonu. Již během školy spolupracoval s brněnským ateliérem A77, ve kterém působil až do své autorizace. Následně se vydal vlastní cestou a nyní se věnuje návrhům staveb i interiérů. A za návrh interiéru pro firmu…

Autorem smaltů je Olina Francová kuchyně ve vile v Brně cca 2015

Smalt a jeho využití v architektuře a interiéru

Historie smaltu je dlouhá přes 3 000 let, ale v architektuře a interiérovém designu se začala tato tradiční technologie více uplatňovat až od druhé poloviny 20. století. Smalt se nepřestal vyvíjet ani v 21. století a nabízí celou řadu unikátních vlastností a možností, které nejsou v architektuře ještě plně doceněné.…

Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí

Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí

Pro připojení každého umyvadla či WC a dalších zařizovacích předmětů je nutné připojovací potrubí. To začíná u zápachové uzávěrky a končí napojením na odpadní potrubí. Může být v provedení větrané nebo nevětrané, častější je nevětrané. Hlavním úkolem připojovacího potrubí je zajištění dostatečného odtoku odpadních…

Zdroj: Grohe

Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo

Předstěnové instalační systémy patří k montážním technologiím, které výrazně snižují čas při montáži zařizovacích předmětů a potrubí pro jejich napojení. Montáž do těchto systémů je možná u všech běžných zařizovacích předmětů. Základem předstěnové instalace jsou nosné montážní prvky pro upevnění závěsných…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA