Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zařizovací předměty v koupelně více o tématu

WC, pisoár a bidet

Vyhláška o obecných technických požadavcích na stavby říká, že pokud se nejedná o garsonku (1+1 nebo 1+KK) ale o větší byt (2+1 a vyšší) je vyžadováno jedno samostatné WC! Samostatná místnost s WC by ale měla mít umístěné alespoň malé umývátko a bidetovou spršku. Sprška je řešení ekonomické, lépe to lze řešit bidetem zabudovaným v míse klozetu či prkénku.
WC, pisoár a bidet

WC mísa

Klozet je zařizovací předmět, u kterého nejvíce záleží na dodržování hygienických požadavků. Zvláště bude-li umístěn v koupelně, mělo by být zásadně voleno tzv. hluboké splachování, při kterém je omezeno šíření zápachu a spláchnutí je dokonalejší.

Hygiena klozetů musí být dodržována ve všech detailech. Nejvíce nečistot ulpívá na vnitřním splachovacím kruhu klozetové mísy, a proto vyžadujeme, aby byl glazovaný a rovněž tak i odpad klozetu. Zabrání se zde ulpívání nečistot a mikroorganismů. K dostatečnému splachování je zapotřebí určité množství vody. Správné dávkování vody zajišťuje systém dvojitého tlačítka.

V posledních letech jsou na trhu k vidění i WC mísy bez splachovacího kruhu, což značně zvyšuje hygienu tohoto zařizovacího předmětu.

Sedátko klozetu velmi trpí při používání. Je žádoucí, aby bylo provedeno s antibakteriálním a protiplísňovém provedení a umožňovalo snadnou údržbu. Někdy k vidění dřevěná sedátka s poklopem jsou hygienicky méně vhodná.

K hygieně přispívá rovněž volba závěsného klozetu. Podlaha, která nejvíce trpí postříkáním vodou a zašpiněním, je díky nim volná. Díky závěsným systémům WC jsou vyloučeny spáry mezi mísou a podlahou, do všech míst je snadný přístup a udržování čistoty je ideální.

Ke komplexním hygienickým požadavkům náleží také snižování hluku v koupelně. Výhodné jsou kombi klozety se splachovací nádržkou na klozetu a nízko položené nádržky obecně. Jasným trendem jsou vestavěné nádržky. Celá vestavěná nádrž je izolována proti kondenzaci od studené vody a vše mechanické je vyměnitelné přes nástěnné velké tlačítko.

Vysoko položené nádržky snad dnes nikdo z důvodů hlučnosti i vzhledu nevyžaduje.

Klozetové sedátko s poklopem je výhodné opatřit zpomalovacím mechanismem, který vyloučí prudký a hlučný náraz sedátka při volném dopadu na okraj klozetu, nebo uspoří uživateli shýbání při pokládání sedátka. Z hygienických a ergonomických důvodů by bylo vhodné nabízet nízký stupínek ke klozetu pro dočasné používání malými dětmi.

Používání klozetu a bidetu může být v exkluzivním provedení sloučeno do jedné mísy. V klozetu je pod sedátkem nainstalováno sprchové rameno, které se po stisknutí knoflíku bezhlučně vysune a jemným teplým proudem vody plní funkci bidetu. V luxusní verzi je v klozetu zabudován fén, který důkladně vysouší. Na přání se dodává i dálkové ovládání sprchy a splachování. Dalším zdokonalením, které je známé již dlouho, je klozet s odsávacím potrubím vzduchu z klozetové mísy. Odsávání z WC mísy může být i napojeno na centrální rekuperační jednotku.

Minimální vybavení místnosti záchodu: WC mísa (ideálně závěsná) umývátko s mýdlem, věšák na ručník, držák na toaletní papír. Bylo by dobré doplnit ještě alespoň bidetovou spršku popřípadě použít bidetové prkénko na WC mísu což jsou prostorově nenáročná řešení.

Pisoár

Ještě donedávna byly pisoáry určeny pro veřejná zařízení s větší frekvencí mužů. S narůstáním výstavby velkých rodinných domů a velkoplošných bytů, kde mohou být koupelny a toalety plošně bohatěji dotovány, nalézá pisoár uplatnění i zde. Například v bytových toaletách, kde není žádoucí ani malé stříkání na podlahu, je výhodné pro "malé" použití toalety vyhradit mužským členům rodiny pisoár. Pro bytové použití by měl mít pisoár poklop, vnitřní přívod vody a odsávací zařízení. Osazením pisoáru se třeba vyhnete klasickému rodinnému klišé o neustále zvednutém prkénku WC.

Pokud vám to prostor v bytě dovolí, dopřejte mužské části domácnosti pisoár. Možná si ušetříte několik rodinných hádek ohledně hygieny používání společné toalety. Pisoár do bytů má mít vždy poklop.

Bidet

Bidet je předmět, který se se zvyšujícími nároky na hygienu a kulturu dostává dnes více do popředí. Tam, kde v bytových stavbách nebyla z omezujících hledisek z minulé doby jiná možnost než navrhnout umyvadlo s vanou nebo sprchou do koupelny a samotnou klozetovou mísu na toaletu, tam se umývání vodou po použití klozetu improvizuje – například ruční bidetovou sprškou (ruční spršku je možné využít i jinak – napouštění kbelíku, k pohodlnému umytí mísy či umyvadla…)

I bidetové mísy se provádějí v zavěšené variantě, dokonale vzhledem sladěné k WC míse.

Nejběžnějším typem je bidet se speciální bidetovou armaturou s výtokem do bidetové vaničky, umístěnou na zadním okraji. Některé typy bidetu mají spršku na dně vaničky (sprška se užívala hojně dříve) a některé i vytahovací ruční sprchu. Dodržování hygieny umožňují všechny typy. S ohledem na udržování čistoty podlahy je výhodnější bidet nástěnný ze stejných důvodů jako klozet.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zařizovací předměty v koupelně

 1. Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá
 2. Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!
 3. Umyvadlo
 4. Vana
 5. Sprcha
 6. Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?
 7. WC, pisoár a bidet
 8. Výtoková armatura neboli vodovodní baterie
 9. Netradiční inspirace pro zařizovací předměty
 10. Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Adobe Stock - stanislawmikulski

Vysoušení rukou na záchodech v době pandemie nemoci COVID-19

Hygiena v kancelářských budovách se ještě donedávna jevila být okrajovým tématem, ale události tohoto roku to změnily. Dost výrazně. A zdá se, že udržovat dvoumetrový odstup, nosit roušky a mýt si ruce při každé příležitosti ještě chvilku budeme. Mantry o opakovaném mytí rukou si povšimli i odborníci z mezinárodní…

REKLAMA