REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Zařizovací předměty v koupelně více o tématu

Výtoková armatura neboli vodovodní baterie

Vodovodní baterie je lidový výraz pro výtokovou nebo také napouštěcí armaturu. Čili místo, kde končí celý domovní vodovod. Jakmile nám voda vyteče v koupelně, stává se z ní okamžitě voda splašková. V tomto článku se podíváme na problematiku právě onoho přechodového prvku. Pro zjednodušení a pochopení jej budeme shodně nazývat známějším pojmem vodovodní baterie.
Výtoková armatura neboli vodovodní baterie

Jaký volit design?

První, čím nás tyto prvky v koupelně zaujmou je jejich vzhled. Dnes máme na trhu větší množství povrchových úprav, nejčastější ale stále zůstává chromová klasika. Je možné však mít baterii v různých barvách, matnou, černou, v kombinaci s keramickými prvky (retro styl).

Co se tvaru týká, je výběr opět bohatý. Abychom se v záplavě nabídek neztratili a zvolili ten správný, je dobré vědět, jaký vzhled hledáme. Celá koupelna, společně s WC by měly být v jednom stylu. Hledejte proto takové designové řady, které mají všechny druhy pro vaši koupelnu (pro umyvadlo, vanu, sprchu apod…) Dalším vodítkem je možnost ladit vzhled vodovodní baterie se zařizovacím předmětem. Tvarově se mohou doplňovat a mít stejné linie, nebo naopak spolu kontrastovat. Například kulaté zaoblené tvary mohou zjemnit dojem z hranatého umyvadla. Pokud vyžadujete více technický vzhled, budou i baterie hranaté. Tvar můžete také vztáhnout k dalších chromovým prvkům koupelny – například úchytkám nábytku, radiátoru nebo dveřní klice.

Stejné umyvadlo, jiná baterie a ihned jiný vzhled i funkčnost. Potřebujete baterii vysokou či nikoli? I na takové maličkosti dejte při výběru pozor. (zdroj: Hansgrohe)

Jakou baterii volit ke kterému zařizovacímu předmětu, aby se vzhledem i funkčností doplňovaly, může pomoci konfigurátor. Nabízí jej pro své výrobky například firma Hansgrohe. Doporučení sestavila na základě skutečných testů tak, aby proud vody z baterie neodstřikoval mimo umyvadlo. „Až se rozhodnete pro kombinaci umyvadla a baterie, zajděte ke svému odbornému prodejci  Pouze odborník totiž může správně určit, zda máte v koupelně správné stavební a technické předpoklady. Neboť i sebekrásnější kombinace umyvadla a baterie může být nevhodná, pokud správně nevyhovuje připojení nebo tlak vody,“ dodává Radka Nováková, marketingová manažerka společnosti Hansgrohe.

Taktéž záleží, kolik peněz chcete do vodovodních baterií investovat. Cena se odvíjí určitě od kvality zpracování a trvanlivosti, ale taktéž od designového návrhu. Nejznámějším návrhářem vodovodních baterií je francouzský návrhář Philippe Starck.

Kohoutek nebo páka

Kohoutkové vodovodní baterie naleznou uplatnění především v retro nebo designových interiérech. Pro praktické využití lze jednoznačně doporučit baterie pákové, kde si jednoduše nastavíte teplotu a pak spustíte proud. Kohoutkové baterie ale nemusí mít jen jeden kohoutek na teplou a druhý na studenou vodu. Existují i řešení, že jedním z kohoutků nastavujete teplotu a druhým intenzitu proudu.

Veškeré vodovodní baterie v koupelně a nejlépe v celém bytě byste měli brát z jedné designové řady. Interiér pak bude vypadat uceleným dojmem. Přední výrobci a dodavatelé nabízí jednotný design ke všem druhům vodovodních baterií. (fotogalerie baterií FRISONE, zdroj: IVAR CS)

Druhy vodovodních baterií

Základní dělení na kohoutek nebo páku jsme si již probrali. Další co ovlivňuje návrh baterie je nástěnné nebo stojánkové provedení.

Nástěnné provedení se uplatní více ve sprše nebo u vany. U umyvadel se v bytových koupelnách příliš nepoužívá, i když s novými designovými řadami přichází jejich renesance. Budete-li měnit stávající nástěnné provedení baterie, pamatujte, že se používají dvě rozteče – 10 cm a 15 cm a baterii musíte koupit přesně na tyto rozměry.

Nástěnné provedení i ve sprchách či u vany je nahrazováno podomítkovou variantou. Funkce takové baterie je, že do podomítkového tělesa, ovládaného pákou vedou ve stěně dvě trubky – jedna s teplou, jedna se studenou vodou. V tomto tělese se voda smíchá a dále vede opět ve stěně jen jedna trubka a výtok ze stěny je vyhotoven někde jinde. Podomítkové těleso se skládá ze dvou částí – základního tělesa, které je pevně zabudované ve stěně a servisovatelného, vyměnitelného tělesa, samotné směšovací zařízení a páka s krycím plechem. Podomítkové těleso lze použít jak pro vanu, sprchový kout i pro bidetovou spršku.

Druhy vodovodních baterií jsou rozlišovány podle účelu, k jakému zařizovacímu předmětu mají sloužit. Pro koupelny to budou:

 • Umyvadlová
 • Vanová
 • Sprchová

Speciální kategorii tvoří vodovodní baterie pro handicapované. Musí se dobře ovládat i ze sedu, například pro umyvadlo se jedná o pákovou nástěnnou baterii s prodlouženou pákou.

Podomítková baterie může ovládat různé druhy sprch (zdroj: Hansgrohe)

Na kvalitu dbejte

Kvalita zpracování a materiálů vodovodních baterií je alfou a omegou pro jejich dlouhodobé a bezchybné fungování. Uvědomte si, že je to předmět, který je neustále pod tlakem vody v potrubí a přesto nesmí propustit ani kapku. Navíc je denně používán, otvírán zavírán, kroucen. Aby toho nebylo málo, běžně pracuje na rozhraní teplot, kdy rozdíl na jednom konci výrobku oproti druhému dělá cca 50 °C. Takovému namáhání levné výrobky prostě dlouhodobě neodolají a brzy se porouchají. I nejlevnější baterie stojí okolo tisíc korun, pokud ji měníte 1x za dva roky už je to zásah do rozpočtu. Vyplatí se investovat do kvality. O kvalitě rozhoduje druh kovu a vnitřní keramická vložka.

Zvláště do sprchy jsou vhodné termostatické baterie. Jsou nejen komfortní ale i úsporné. „Termostatický regulační prvek umožňuje udržovat konstantní teplotu výstupní vody plně automatickým způsobem, který řídí a reguluje teplotu, aniž by kolísal tlak a ohrožovalo to vaše chvíle pohody. Omezovač průtoku zajišťuje dokonalou funkčnost termostatické baterie, která pracuje dokonale a zaručuje jasný a konstantní proud vody při jakékoliv teplotě, bez ohledu na provozní tlak v systému, “ vysvětluje Jitka Uhlířová z IVAR CS, který dodává koupelnové a kuchyňské baterie italské značky FRISONE.

U pákových baterií je vhodné pro úsporu vody volit ty, které mají dvě polohy intenzity. Pro spuštění maximálního výtoku musíte překonat drobný odpor páky. Většinou si tedy nespustíte plný proud ale jen omezený, čímž šetříte vodu. Úsporu vody mohou zajistit i perlátory na výtoku. Ty vodu provzdušní, výsledný proud tedy neobsahuje takové množství vody, ale při umytí rukou to ani nepoznáte.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zařizovací předměty v koupelně

 1. Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá
 2. Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!
 3. Umyvadlo
 4. Vana
 5. Sprcha
 6. Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?
 7. WC, pisoár a bidet
 8. Výtoková armatura neboli vodovodní baterie
 9. Netradiční inspirace pro zařizovací předměty
 10. Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek

Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek

Pěkné bydlení člověku pozdvihne náladu nejen v dobách, kdy musíme doma trávit více času, než bychom asi sami chtěli. Tipy a triky pro vaši kuchyni, koupelnu, obývací pokoj nebo třeba i jídelnu či pokoj pro studenta přináší interiérové designérky na vzorové instalaci. Přečtěte si jejich tipy.

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí

Kanalizace – neviditelná, v ideálním případě i neslyšitelná. Systém vnitřní kanalizace je soustava několika potrubí, každé má své požadavky na průměr tvarovky i na její materiál či sklon. Abychom si ve stavařině rozuměli, je potřeba mluvit stejným jazykem. Víte co je připojovací potrubí, svodné potrubí a k čemu je v…

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Tentokrát si povídáme s architektem Liborem Kaplanem, který vystudoval architekturu v Brně a v Brightonu. Již během školy spolupracoval s brněnským ateliérem A77, ve kterém působil až do své autorizace. Následně se vydal vlastní cestou a nyní se věnuje návrhům staveb i interiérů. A za návrh interiéru pro firmu…

Autorem smaltů je Olina Francová kuchyně ve vile v Brně cca 2015

Smalt a jeho využití v architektuře a interiéru

Historie smaltu je dlouhá přes 3 000 let, ale v architektuře a interiérovém designu se začala tato tradiční technologie více uplatňovat až od druhé poloviny 20. století. Smalt se nepřestal vyvíjet ani v 21. století a nabízí celou řadu unikátních vlastností a možností, které nejsou v architektuře ještě plně doceněné.…

Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí

Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí

Pro připojení každého umyvadla či WC a dalších zařizovacích předmětů je nutné připojovací potrubí. To začíná u zápachové uzávěrky a končí napojením na odpadní potrubí. Může být v provedení větrané nebo nevětrané, častější je nevětrané. Hlavním úkolem připojovacího potrubí je zajištění dostatečného odtoku odpadních…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

REKLAMA
REKLAMA