REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zařizovací předměty v koupelně více o tématu

Vana

O volbě vany do bytové koupelny rozhoduje mnoho hledisek. Nejzákladnějším problémem, před kterým architekt stojí, je vybavení koupelny vanou nebo sprchou. Tyto dva předměty jsou nejvíce rozhodující pro uspokojení požadavků uživatele a také nejvíce ovlivňují velikost koupelny.
Vana

Klady a zápory vany

Podle hygienických požadavků je žádoucí umývání celého těla večer pro odstranění zašpinění z celodenní činnosti a ráno pro spláchnutí potu. Znamená to omývání těla 2x denně, a to večer s použitím mýdla a ráno pouze vodou (aby nebyla pokožka příliš odmašťována). To ale vyžaduje velké množství času v denním shonu zaměstnaných lidí.

Položme si staronovou otázku: je výhodnější vana nebo sprcha? Na otázku nelze jednoznačně odpovědět. Vana je racionálně méně výhodná než sprcha, protože její používání je časově náročnější a pro ergonomické užívání vyžaduje zvláštní úpravy. Po koupání ve vaně se stejně musíme osprchovat ruční sprchou.

Vana má i přednosti. Umožňuje zdravotní a rekreační ponoření celého těla do vody (prohřátí a relaxace), využití masážních trysek vodních a perličkových s ozónem. Koupání dětí je ve vaně sice pohodlnější, nicméně oproti životnosti koupelny je toto rodinné období krátké a nemělo by být hlavním kritériem při volbě vybavení koupelny.

Při instalaci vanových zástěn je možné sprchování ve stoje. Zástěny zabrání nastříkání vody dále do koupelny a vyplavení koupelny. Účel bude splněn, i když sprchování ve stoje ve vaně nebude tak pohodlné jako ve sprše.

Volně stojící vana je sice krásná, ale vynikne, jen když má dostatečný prostor.

Vana a ergonomie

Kombinovaná řešení (jako sprchování ve vaně) volte,
jen když nemáte dostatek prostoru, pak ale dobře zvažte,
zda se nevyplatí více velký sprchový kout než vana.
Záleží na individuálních potřebách.

Výběr van je velmi široký. Vana má klasické rozměry 170/70 cm. Dnešní sortiment ale nabízí mnohem více včetně ergonomicky tvarovaných sedátek, měkčených opěrek hlavy, područek, profilování povrchu proti uklouznutí apod. Anatomický tvar umožňuje úsporu vody.

Do malých koupelen je určena zkrácená vana (délka cca 140 cm) a celý další sortiment, kterým se výrobci snaží vyjít vstříc při regeneraci starších panelových bytů, kde není místa na zbyt.

Při volbě vany s rozšířenou částí na sprchování je určitě dobré si v koupelnovém studiu takové řešení osobně vyzkoušet. Nalézání do vany bude určitě méně pohodlné než do nízkého sprchového koutu, sprchová část musí mít dostatečnou šířku – běžná šířka vany nepostačuje pro skutečně pohodlné sprchování.

Vana určená pro seniory a tělesně postižené osoby a má hloubku 38 cm. Žádoucí je doplnění madel (úchytek) pro ruce. Mírný soklík (vyzděný schod do úrovně dna vany) usnadňuje vstup do vany, ale i tak je pro seniory překonání okraje obtížné.

Variantou pro seniory může být vana s vodotěsnými dvířky z plexiskla (bez nebo se sedací částí) a s možností volby hydromasážního systému. Vana je pro seniory velmi bezpečná a ještě pohodlnější než sprcha. Odpadají zde problémy s překonáváním vysoké stěny vany. Zapuštěné a polozapuštěné vany mohou sice usnadnit vstup do vany, ale obtížný výstup z vany zůstává.

Do velkých koupelen jsou určené velké vany s nadstandardním vybavením masážním tryskami apod. Zde je ale potřeba si uvědomit, že spotřeba vody i zábor plochy koupelny bude markantní. Dobře zvažte, kolikrát ročně takovou vanu využijete.

Vybíráme vanu

Bude vana sloužit pro běžné koupání a očekáváte příjemný komfort?

Zvolte velikost vany podle největšího člena rodiny, aby se ve vaně cítil pohodlně a vyberte z široké nabídky ergonomicky tvarovaných akrylátových van.

Bude vana sloužit pro koupání dětí?

Pak zvolte protiskluzný povrch, materiál nebo řešení, které udrží dlouho teplou vodu. Vhodná je vana s madlem, což nabízí akrylátové vany, ale pak kontrolujte, aby hračky do vody neměly ostré hrany.

Bude používat vanu starší osoba?

Pak vyberte rozhodně vanu s protiskluznou úpravou, madlem, s kolmější stěnou a u vany myslete na bezpečný přístup, případně další madla v okolí vany pro výstup z vany.

Budete ve vaně koupat psa?

Pak zapomeňte na akrylát, nebo se smiřte s jeho kratší životností díky poškrábání.

Budete používat léčivé, bylinné a kosmetické přísady do koupele?

Vyberte smaltovanou vanu, které jsou odolné proti zabarvení.

Chcete skutečný relax

Opravdu budete mít čas na klid, pohodu, vychutnání vůní a odpočinek? Pak zvolte větší vanu a materiál nebo řešení, které udrží teplotu vody. Zvolte designovou vanu, armaturu i okolí, hydromasáž, chromoterapii, perličku...

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zařizovací předměty v koupelně

  1. Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá
  2. Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!
  3. Umyvadlo
  4. Vana
  5. Sprcha
  6. Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?
  7. WC, pisoár a bidet
  8. Výtoková armatura neboli vodovodní baterie
  9. Netradiční inspirace pro zařizovací předměty
  10. Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš

Vila Tugendhat: Koupelnový design světové úrovně inspiruje dodnes. Měl ale limity tehdejších materiálů

Pokud se dobře rozhlédnete po vile Tugendhat, zjistíte, že se díváte na úžasné dobové, a hlavně originální kusy mobiliáře a vybavení včetně sanitární keramiky. Ty opravdu originální kusy mobiliáře jsou součástí expozice v suterénu vily. Zatímco na jejich původních místech jsou věrné repliky.…

Zdroj: Ateliér SLIM

Z koupelny až na měsíc. Podpořte český design v mezinárodní soutěži

Designová koupelna s názvem UP TO THE MOON od české architektky se probojovala do mezinárodního kola soutěže Geberit. Návrh koupelny, jejímž hlavním motivem je symbol měsíce v úplňku, se uchází o přízeň v mezinárodním hlasování. Podpořte ho! Vítězný návrh bude realizován ve švýcarském showroomu.