REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Zařizovací předměty v koupelně více o tématu

Vana

O volbě vany do bytové koupelny rozhoduje mnoho hledisek. Nejzákladnějším problémem, před kterým architekt stojí, je vybavení koupelny vanou nebo sprchou. Tyto dva předměty jsou nejvíce rozhodující pro uspokojení požadavků uživatele a také nejvíce ovlivňují velikost koupelny.
Vana

Klady a zápory vany

Podle hygienických požadavků je žádoucí umývání celého těla večer pro odstranění zašpinění z celodenní činnosti a ráno pro spláchnutí potu. Znamená to omývání těla 2x denně, a to večer s použitím mýdla a ráno pouze vodou (aby nebyla pokožka příliš odmašťována). To ale vyžaduje velké množství času v denním shonu zaměstnaných lidí.

Položme si staronovou otázku: je výhodnější vana nebo sprcha? Na otázku nelze jednoznačně odpovědět. Vana je racionálně méně výhodná než sprcha, protože její používání je časově náročnější a pro ergonomické užívání vyžaduje zvláštní úpravy. Po koupání ve vaně se stejně musíme osprchovat ruční sprchou.

Vana má i přednosti. Umožňuje zdravotní a rekreační ponoření celého těla do vody (prohřátí a relaxace), využití masážních trysek vodních a perličkových s ozónem. Koupání dětí je ve vaně sice pohodlnější, nicméně oproti životnosti koupelny je toto rodinné období krátké a nemělo by být hlavním kritériem při volbě vybavení koupelny.

Při instalaci vanových zástěn je možné sprchování ve stoje. Zástěny zabrání nastříkání vody dále do koupelny a vyplavení koupelny. Účel bude splněn, i když sprchování ve stoje ve vaně nebude tak pohodlné jako ve sprše.

Volně stojící vana je sice krásná, ale vynikne, jen když má dostatečný prostor.

Vana a ergonomie

Kombinovaná řešení (jako sprchování ve vaně) volte,
jen když nemáte dostatek prostoru, pak ale dobře zvažte,
zda se nevyplatí více velký sprchový kout než vana.
Záleží na individuálních potřebách.

Výběr van je velmi široký. Vana má klasické rozměry 170/70 cm. Dnešní sortiment ale nabízí mnohem více včetně ergonomicky tvarovaných sedátek, měkčených opěrek hlavy, područek, profilování povrchu proti uklouznutí apod. Anatomický tvar umožňuje úsporu vody.

Do malých koupelen je určena zkrácená vana (délka cca 140 cm) a celý další sortiment, kterým se výrobci snaží vyjít vstříc při regeneraci starších panelových bytů, kde není místa na zbyt.

Při volbě vany s rozšířenou částí na sprchování je určitě dobré si v koupelnovém studiu takové řešení osobně vyzkoušet. Nalézání do vany bude určitě méně pohodlné než do nízkého sprchového koutu, sprchová část musí mít dostatečnou šířku – běžná šířka vany nepostačuje pro skutečně pohodlné sprchování.

Vana určená pro seniory a tělesně postižené osoby a má hloubku 38 cm. Žádoucí je doplnění madel (úchytek) pro ruce. Mírný soklík (vyzděný schod do úrovně dna vany) usnadňuje vstup do vany, ale i tak je pro seniory překonání okraje obtížné.

Variantou pro seniory může být vana s vodotěsnými dvířky z plexiskla (bez nebo se sedací částí) a s možností volby hydromasážního systému. Vana je pro seniory velmi bezpečná a ještě pohodlnější než sprcha. Odpadají zde problémy s překonáváním vysoké stěny vany. Zapuštěné a polozapuštěné vany mohou sice usnadnit vstup do vany, ale obtížný výstup z vany zůstává.

Do velkých koupelen jsou určené velké vany s nadstandardním vybavením masážním tryskami apod. Zde je ale potřeba si uvědomit, že spotřeba vody i zábor plochy koupelny bude markantní. Dobře zvažte, kolikrát ročně takovou vanu využijete.

Vybíráme vanu

Bude vana sloužit pro běžné koupání a očekáváte příjemný komfort?

Zvolte velikost vany podle největšího člena rodiny, aby se ve vaně cítil pohodlně a vyberte z široké nabídky ergonomicky tvarovaných akrylátových van.

Bude vana sloužit pro koupání dětí?

Pak zvolte protiskluzný povrch, materiál nebo řešení, které udrží dlouho teplou vodu. Vhodná je vana s madlem, což nabízí akrylátové vany, ale pak kontrolujte, aby hračky do vody neměly ostré hrany.

Bude používat vanu starší osoba?

Pak vyberte rozhodně vanu s protiskluznou úpravou, madlem, s kolmější stěnou a u vany myslete na bezpečný přístup, případně další madla v okolí vany pro výstup z vany.

Budete ve vaně koupat psa?

Pak zapomeňte na akrylát, nebo se smiřte s jeho kratší životností díky poškrábání.

Budete používat léčivé, bylinné a kosmetické přísady do koupele?

Vyberte smaltovanou vanu, které jsou odolné proti zabarvení.

Chcete skutečný relax

Opravdu budete mít čas na klid, pohodu, vychutnání vůní a odpočinek? Pak zvolte větší vanu a materiál nebo řešení, které udrží teplotu vody. Zvolte designovou vanu, armaturu i okolí, hydromasáž, chromoterapii, perličku...

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zařizovací předměty v koupelně

  1. Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá
  2. Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!
  3. Umyvadlo
  4. Vana
  5. Sprcha
  6. Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?
  7. WC, pisoár a bidet
  8. Výtoková armatura neboli vodovodní baterie
  9. Netradiční inspirace pro zařizovací předměty
  10. Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: Grohe

Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo

Předstěnové instalační systémy patří k montážním technologiím, které výrazně snižují čas při montáži zařizovacích předmětů a potrubí pro jejich napojení. Montáž do těchto systémů je možná u všech běžných zařizovacích předmětů. Základem předstěnové instalace jsou nosné montážní prvky pro upevnění závěsných zařizovacích ...

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

Po více než deseti letech byl k vidění na veletrhu o bydlení oblíbený typ doprovodného programu „vzorový byt“. Vidět jste jej mohli na veletrhzích For Habitat a Desing Shaker. Šlo o reálnou ukázku moderního, praktického a ergonomického bydlení v měřítku 1:1, která měla za cíl inspirovat širokou i odbornou veřejnost. ...

Zdroj: Fotolia.com - Karin & Uwe Annas

Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!

Chystáte se rekonstruovat bytové jádro? Plánujete nový záchod a koupelnu? Pak mimo úvah o barvě obkladaček uvažujete nad tím, kolik peněz bude rekonstrukce koupelny stát. Potřebujete si porovnat, zda firma, která vám dala cenovou nabídku vás lidově řečeno „nenatáhla“? Položkový rozpočet si můžete nyní sestavit i sami. ...

Zdroj: Fotolia.com - ivanko80

Jak pracuje designér? Je lepší navrhnout interiér "on-line" nebo "naživo"?

Trendem je být on-line! Nákupy jsou on-line, poradenství a mentorování je on-line, komunikace s kolegy i přáteli je on-line stejně jako seznamka, dáte si kurz on-line... ale jde takto vyřešit opravdu vše? Třeba návrh svého interiéru? Pojďme se podívat na to, zda oblast interiérového designu zapadá do tohoto trendu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Akce na tepelná čerpadla Daikin

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA