Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zařizovací předměty v koupelně více o tématu

Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?

Sprcha tvoří základ osobní hygieny. Pokud jí chceme zbudovat ve své koupelně, máme několik variant jak na to. Můžeme použít sprchové boxy jako hotové výrobky, určené k zapojení a okamžitému používání. Běžnějším, lépe vypadajícím a variabilnějším řešením je však zbudování sprchového koutu ze zástěny a vhodné spodní části. Na výběr jsou vanička, zednicky zbudovaný kout či „vanička“ vhodná k položení dlažby, což je v oblasti sanitární techniky novinka.
Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?

Zednicky zbudovaný kout

Pokud chceme zcela bezbariérový sprchový kout a esteticky čisté řešení či potřebujeme sprchový kout netradičních rozměrů, pak je klasickým řešením volit spodní část sprchového koutu zbudovanou ze spádované hrubé betonové podlahy opatřené stěrkovou hydroizolací obloženou keramickou dlažbou. Takové řešení vyžaduje taktéž zapuštění sifonu a kanálku do podlahy a jeho dobré napojení na stěrkovou hydroizolaci. V případě nekvalitního provedení a netěsností ale nezbývá než dlažbu vybourat a hydroizolaci opravit. Další podmínkou je tvarově stálá konstrukce podlahy, těžko lze takový spádovaný kout vytvořit na dřevěné částečně pružící podlaze.

Sprchová vanička

Sprchová vanička je pro mnohé „sázka na jistotu“. Důvodem pro použití vaničky může být strach ze zednicky zbudované, vyspárované a obložené podlahy sprchy. Někdy není možné zapustit sifon do podlahy a pak se využije s výhodou vanička, která je posazená na nožičkách výše než podlaha a čelní stěna se zakryje systémovým panelem či vyzdí a obloží keramikou.

Vaničku je však možné posadit i přímo na podlahu, popřípadě je možné i vaničku zapustit celou do podlahy a mít tak kout bez prahu nebo jen s minimálními výškovými rozdíly. Obě tyto varianty vyžadují úpravu podlahy a otvor pro zapuštění sifonu.  Zapuštění vaničky do podlahy je podmíněno i dobrým utěsněním styku podlahy a vaničky.

Materiál vaničky lze volit z keramiky, smaltovaného plechu nebo umělého mramoru. Vyrábí je například firmy Jika, Sanswiss, Ravak atp.

Desky pro podlahu sprchového koutu vhodné k obložení

Desky pro sprchový kout jsou v podstatě hotovým výrobkem, podobně jako vanička. S jejich pomocí ale můžeme dosáhnout vzhledu vyzdívaného a bezbariérového koutu, a to bez rizik, se kterými se můžeme setkat u zednicky zbudovaného koutu. Bezproblémovou hydroizolační vrstvu, dobrý povrch pro obkládání i správný spád řeší tento výrobek již systémově. Stačí jej uložit do správné výšky na podkladní terče a můžete obkládat. Součástí výrobku je i profilace odtokového kanálku s napojením na zápachovou uzávěru (sifon). Tato novinka byla představena na veletrhu ISH 2015 ve Frankfurtu pod obchodním názvem SolidSlope.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zařizovací předměty v koupelně

  1. Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá
  2. Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!
  3. Umyvadlo
  4. Vana
  5. Sprcha
  6. Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?
  7. WC, pisoár a bidet
  8. Výtoková armatura neboli vodovodní baterie
  9. Netradiční inspirace pro zařizovací předměty
  10. Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Mooden

Design koupelen s duchem římských lázní

Očista bývá v mnoha kulturách součástí těla i ducha, přičemž místo rekonvalescence nemusí být pevně určeno. Koupelna může být stejně tak očistnou svatyní, jako běžným místem denní potřeby. Koupelny se dokonce stávají součástí obývacích pokojů, běžněji ložnic.

Vladimir Gerasimov - fotolia.com

Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá

Než se pustíte do plánování koupelny ať již s architektem, s koupelnovým studiem či sami, je dobré si zodpovědět základní otázky, jako pro koho bude koupelna určena, kolik potřebujeme úložného prostoru či jaké vybavení požadujeme či potřebujeme. Zní to jako banalita, ale vyřešení těchto otázek v úvodu plánování nám…

Netradiční inspirace pro zařizovací předměty

Netradiční inspirace pro zařizovací předměty

Také v oblasti zařizovacích předmětů se dají najít zajímavé a netradiční výrobky. Výrobci jimi někdy pouze demonstrují svůj um práce s materiálem pro účely výstav. Jindy se jedná o exkluzivní záležitosti pro luxusní interiéry. Vývoj ale jde stále kupředu, a proto co dnes můžeme považovat za zajímavé výjimky, může se…

Sprcha

Sprcha

Problematika hygienických požadavků byla probrána v kapitole "Vana" a zde byly také posouzeny funkce, které může vana splňovat. Posuďme nyní funkce, které může splňovat sprcha.

REKLAMA