REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vysoušení rukou na záchodech v době pandemie nemoci COVID-19

Hygiena v kancelářských budovách se ještě donedávna jevila být okrajovým tématem, ale události tohoto roku to změnily. Dost výrazně. A zdá se, že udržovat dvoumetrový odstup, nosit roušky a mýt si ruce při každé příležitosti ještě chvilku budeme. Mantry o opakovaném mytí rukou si povšimli i odborníci z mezinárodní Rady pro šetrné budovy (Green Building Council), kteří se podívali na jeden z drobných aspektů zvýšené hygieny. Sušení rukou.
Zdroj: Adobe Stock -  stanislawmikulski

Zdánlivá maličkost, která nabízí tři různé řešení (papírová osuška, ručník, elektrický sušák) může mít totiž zásadní dopady na možné šíření pandemického viru. Která metoda je tedy nejefektivnější? Produktový a materiálový specialista GBC, Brent Ehrlich, by podle vlastních slov ještě před pár měsíci nadšeně zvedal ruku pro elektrické sušáky. Jejich provoz má nižší uhlíkovou stopu, šetří lesy i materiál, snižují objem produkovaných odpadů. Ve srovnání s papírovými utěrkami jsou „zelenějším“, ekologičtějším řešením. Jenže když do hry vstoupí neviditelné viry? Začínají se misky vah obracet v prospěch obyčejných papírových utěrek. Problém je totiž v tom, že po důkladném mytí je třeba i důkladné osušení.

Mokré ruce totiž na svém povrchu ještě bakteriální a virové nositele mají, i po dvacetivteřinovém mytí. Vodní prostředí jim totiž zvyšuje mobilitu. A v situaci, kdy přistoupíte k elektrickému větráku, síla fukaru tyto zbytky odstřelí z vašich rukou do prostoru. Což je efekt, který v případě papírových utěrek nenastává. Zní to jako divoká teorie, ale opírá se o výzkum přenosu patogenů, který v roce 2018 realizovali mikrobiální biologové v univerzity v Connecticutu. Ti instalovali desky s růstovým živným médiem (agarem) pod elektrické sušičky, a sledovali, kolik bakteriálních kolonií se na nich během používání sušáku uchytí. A po 30 vteřinách sušení se v médiu zabydlelo od 18-60 různých kolonií. Na vině byl právě onen ofuk.

Zdroj: AdobeStock.com - mihailZdroj: AdobeStock.com - mihail

Pochopitelně, že tehdy byly ve hře bakterie, a nikoliv viry. Ale podle Ehrlicha může být mechanismus přenosu a transportu podobný. A vzhledem k tomu, že koupelny a toalety v kancelářských budovách navštíví stovky lidí denně? „Dosud máme jen velmi nejasnou představu o tom, jak se covid-19 šíří. Ale výsledky naznačují, že mnoho druhů bakterií, včetně potenciálně patogenních a spor, je schopno se šířit tímto způsobem a deponovat se pak v místnostech, které k očistě slouží.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

WC, pisoár a bidet

WC, pisoár a bidet

Vyhláška o obecných technických požadavcích na stavby říká, že pokud se nejedná o garsonku (1+1 nebo 1+KK) ale o větší byt (2+1 a vyšší) je vyžadováno jedno samostatné WC! Samostatná místnost s WC by ale měla mít umístěné alespoň malé umývátko a bidetovou spršku. Sprška je řešení ekonomické, lépe to lze řešit bidetem…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA