REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Perníkové chaloupky nabízí digitální detox. Klidné rekreační chaty uprostřed lesa kryje dřevěná fasáda

V době, kdy i sebelepší hotely a pohodlné hostely mohou skrze recenze nasbírat negativní hodnocení, málo hvězdiček od hostů, pokud snad v místě není dobrý signál a připojení k internetu, jde Kleine Bleibe proti proudu. Tady vypnete telefony i hlavu, a dobijete své vlastní baterie.
foto: Célia Uhalde

Jde o soubor dřevostaveb, ubytovací zařízením, které cíleně a programově digitální konektivitu nikomu nenabízí. Je místem rodinné i soukromé dovolené, prostorem, kde je vaším největším privilegiem to, že můžete vypnout. Svou hlavu, starosti. A s tím i připojení k internetu, počítače a chytré telefony.

Vypněte hlavu, dobijte baterky

Kleine Bleibe je moderní chatou s patřičným zázemím a komfortem, která nabízí hostům to, co je jinde považováno za zápor: digitální detox. Dovolená je prý o odpočinku a dobíjení pomyslných psychických baterek, a nejlepším prostředkem pro to je vypnutí všech fyzických přístrojů na baterky. „Vzruchy a stresující elementy jsou v našich životech všudypřítomné, a tady je místo, kde najdete klid,“ tvrdí majitelé ubytovacího zařízení, jež stojí na okraji německého Montabauru. A lokalitu si vybrali dobře.

Foto: Célia Uhalde

Montabaur není malým ani velkým městem, není zapadákovem ani metropolí. Velký je tak akorát, aby se v něm dala najít zábava i chutné občerstvení, ale přitom nepůsobil hekticky. Lesnatá krajina v okolí Westerwaldu svádí k procházkám, zahrady barokního zámečku nabízí prostor ke kontemplacím. Je poklidným přístavem, v němž „kotví“ i Kleine Bleibe, složená z trojice minimalisticky laděných objektů usazených ve svažitém pozemku nad silnicí.

Protože jediné spojení, které se tu poskytuje, je to s přírodou, jsou i stavby – dvě obytné jednotky chat a jedna společná sauna – vyrobeny a sestaveny ze dřeva. Přesněji tedy z borovice, která je v okolí hojná, a produkty lidských stavitelů jsou tam po materiálové stránce v harmonii s prostředím. Svým uspořádáním jsou jednoduché, plán je prostý a srozumitelný. A o to tu jde: nemáte být zbytečně zahlceni nepůvodními, umělými podněty. Když jimi nebudete rušení, budete mít o to víc času na sebe a své blízké.

Foto: Célia Uhalde

Tři Perníkové chaloupky

Nápad vytvořit zázemí pro rekreanty, kde nebude internet, telefon a televize, prý hlodal v současných majitelích už dlouho. Ale teprve architekti ze studia Fröhlich Gassner Architekten mu dodali objem a podobu. Vycházeli přitom z místně-tradiční předlohy. Tedy domů s kamennou podezdívkou (tady je to o betonové základové desce a kamenné obkladu) a černých dřevěných fasádách.  Trojice objektů Kleine Bleibe přitom není dělaná podle jednoho mustru, každý objekt je trochu jiný.

Jedinečný a dělaný s vášní,“ dodávají architekti. Každému přináleží trochu jiný příběh, legenda i účel využití. Obytným prostorem nejštědřejší – pojmenovaný Waldwunder – je určen až pro čtyři obyvatele. Jeho velká okna a terasa umožňují splynutí vnitřního světa okolní krajiny. Hlavní pobytovou charakteristikou této chaty je typická westerwaldská pospolitost, vyjádřená velkorysou kuchyní pro společné vaření i stolování. A na ně navázaný útulný obývací pokoj, dvě ložnice s výhledy do lesa.

Foto: Célia Uhalde

O něco menší Gipfelglück je koncipován pro dva hosty, pár. Při poměrně strmém výstupu do jeho nejvyššího patra, můžete objevit různá místa k zastavení. Chata je místem, kde se dá najít odloučení a samota, stejně jako místa pro sdílení společných okamžiků. Až luxusně působí samostatně stojící vana s výhledem do lesa, a roztomilý je obývací prostor se sedačkou u okna a malou knihovnu. Poslední stavbou, s parametry Perníkové chaloupky, je Hitzekiste. Sauna. Stavby „ladí“ se svým okolím, i jako uzavřený soubor mezi sebou.

Robustní a udržitelné

V praxi to obnáší robustní komponenty, stavební rámy z CLT (křížově lepeného dřeva), z nichž vznikaly stěny, stropy i střechy. Dovnitř pak instalovali podlážky z masivních dřevěných prken, doplněné místy o keramiku voděodolných dlaždic. Tedy z materiálů, které se dají označit za přírodní, ekologické a udržitelné. To je teď v Německu v trendu. Design tu není ve vleku umělé modernity, je o čistých, funkčních a promyšlených detailech, které jsou nadčasové.

Foto: Célia Uhalde

Téma udržitelnosti pak rozvíjí i nejrůznější doplňky – zasakovací pásy, trávou prorostlá dlažba parkovacích stání, zemními terasami formovaný pozemek tak, aby efektivně pracoval s dešťovou vodou. I když je tedy sestava objektů usazena ve svahu, bouřka je nespláchne. Každý ze stavebních a projektových zákroků tu ale nepůsobí dojmem, že by se tu zbrojilo na nějakou konkrétní situaci nebo scénář. Vše je tak nějak pozvolné, přirozené a vyvážené.

Věci jsou na místech, kde byste je očekávali, a tím se právě vytváří ona uvolňující atmosféra klidu. Zástin je poskytován tam, kam by pražilo slunce – stín vytváří spíše stromy než střechy – před větrem je dvorek chráněný hmotou vystavěné objektu – před deštěm vás brání přesah střech a okna hledí tam, kde je co vidět. Okolí domu voní borovicovou smolou, jehličím a taky švestkami. Pár jich tu, ještě ze starého sadu, který tu kdysi stál, roste. Pohoda venkova je tedy až instantní, byť třináctitisícové město je hned za obloukem silnice.

Foto: Célia Uhalde

Rozpačitě roztomilé

Kleine Bleibe je ideově zvláštním počinem.

Můžeme jej snadno odsoudit, protože se sám dost zřetelně veze na vlně dobových trendů tím, že se proti nim tak okatě vymezuje. Je hříčkou, že tohle útočiště před digitálním světem a nabízející detoxikaci od moderních technologií se prezentuje na internetu, kde si pobyt i rezervujete -  a samo vzniklo díky moderním technologiím. Že svou kvalitu prezentuje na tom, že stojí v místě bez signálu. Ale to je spíš věc marketingu, a ten majitelé zjevně vedou dobře, protože na něj hosté slyší.

Na druhé straně je sympatické, že může vzniknout soubor rekreačních objektů, které nepůsobí dojmem zbytnělého kýče pro turisty, nevytváří skanzenovou napodobeninu, nesnaží se explicitně zahltit své hosty luxusem a komfortem a staví na velmi prostých a funkčních mechanismech. Kleine Bleibe „dává smysl“ svým programem i měřítky, a chytrá architektura, která se trochu opírá o stavební tradice regionu, to moc příjemným způsobem doprovází.

Foto: Célia Uhalde

Ano, Kleine Bleibe je zajímavým projektem, a pozornost si určitě zaslouží.

Údaje o projektu

Název projektu: Kleine Bleibe
Typ projektu: rekreační obydlí
Architektonické studio: Fröhlich Gassner Architekten
Lokalizace: Montabaur, Německo
Vedoucí projektu: Nils Fröhlich
Spolupráce: Jannis Gaßner, Christina Wüst
Design interiéru: Adrian Conradi
Inženýring stavby: Frommelt und Hartung
Dodavatel stavby: Ahrens Ingenieure
Krajinná architektura: Pö-a-pö Gartenplanung
Dodavatelé materiálu: JUNG, Louis Poulsen, Velfac, Astro Lighting, Cesi, FSB, Hiram, In-Lite, KLH, Ladenburger, Vallone, Vola
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové fáze: 2020
Rok dokončení (finalizace): 2022
Počet podlaží: 2
Užitná plocha: 170 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Adam Mørk

Digitalizace a dřevostavby? Dánští architekti ukazují novou úroveň eko-domů

O tom, že stavět by se mělo udržitelně a ekologicky, dnes nikdo moc nepochybuje. Alespoň z řečí to tak vypadá. A zrovna tak v trendu je i zelené, udržitelné bydlení. Jenže tyhle dva vesmíry snů a možností udržitelnější budoucnosti leží tak nějak vedle sebe, a svými dimenzemi vzájemně moc nepronikají.

Zdroj:  John van Groenedaal

Energeticky neutrální dům kryje fasáda z opalovaného dřeva

Racionální řešení, obnovitelné zdroje, udržitelnost. Rodinný dům, řešený jako dřevostavba, vyrůstal na jednoduchých principech. Ty mu ve výsledku zprostředkovaly energeticky neutrální provoz, a také velmi efektní podobu. Prkna na fasádě jsou ohořelá.

Foto: Rafał Chojnacki

Větrný mlýn přestavěli na rodinný dům. Ráz historické dřevostavby zachovali

V roce 2021 se začala psát nová historie objektu, který si před časem vyhlédl k úpravě polský investor nedaleko vesnice Lubartów. To, co jej činí neobvyklým, není výměra zastavěné plochy (79 metrů čtverečních) ani fakt, že jde o víceméně „historickou“ dřevostavbu. Je to skutečně nevšední objekt k úpravě rekonstrukcí.…

Foto: Máté Lakos

Malá dřevěná chata s velkým oknem. Milá i útulná

Budapešťské studio Hello Wood je věrné svému názvu, dřevo ve stavební praxi je u nich skoro základní charakteristikou a podstatou jejich tvůrčí práce. To, že se soustředí téměř výhradně jen na tento materiál, jim ale nikterak nezužuje profesní záběr. Pouští se do realizací nejrůznějších typů architektury a…

Zdroj: Tõnu Tunnel, Priidu Saar

Dřevostavba skytá v lesích. Hotýlek nominovaný na Evropskou cenu za architekturu

Evropská cena za architekturu, Mies van der Rohe Award, co dvě léta rozčeří stojaté hladiny kontinentální architektury, aby ze vzniklého vlnobití vystoupilo na světlo pár šampionů. Který ze 449 momentálně vybraných projektů nakonec v roce 2022 zvítězí, je zatím nejisté. Už teď je ale patrné, že nominace odhalují…

REKLAMA