REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Digitalizace a dřevostavby? Dánští architekti ukazují novou úroveň eko-domů

O tom, že stavět by se mělo udržitelně a ekologicky, dnes nikdo moc nepochybuje. Alespoň z řečí to tak vypadá. A zrovna tak v trendu je i zelené, udržitelné bydlení. Jenže tyhle dva vesmíry snů a možností udržitelnější budoucnosti leží tak nějak vedle sebe, a svými dimenzemi vzájemně moc nepronikají.
foto: Adam Mørk

Lidé sice chtějí vést úsporný „eko“ život ve svých domech, a architekti by rádi navrhovali trendy „eko“ rodinné domy. Vzájemné propojení, reakce, ale pořád tak nějak schází.

Pokud chcete bydlet šetrně, bydlete si. Ale v konvenčním domě. Anebo naopak – tady máte ekologické bydlení, v němž si můžete žít klidně neúsporně. Dánští NORD Architects na to jdou trochu jinak, snaží se vytvořit přemostění. Stav, kdy projekt bude skutečně eko a bude odpovídat eko nárokům svých obyvatel. Kde to bude eko z obou stran a vlastně to ani jinak než eko nepůjde – a přitom to bude nenucené a přirozené. Jak postupují?

Foto: Adam Mørk

Jejich odpovědí je kombinace moderních technologií a stavebních tradic, něco opírající se běžnou spotřební logiku i výběr z přírodních materiálů. V krátkosti, dávají dohromady digitalizaci a dřevostavby. A nezapomínají přitom ani na samotné obyvatele a jejich představy o bydlení. Klienti sami se stávají spolu-návrháři svých obydlí. Alespoň tak to podává jejich poslední realizace, Villa Wood, která tak trochu funguje jako praktická laboratoř postupů, experiment v archetypální dřevostavbě.

A je ukázkou toho, že se dá současně stavět i bydlet způsobem šetrným k životnímu prostředí a klimatu. Je to o moderních a udržitelných principech, které ale zbytečně neořezávají komfort bydlení.

Foto: Adam Mørk

Ekostavba a ekobydlení

Villa Wood – zatím stojící v Brønshøj na předměstí Kodaně (ale čistě technicky může a nejspíš opravdu bude přesunuta jinam) je postavená z masivních CLT dřevěných prvků. A je navržená pomocí digitálních technologií, návrhem předem naprogramovaná podle zadání. V praxi to znamená, že při výstavbě tohoto domu nevznikne stavební odpad. Žádný. Z dílny pro stavbu prostě dorazí přesný počet strojově opracovaných součástek, z nichž každá má ve stavbě své místo.

Kamion se stavivem nepojede na místo stavby nadvakrát nebo třikrát, vše přijede najednou. Bezobalově přichystané, upravené na sestavení podle daného návodu. Konstrukce sama se obejde bez účasti těžké techniky a jeřábů, je to záležitost ke smontování. Že už tady pár takových projektů bylo? Inu, Villa Wood je jiná v tom, že není klasickou skládačkou, kterou si klienti lehce modifikují.

Foto: Adam Mørk

Je to skutečný dům, se všemi parametry obyvatelnosti, který není omezen dílčími úpravami. Chcete pět koupelen a šest ložnic? Tady to možné je. Projekt není omezen na předem daná typová řešení, umožňuje navrhování pro širokou škálu rodin s různými životními návyky a osobními preferencemi. Jako bonus pak je ona škálovatelnost, udržitelnost ve stavbě, úspora v materiálu. A taky zdravé klima pro život, což je Dánsku momentálně silně akcentované téma.

Nejen stavět, ale i testovat

Bydlení tvoří zatím největší část stavebního fondu v Dánsku, a lidé tráví více než polovinu dne uvnitř domů. Takže vliv kvality provedení, snaha vyvarovat se chybám plynoucím ze syndromu nemocných budov, je velká. Dřevěné prvky jsou tu jak pro užitek, tak i pro zdraví, protože při správném rozvržení působí proti alergiím. Alespoň tak to tvrdí NORD Architects, kteří ve Villa Wood zkoumají možnosti za „plného provozu“.

Foto: Adam Mørk

Což je taky zajímavá inovace. Většina eko-domů je totiž vystavěna, parametrizována a změřena po dohotovení, a už se většinou dodatečně moc nepátrá, jak fungují dál. Jestli například pravidelné vaření v kuchyni nepovede ke vzniku plísní - jestli studený roh ložnice nepovede k nějaké degradaci stavby –případně jestli když děti jednou zapomenou zavřít dveře, nerozhodí to celou bilanci nízkouhlíkového vytápění.

Villa Wood má své obyvatele, rodinu Mortena Raska Gregersena, který se o měření podmínek v domácnosti stará. Projekt se tak může postupně ladit. A může fungovat jako malý i velký dům, pro jednoho obyvatele i celou početnou rodinu.

Díky prvkům CLT z masivního dřeva můžeme vytvářet a přizpůsobovat domy v nesčetných variantách, a tím splnit mnoho představ o různých způsobech bydlení, přičemž společným jmenovatelem pro všechny je zdravé vnitřní prostředí,“ popisují architekti.

Dřevěné prvky lze řezat a konfigurovat v mnoha konstelacích s četnými variantami velikosti, prostoru, funkcí a propojení mezi místnostmi. Dům je založen na 3D detailech a digitálních výrobních metodách, které umožňují volnost při sestavování. Flexibilita, variace na principy, spolutvorba a optimalizace požadavků klientů je počítána mezi silné stránky téhle stavby.

Na stavební ekologii si tu nehrají, skutečně jí mají promyšlenou. Od výroby stavebního materiálu, přes konstrukci po bydlení, a vlastně až po dokončení životního cyklu stavby. Villa Wood je kompletně navržena pro demontáž, takže všechny části jsou potenciálně určeny k rozebrání a opětovnému použití.

Detaily a drobnosti

Ve Villa Wood jsou prvky dřevěných obkladů z vnitřní strany ošetřeny louhem, aby vznikl světlý a přirozený interiér. Exteriér – fasáda – je vůči světlým místnostem kontrastní, tmavá. Díky konzervaci opálením, zuhelnatěním. Stejnou metodu používali i Vikingové při ochraně svých dřevěných staveb. Vnější opláštění zostřuje profil a geometrii objemu jako momentálně samostatně stojícího domu.

Prvky z masivního CLT dřeva lze smontovat během několika dnů, což znamená nižší náklady na stavbu na místě a snižuje negativní vliv povětrnostních vlivů na otevřenou/odkrytou konstrukci. Stavba je z principu nenáročná, nenákladná. Je určená pro „eko“ bydlení a sama vznikala z „eko“ principů moderního stavitelství.

Údaje o projektu

Název projektu: Villa Wood
Typ projektu: ekologická dřevostavba
Architektonické studio: NORD Architects
Lokalizace: Brønshøj, Kodaň, Dánsko
Vedoucí architekt: Eilish Camplisson
Materiál a konstrukce: Lilleheden A/S
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2019
Užitná plocha: 180 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Leonas Garbačauskas

Dům vsazený mezi stromy připomíná loď na mělčině. Vyhrál litevskou cenu za architekturu

Klaipeda (nebo též Klajpeda) je nejstarší město na území dnešní Litvy, a také její jediný námořní přístav v Baltu. To, že sídlo na břehu moře bylo po staletí jediným spojením obchodníků s Německem, Švédskem a Dánskem, se do podoby sídla silně promítlo a ovlivňuje jí ještě dnes. Platí to i u architektury, která je…

Vizualizace: Prodesi/Domesi

Dřevěný bytový dům na místě rozsáhlého brownfieldu v Pardubicích

Tým architektů, projektantů a dalších odborníků z architektonického studia Prodesi/Domesi představil svůj pilotní projekt bytového domu ze dřeva. Zahájení stavby v pardubické čtvrti Nová Tesla je naplánováno na začátek roku 2024 a podílí se na něm studio společně s developerem Linkcity Czech Republic z francouzské…

Foto: Boys Play Nice, Salon dřevostaveb 2022

Nápaditá chata pro milovníky přírody s velkorysým výhledem na vodní hladinu

Prostředí okolo Vranovské přehrady zvané Moravský Jadran milovali hlavně moravští trampové. Zdejší louky a lesy svádějí k nostalgii, odpočinku i vodním sportům a stále se řadí k nejvíce vyhledávaným lokalitám jižní Moravy. Nahlédněme do nevelké chaty ve Vranově nad Dyjí, ke které hravě připlujete na kajaku.

REKLAMA