REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nápaditá chata pro milovníky přírody s velkorysým výhledem na vodní hladinu

Prostředí okolo Vranovské přehrady zvané Moravský Jadran milovali hlavně moravští trampové. Zdejší louky a lesy svádějí k nostalgii, odpočinku i vodním sportům a stále se řadí k nejvíce vyhledávaným lokalitám jižní Moravy. Nahlédněme do nevelké chaty ve Vranově nad Dyjí, ke které hravě připlujete na kajaku.
Foto: Boys Play Nice, Salon dřevostaveb 2022

Lidé vyhledávají aktivní odpočinek v přírodě, mají rádi dřevem provoněné interiéry, jež splňují veškeré nároky na bydlení v jednadvacátém století. Pokud se k místu váže i nějaká zajímavá historie, tím lépe. Moravský Jadran svoji historii bezesporu má.

Místo pro vaše snění   

Kroniky dokládají, že první tramping na jihu Moravy byl zaznamenán právě v místech dnešní Vranovské přehrady přezdívané Moravský Jadran. Poutní místa moravského trampingu a vodáctví se vážou k nepokojné řece Dyji a jejím meandrům. Nejznámějšími turistickými středisky jsou Hráz, Vranovská pláž, Švýcarská zátoka, Lančovská zátoka, další se nacházejí kolem hradu Bítova a v Podhradí nad Dyjí. Malebný kraj národního parku Podyjí tvořený pestrou mozaikou skalních amfiteátrů, lesů a luk posetých koberci květin, je protkaný turistickými stezkami se stylovými hospůdkami, kempy a osadami.

Foto: Boys Play Nice, Salon dřevostaveb 2022

Táhne se až k hranicím s Rakouskem, kde na něj navazuje Nationalpark Thayatal. Kraj je to vskutku nádherný. První tramp (tramp samotář) se zde podle místní kroniky objevil v roce 1916 a krajinu popsal jako „kraj nevídaný podobný finským fjordům, kraj nedotčený náporem paďourů…“. V roce 1925 zde byla postavena první trampská chata, další rozvoj zastavila válka; po osvobození se trampové vrátili a založili Spojené osady podyjské. Tramping ve své původní podobě je asi iluzí, nicméně nostalgie po sepjetí s přírodou je, zdá se, věčná. Vlastnit chatu maskovanou opalovanými modřínovými prkny ukrytou v zeleni nad Vranovskou přehradou, ke které hravě dojedete na kajaku, jistě není k zahození.

Dřevo patří odpradávna k lidské přirozenosti 

Rostoucí oblibu dřevostaveb mapuje nejenom již zmíněný Salon dřevostaveb, ale i celá řada dalších akcí. Podle statistik je v současné době každý šestý dům konstruován jako dřevostavba. Navzdory krizi roste zájem i o takzvaná víkendová sídla, která jsou zařízena tak, aby umožňovala celoroční pobyt. Splňuje to i nová chata na Vranovské přehradě od architektů Kláry Vratislavové a Pavla Horáka. Svou rozlohou je nepříliš prostorná, ale nabízí veškerý komfort pro moderní bydlení; překvapuje vším, co se pod její střechu vešlo.

Foto: Boys Play Nice, Salon dřevostaveb 2022

Nabízí kvalitní zázemí rodině majitele i návštěvám. Architekti ji koncipovali tak, aby poskytovala dostatek prostoru pro běžné denní potřeby, k večernímu posezení i ke spánku: „V každém koutě tohoto domu se skrývají nenápadné úložné prostory, každá věc má své místo, stejně jako v kajutě lodi. Interiér je obklopený smrkovým dřevem, nabízí útulné útočiště a velké prosklené plochy pak dechberoucí výhled na vodní hladinu,“ popisují svůj návrh architekti, ukazují půdorysy obou pater a fotografie realizované stavby.     

Provoněný interiér v souladu s přírodou

Z doložené dokumentace je patrné, že dispozice domu jsou opravdu promyšlené do poslední detailu, stavba dokonale zapadá do okolní přírody a kvalitnímu vnitřními klimatu napomáhá zcela jistě i blízkost vodní hladiny. Prostory jsou vzájemně logicky propojené a poskytují dostatek soukromí. Jako největší úskalí uvádějí architekti vypořádání se s lesním charakterem pozemku a jeho velikostí: „Nová chata měla stát na základech původní stavby, museli jsme se vejít na původní půdorys, který nesměla překročit. Jednalo se o plochu přibližně 5x 8,5 metru,“ uvádějí s odkazem k návrhu stavby.

Foto: Boys Play Nice, Salon dřevostaveb 2022

Na zmíněnou nepříliš velkou plochu se nakonec musela vejít jídelna propojená s obývacím pokojem, která vyniká velkorysým výhledem na vodní hladinu. Nachází se zde i poměrně prostorné zádveří s lavicí na přezouvání. Nechybí ani koupelna, samostatná toaleta, komora, a dokonce i technická místnost. V patře s velkým oknem pak vznikla jedna větší a jedna menší ložnice se šatnou. Vše je prakticky uspořádáno na malém prostoru, využitý je doslova každý centimetr. Zvenku je dům hmotově čistě funkční, takřka konzervativní a materiálově poměrně skromný, uvnitř ryze moderní, prostorný a propracovaný do každého detailu. Opalovaná modřínová prkna na fasádě jsou tento případ tou nejlepší volbou pro zvýraznění kontrastu mezi exteriérem a interiérem.

Nostalgie spojená s modernou

Zadavatel si přál návrh moderní skromné chaty ukryté v zeleni, která by stála na stávajících základech trampské chaty po jeho dědovi. Architekti věří, že se jim společně se stavbou podařilo vrátit majitelům i rodinné vzpomínky a alespoň trochu připomenout zlatou éru trampingu a vodáctví na Moravském Jadranu. Inspirací jim byla kajuta lodi nejenom vzhledem k blízkosti vodní hladiny a vhodného uspořádání prostoru, ale také s ohledem na zcela výjimečné místo, které evokuje lásku k přírodě a volnosti. Myslím, že se jim to podařilo beze zbytku.

Název stavby: Chata na Vranovské přehradě
Místo stavby: Vranov nad Dyjí
Autoři: Ing. arch. Klára Vratislavová, Ing. arch. Pavel Horák, ateliér Prodesi/Domesi
Dokončení: 2021
Dodavatel: Domesi, s.r.o.
Investor: soukromá osoba
Užitná plocha: 65,2 m2
Zastavěná plocha: 43,4 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Adam Mørk

Digitalizace a dřevostavby? Dánští architekti ukazují novou úroveň eko-domů

O tom, že stavět by se mělo udržitelně a ekologicky, dnes nikdo moc nepochybuje. Alespoň z řečí to tak vypadá. A zrovna tak v trendu je i zelené, udržitelné bydlení. Jenže tyhle dva vesmíry snů a možností udržitelnější budoucnosti leží tak nějak vedle sebe, a svými dimenzemi vzájemně moc nepronikají.

Foto: Miran Kambič

Je to skleník, stodola nebo rodinný dům? Dřevostavba ladí i s přírodou

Konstrukčně jednoduchý, přesto působivý dům, vonící dřevem. Skleník zimní zahrady, který je nedílnou součástí domácnosti. Obydlí, které oživuje vesnici a přitom nenarušuje své lesní okolí. A stavba, která se sžívá s lidmi i s medvědy. O domu v Hribljane se dá napsat mnohé, nic z toho ale dostatečně nevystihuje celou…

Foto: Rafał Chojnacki

Větrný mlýn přestavěli na rodinný dům. Ráz historické dřevostavby zachovali

V roce 2021 se začala psát nová historie objektu, který si před časem vyhlédl k úpravě polský investor nedaleko vesnice Lubartów. To, co jej činí neobvyklým, není výměra zastavěné plochy (79 metrů čtverečních) ani fakt, že jde o víceméně „historickou“ dřevostavbu. Je to skutečně nevšední objekt k úpravě rekonstrukcí.…

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

Zdroj: Tõnu Tunnel, Priidu Saar

Dřevostavba skytá v lesích. Hotýlek nominovaný na Evropskou cenu za architekturu

Evropská cena za architekturu, Mies van der Rohe Award, co dvě léta rozčeří stojaté hladiny kontinentální architektury, aby ze vzniklého vlnobití vystoupilo na světlo pár šampionů. Který ze 449 momentálně vybraných projektů nakonec v roce 2022 zvítězí, je zatím nejisté. Už teď je ale patrné, že nominace odhalují…

Zdroj: Simon Menges

Domky postavené na vodě nezabírají cennou zemědělskou půdu

Architektura má nabízet řešení, a toho se David Chipperfield skutečně drží. Jeho relativně malý projekt je inspirací pro celou Čínu, která musí zajistit bydlení pro 1,4 miliardy obyvatel, a přitom nedecimovat chráněné mokřady. Ukazuje se, že zachování vnitrozemských vodních ekosystémů a růst měst může fungovat…

REKLAMA