REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pasivní dům pro aktivní život: Rodina žije venku na terase

S pasivními domy jsou velmi často spojené nejrůznější mýty. Dům v obci Jablonná veškeré mýty boří a je příkladem toho, že pasivní dům může fungovat i na místech, které se zpočátku jeví pro stavu jako nevhodné.
Zdroj: ABateliér

Návrhy akademického architekta Aleše Brotánka se vždy vyznačují určitou střízlivostí ve výrazu a promyšleným zpracováním projektu. V rozhovoru říká, že architekt by měl být schopen v jádru koncepce vyřešit a koordinovat všechny roviny zájmů (potenciály i omezení místa, aktuální technické šance i tvořivé potenciály spoluautorů TZB, ekonomické limity a inspirace investorem), což by mělo ve výsledku vést k estetické harmonii architektury, která funkčně slouží, neomezuje uživatele, lahodí oku a je šetrná k životnímu prostředí.

Hledání optimálního řešení

„Pro mě jako autora návrhu je vždy vzrušující být vtažen do celého procesu na jeho začátku, kdy se srovnávají priority a hledají možná řešení. To je pak můj hlavní inspiračními zdroj optimalizačního procesu. V případě tohoto domu to byly zdánlivě protichůdné požadavky investora a nevýhoda severního svahu,“ podotýká architekt a zve k návštěvě bezbariérově řešené dřevostavby v obci Jablonná ve Středočeském kraji.

Zdroj: ABateliér

Majitelé pozemku se pro spolupráci s ateliérem rozhodli na základě svého zájmu o pasivní domy a životního stylu, který v sobě zahrnuje respekt k přírodě a životnímu prostředí. „Chceme, aby náš způsob života co nejméně negativně ovlivňoval přírodu. A ten dům to reprezentuje. Maximum obnovitelných materiálů minimálně ovlivňuje krajinný ráz,“ vysvětlují svůj postoj a dodávají, že prezentací svého domu a spoluprací s Centrem pasivního domu (CPD) se dlouhodobě snaží o vyvracení takových mýtů, jako je například vysoká cena pasivních domů, nemožnost větrání, plísně a vlhkost. „Věděli jsme, že Aleš Brotánek je neúnavným propagátorem pasivních domů a troufáme si tvrdit, že v některých směrech předběhl dobu. Shodli jsme se takřka ve všem,“ uzavírají debatu a ukazují fotografie ze stavby svého vysněného domu.

Promyšlený koncept domu 

Na počátku celého procesu stojí vždycky alespoň rámcová představa o bydlení a požadavcích všech členů rodiny. V tomto případě se ale podle slov architekta jednalo o „zdánlivě protichůdné požadavky investora…“  Přál si výrazně zmenšit velikost užitné plochy na nezbytně nutné minimum, ale zároveň měl představu bohatého společenského života rodiny. Slovo „zdánlivě protichůdné“ se pak stalo základním motem pro relativně jednoduché dispoziční řešení. Celá obytná část je realizována v přízemním kvádru, nad nímž se poeticky vznáší zelená plocha vegetační střechy mírně se zvedající k jihu s výrazným asymetrickým přesahem nad terasu. A to má celou řadu dalších výhod.

Zdroj: ABateliér

„Tímto jednoduchým konceptem pojímám rodinný dům jako základnu, ze které může život expandovat do chráněného okolí teras od jara do podzimu, kdykoli je to příjemné. Východní terasa se ráno nastavuje slunci, ale je chráněna stínem v odpoledním letním žáru. Jihovýchodní orientace kryté terasy ji chrání od severozápadního proudění větrů, a je proto příjemná i za mírně nepříznivého počasí. Nevýhody pozemku v severním svahu tak eliminuje koncepce konstrukčního řešení. Dům je založený nad terénem, částečně na pilířích a částečně na podstavě z nevytápěného zázemí, což jej zdvihá ke slunci, ale provozně obytná část zůstává dole v přízemní. Nevytápěné zázemí pod domem s dílnou navíc dává prostor pro další kutilské aktivity rodiny,“ vysvětluje svůj koncept Aleš Brotánek.

 

Dům s přidanou hodnotou

I v případě domu v obci Jablonná ve Středočeském kraji souvisí životní styl se stavbou i architekturou. Majitelé pozemku si vybrali architekta, který je schopen jejich sny naplnit. Materiálově se na rodinném domě dominantně uplatňuje dřevo, k vytápění se používá tepelné čerpadlo vzduch-voda, zelená střecha zadržuje dům v maximální míře vodu v krajině, promyšlené prostorové uspořádání počítá také s prostornou dřevěnou terasou a životem na zahradě. Vizuální rozmanitost a originalita zde vyrůstá z logiky zdravého a úsporného bydlení v souladu s přírodou, což je charakteristické pro všechny návrhy Aleše Brotánka. Koncept pasivního domu pro něj není omezující, ale dává procesu navrhování křídla. „Architekt by se měl na své dílo podívat z patřičného nadhledu. Pokud ovšem netrpí iluzí, že jeho pocity jsou schopny změnit i fyzikální zákony. Myslím si, že problémy současného světa jsou stále plné výzev, a tedy i příležitostí k rozletu, pokud se ovšem neuzavřeme do svého omezeného království pro architekty,“ říká na závěr Aleš Brotánek.

Zdroj: ABateliér

Rodinný dům v obci Jablonná – energeticky pasivní dřevostavba

Zastavěná plocha: 124 m2
Užitná plocha: 90,4 m2
Dispozice: 5+kk (4 obyvatelé)
Konstrukce: přízemní dřevostavba z fošinkové konstrukce, podlaha a střecha z I nosníků
Okna: trojsklo, Uw= 0,79 W/( m2·K), Ug = 0,6 W/( m2·K), g = 60,6
Topení a větrání: teplovodní podlahové, tepelné čerpadlo vzduch-voda, akumulační zásobník, větrání kaskádové řízené s rekuperací jednotkou
Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP: 15kWh/(m2-a)
Autor projektu/ arch. návrhu: Aleš Brotánek, spolupráce Jan Márton
Realizátor stavby: Alfapasiv - Miroslav Michálek

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Michal Trpák, Petr Tuček

Dům pro sochaře a jeho rodinu překvapí křivkami

Rodinný dům se sochařským ateliérem v Hodějovicích u Českých Budějovic je pevně spjatý s Michalem Trpákem, který se podílel na jeho návrhu. Již samotná forma je originální skulpturou vyjadřující autorův zájem o organickou architekturu.

Foto: Norbert Wunderling

Rodinný dům v rytmu slunce. Důraz klade na maximální návratnost a flexibilitu bydlení

Nízkoenergetický rodinný dům, vystavěný z recyklovaných materiálů, poháněný obnovitelnými zdroji energie. Zdá se, že v Holandsku už budoucnost architektury chápou. K solidně odvedené práci tu ale nabízí i zajímavý příběh o hudbě a světle. A navrch dodávají ještě myšlenku flexibility prostoru. Přijměte pozvání do…

Zdroj: BoysPlayNice

Úplně obyčejná dřevostavba. Nebo ne?

Když budete podvečer projíždět Blanským lesem na Karlovy Vary, tenhle dům prostě minete. Svou siluetou se totiž nevymyká průměru, zapadá do předlohy venkovských stavení, kterých cestou přes Andělskou horu potkáte desítky. Vypadá jako další obyčejný dům, ale není jím. Pokud mu totiž budete věnovat více než jen letmou…

ZŠ Kněžmost Zdroj: Aleš Brotánek

Pasivní budova základní školy v obci Kněžmost šetří energie a peníze

Jedná se o jednu z prvních pasivních základních škol v Čechách. V rekonstruovaném areálu s historickou hodnotou našly uplatnění moderní technologie (rekuperace vzduchu, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, zelené střechy), které zajistily kromě jiného i minimalizaci provozních nákladů.