REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Dva bratři architekti tvoří pasivní domy z přírodních materiálů

Podívejme se na souhru v rodině architektů a jejich tvorbě. Jsou to dva bratři, každý však vede svůj vlastní ateliér. Jména, která jsou v oblasti stavitelství z přírodních materiálů i pasivní a nízkoenergetické výstavby dobře známá: Aleš a Jan Brotánkovi. Podívejme se na jejich dvě drobnější stavby: Rodinný dům od Aleše a ordinace lékaře od Jana, obě budovy jako energeticky pasivní novostavba.

Rodinný dům u modrého křížku

Autorem této stavby je Aleš Brotánek s jeho ateliérem. Přízemní dřevostavba, která díky masivním hliněným omítkám vykazuje vlastnosti stavby zděné.  Založená na jílovitém podloží na vrtaných pilotkách nad terénem.

Dům pro čtyřčlennou rodinu stojí na mírně svažitém, jihovýchodně orientovaném pozemku na kraji menší obce. Přestože se nepřipodobňuje formou původní okolní zástavbě, vynořující se zelená vlna střechy z jižního svahu v kontextu krajiny původní zástavbu neruší.

Začlenění podtrhuje i koexistence s významnou dominantou obce, kterou je v rohu pozemku stojící kamenný kříž, již léta modře natřený. Za křížkem vznikl v rámci úprav pozemku zatravněný terénní val, který dům z pohledu od cesty zakrývá a kříži dává vyniknout. Terénní val odcloňuje dům proti severním větrům a opticky přechází do oblouku zatravněné střechy domu. Jedná se o progresivní řešení u přízemní formy stavby, které potlačuje dojem z celkové půdorysné velikosti domu.

U modrého křížku zdroj: Ekodům o. s.

Od jihu má dům výstup na pobytovou terasu chráněnou přesahem střechy. V návaznosti na terén terasa přechází v přírodní koupací jezírko, které svou proměnlivostí umocňuje prožívání ročních období.

Hlavní vytápěná část domu je tepelně izolovaná recyklovaným papírem a je postavena na vrtaných pilotkách s nabetonovanými pilířky. Na obytnou část domu navazuje nevytápěná část zděná, se závětřím, úložnými prostory a přístřeškem pro dvě parkovací stání.

Řízené větrání s teplovzdušným topením řeší kvalitu vnitřního prostředí. Energii pro potřeby teplé vody i vytápění dodává do zásobníku slunce nebo krbová kamna Hoxter.

Ordinace v Rožmitále v pasivním standardu

Objekt nové ordinace v Rožmitále pod Třemšínem je postaven v centru obce. Jde o počin reagující na aktuální potřeby nejen ze strany práce lékaře, ale i pacientů. Autorem je architekt Jan Brotánek. Zmínit je třeba dva základní aspekty.

Zaprvé se jedná sociálně-provozní aspekt: bezbariérové řešení celého zařízení ordinace, příjem pacientů skrze recepci, toalety s umývárnou pro pacienty, samostatná vyšetřovna sestry a samostatná ordinace lékaře. Dispoziční řešení souladně odpovídá provozním potřebám celé ordinace. Konkrétní práce lékaře je podmíněna především souhrou v týmu se sestrami, které musí dělat jak administrativní úkony, tak vyšetřující úkony. Práce lékaře tak není ztěžována právě onou provozní nesourodostí, kterou vídáme v současných zdravotnických objektech.

Ordinace Rožmitál zdroj: Ekodům o. s.

Zadruhé jde o stavebně technický a ekologický aspekt: objekt ordinace je tzv. energeticky pasivován a je v energetické třídě A dle Vyhlášky č. 78/2013 Sb. Zateplení objektu je na vysokém stupni a zajišťuje minimální tepelné ztráty. Tloušťka polystyrenu na fasádě je 30 cm. Stejně tak okenní otvory jsou vyplněny okny s trojskly. Vnitřní hygienu vzduchu zajišťuje ventilační jednotka s rekuperací tepla (85% tepelné úspory větráním). Celková tepelná ztráta objektu ordinace je 4,0 kW.

Objekt je založen na železobetonové desce na pěnoskle, stěny jsou navrženy z vápenopískových cihel.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Byt, kde vládne šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Byt, kde vládne šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Někteří lidé vnímají dospělost jako poměrně fádní fázi života, a tak se raději přidržují hravého dětství. Majiteli moskevského bytu dočista vyhovoval svět superhrdinů. Jenže kam má po stěhování do nového apartmánu uložit své sesbírané klenoty? To už je práce pro architekta s citem pro praktický design.

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Slaměný dům v Zářecké Lhotě u Chocně byl navržen do nové obytné zástavby. Hlavní obytná budova je dvoupodlažní se sedlovou střechou, orientovaná delší stranou k jihu. Směrem k silnici by měla časem vzniknout kolmo na dům hospodářská část s parkováním a sklad. Celkový tvar tak vytvoří uzavřený obytný dvůr. Do dvora ...

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Venkovský dům jako stodola plná chytrých řešení

Kde se nachází ráj? Čtyřicet minut od skoro devítimilionového New Yorku, necelých 15 minut od sjezdu z mezistátní dálnice, tři minuty od poslední asfaltové silnice. Právě tady, obklopený lesy a pastvinami, stojí velmi povedený rodinný dům Cedar and Stone.

Zdroj:  Megan Taylor

Útulné bydlení v malé řadovce

Úzké řadové domy nejsou v centru Londýna ničím výjimečným. Neskýtají mnoho obytného prostoru, ale disponují venkovní plochou, která nabízí inspirativní možnosti. Klienti z oblasti jižního Londýna se obrátili na architekty, kteří přišli s funkčním návrhem na rozšíření domu tak, aby se do něj vešel jejich sen.

REKLAMA
REKLAMA