REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Dva bratři architekti tvoří pasivní domy z přírodních materiálů

Podívejme se na souhru v rodině architektů a jejich tvorbě. Jsou to dva bratři, každý však vede svůj vlastní ateliér. Jména, která jsou v oblasti stavitelství z přírodních materiálů i pasivní a nízkoenergetické výstavby dobře známá: Aleš a Jan Brotánkovi. Podívejme se na jejich dvě drobnější stavby: Rodinný dům od Aleše a ordinace lékaře od Jana, obě budovy jako energeticky pasivní novostavba.

Rodinný dům u modrého křížku

Autorem této stavby je Aleš Brotánek s jeho ateliérem. Přízemní dřevostavba, která díky masivním hliněným omítkám vykazuje vlastnosti stavby zděné.  Založená na jílovitém podloží na vrtaných pilotkách nad terénem.

Dům pro čtyřčlennou rodinu stojí na mírně svažitém, jihovýchodně orientovaném pozemku na kraji menší obce. Přestože se nepřipodobňuje formou původní okolní zástavbě, vynořující se zelená vlna střechy z jižního svahu v kontextu krajiny původní zástavbu neruší.

Začlenění podtrhuje i koexistence s významnou dominantou obce, kterou je v rohu pozemku stojící kamenný kříž, již léta modře natřený. Za křížkem vznikl v rámci úprav pozemku zatravněný terénní val, který dům z pohledu od cesty zakrývá a kříži dává vyniknout. Terénní val odcloňuje dům proti severním větrům a opticky přechází do oblouku zatravněné střechy domu. Jedná se o progresivní řešení u přízemní formy stavby, které potlačuje dojem z celkové půdorysné velikosti domu.

U modrého křížku zdroj: Ekodům o. s.

Od jihu má dům výstup na pobytovou terasu chráněnou přesahem střechy. V návaznosti na terén terasa přechází v přírodní koupací jezírko, které svou proměnlivostí umocňuje prožívání ročních období.

Hlavní vytápěná část domu je tepelně izolovaná recyklovaným papírem a je postavena na vrtaných pilotkách s nabetonovanými pilířky. Na obytnou část domu navazuje nevytápěná část zděná, se závětřím, úložnými prostory a přístřeškem pro dvě parkovací stání.

Řízené větrání s teplovzdušným topením řeší kvalitu vnitřního prostředí. Energii pro potřeby teplé vody i vytápění dodává do zásobníku slunce nebo krbová kamna Hoxter.

Ordinace v Rožmitále v pasivním standardu

Objekt nové ordinace v Rožmitále pod Třemšínem je postaven v centru obce. Jde o počin reagující na aktuální potřeby nejen ze strany práce lékaře, ale i pacientů. Autorem je architekt Jan Brotánek. Zmínit je třeba dva základní aspekty.

Zaprvé se jedná sociálně-provozní aspekt: bezbariérové řešení celého zařízení ordinace, příjem pacientů skrze recepci, toalety s umývárnou pro pacienty, samostatná vyšetřovna sestry a samostatná ordinace lékaře. Dispoziční řešení souladně odpovídá provozním potřebám celé ordinace. Konkrétní práce lékaře je podmíněna především souhrou v týmu se sestrami, které musí dělat jak administrativní úkony, tak vyšetřující úkony. Práce lékaře tak není ztěžována právě onou provozní nesourodostí, kterou vídáme v současných zdravotnických objektech.

Ordinace Rožmitál zdroj: Ekodům o. s.

Zadruhé jde o stavebně technický a ekologický aspekt: objekt ordinace je tzv. energeticky pasivován a je v energetické třídě A dle Vyhlášky č. 78/2013 Sb. Zateplení objektu je na vysokém stupni a zajišťuje minimální tepelné ztráty. Tloušťka polystyrenu na fasádě je 30 cm. Stejně tak okenní otvory jsou vyplněny okny s trojskly. Vnitřní hygienu vzduchu zajišťuje ventilační jednotka s rekuperací tepla (85% tepelné úspory větráním). Celková tepelná ztráta objektu ordinace je 4,0 kW.

Objekt je založen na železobetonové desce na pěnoskle, stěny jsou navrženy z vápenopískových cihel.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Kodaňská školka: Nové v kontextu starého

Kodaňská školka: Nové v kontextu starého

Mateřská škola je jedna s prvních veřejných budov, se kterou přijdeme ve svém životě do kontaktu. Naše vnímání prostoru a architektury může ovlivnit na celý život. To si architekti dobře uvědomovali. Zároveň před sebou měli výzvu jak zakomponovat poutavý a moderní objekt pro děti mezi původní zástavbu. Podívejte se ...

Olomouc, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Developeři, architekti a projektanti založili v Olomouci sdružení

Někteří olomoučtí developeři, investoři, projektanti a architekti spojili své síly a vytvořili sdružení Olomouckých architektů a stavitelů (SOAAS), které chce komunikovat s radnicí při územním plánování a rozvoji regionu. Sdružení má 13 zakládajících členů, mezi kterými je například developer Richard Morávek, ...

Moderní rodinný dům u křížové cesty rozruch nedělá

Moderní rodinný dům u křížové cesty rozruch nedělá

Zachovat silný duch místa, a přitom vložit moderní novostavbu do prostředí vesnice není nikdy snadné. Přesto hmota tohoto rodinného domu Pod kalváriou a jeho zahrady symbioticky vplouvá do linie ulice, a svým tvarem odráží místní vztahy a respekt k vlastnímu okolí.

Jak pandemie COVID-19 může proměnit pohled na architekturu?

Jak pandemie COVID-19 může proměnit pohled na architekturu?

Odeznívající (byť stále přítomná a hrozbu představující) pandemie podobu již existujících realizací příliš neovlivní. Ale o to výrazněji se promítne do projektů připravovaných, které už vezmou „rizika pandemií budoucích“ v potaz. Protože s nějakým tím omezením volného pohybu osob a karanténami se podle všeho ...

Jak se staví historická památka. Obnova vyhořelého Libušína v Beskydech

Jak se staví historická památka. Obnova vyhořelého Libušína v Beskydech

Jak skloubit moderní požadavky na dřevěné konstrukce s historickou roubenou stavbou? A lze aplikovat současné systémy požární bezpečnosti v replice historické konstrukce? O tom, jak se nahlíželo na obnovu zničené památky a jak se nový Libušín projektoval, přednášel architekt Jakub Masák na konferenci Požární ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Akce na tepelná čerpadla Daikin

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA