Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid neruší a přirozeně zapadá do krajiny.
Foto: Lina Németh

Na loňské výstavě Salon dřevostaveb zaujalo návštěvníky mnoho pozoruhodných staveb, nicméně vévodily mezi nimi moderně pojaté dřevostavby a sruby ukryté v bujaré zeleni. Lidé stále častěji vyhledávají odpočinek v přírodě, mají rádi dřevem provoněné interiéry splňující nároky na moderní ekologické bydlení jednadvacátého století. Pokud se k místu váže i nějaká zajímavá historie, tím lépe. Benešovsko či Podblanicko ji bezesporu má.

Foto: Lina Németh

Bydlení v souladu s přírodou

Na svažitém pozemku bez jakéhokoli ohraničení, obklopen volnou přírodou, stojí rodinný dům, který bezezbytku splňuje představy o moderním ekologickém bydlení. Dřevostavbu nedaleko Benešova navrhli a zrealizovali architekti studia Prodesi/Domesi. „Naším cílem bylo vytvořit dům, který splyne s okolím a stane se přirozenou součástí přírody, která ho obklopuje, a kterou nijak neruší. Naopak pozvedává její divokost a přirozenost,“ podotýkají autoři návrhu Václav Zahradníček a Michael Šilar, přicházejí s pozvánkou na redakční návštěvu a zároveň připomínají, že projekt vystavený v rámci Salonu dřevostaveb se dostal i do Ročenky dřevěné architektury, která v rámci tohoto festivalu pravidelně vychází.

Stavba se zde prezentuje jako ukázka bydlení splňujícího ty nejvyšší nároky na sepjetí s krajinou a přírodou. Patří podle slov architektů k nejšetrnějším a ekologicky nejodpovědnějším budovám s dokonale promyšleným celostním principem. Ten zahrnuje kromě speciální skeletové konstrukce i fotovoltaické panely na jižní straně střechy s využitím přebytků, kdy nespotřebovaná energie putuje do domovní baterie a část slouží k nabíjení elektro vozidel; je tady i vytápění pomocí jednotek napojených na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch v kombinaci s elektrickým podlahovým vytápěním a krbovými kamny; v neposlední řadě také zásobování domu pitnou vodou z vlastní studny a využívání dešťové vody na toaletách či na praní prádla.

Foto: Lina Németh

Svažitý pozemek není překážkou

Architekti svým návrhem přesvědčují, že svažitý pozemek může být i velkou výhodou. Jimi navržená několikaúrovňová dřevostavba kopírující nerovný terén nabízí zajímavé výhledy do přírody, které umocňuje konstrukce s velkorysými okny a prosklenými dveřmi. Dům je z jedné strany obklopen kvetoucí loukou, z druhé strany krytý smíšeným lesem, kde terén prudce klesá až k blízkému potoku, jehož šumění dotváří téměř mystickou atmosféru místa. „Kromě šumícího listí v korunách stromů lze z domu pozorovat i srnky, které se přicházejí pást až do jeho bezprostřední blízkosti. Obyvatelé mají přírodu na dosah, dokonce i když jsou uvnitř svého domu,“ dodává architekt, překládá půdorysy a seznamuje s technickou zprávou.

Jak již bylo řečeno, jedná se o přízemní několikaúrovňovou prosklenou dřevostavbu s rámovou svislou nosnou konstrukcí z hraněného impregnovaného řeziva se šikmou střechou, jejíž sklon vychází z daných místních a přírodních podmínek. Fasádu řeší architekti svislým dřevěným obkladem z modřínových palubek bez povrchové úpravy, pouze v menších plochách je dřevo doplněno omítkou ve světle šedé barvě. Venkovní fasáda je osvětlená, bodová světla jsou namířená i do korun stromů bujaré přírodní zahrady. Otevřený přístřešek navazující na dům v jeho horní části slouží jako garáž, kde se nachází dobíjecí stanice na elektromobil a prostor pro uskladnění dřeva na topení. Okna i klempířské prvky jsou v černé barvě, což dobře kontrastuje s venkovní fasádou i poměrně světlým interiérem domu.

Foto: Lina Németh

Útulný interiér provoněný dřevem

Prostory domu nabízejí bezmála 130 metrů čtverečních rozdělených do dispozice 4+kk. Celkem tři úrovně domu jsou propojené vyrovnávacími schody, přičemž nejnižší úroveň tvoří prostorný obývací pokoj s jídelnou, kuchyní a pracovním koutem s krbem. Z obývacího pokoje lze vyjít na krytou terasu s posezením. „Právě obývák nám znovu připomene, že se nacházíme v domě ze dřeva. Jsou tu totiž přiznané ocelové sloupky kruhového průřezu před okny a dřevěný pohledový sloup u kuchyňské linky,“ upozorňuje architekt a vede nás z obývacího pokoje přes několik schůdků do dalších úrovní budovy, kde se vlevo vchází do menší pracovny či pokoje pro hosty, a vpravo do koupelny se samostatně stojící vanou a výhledem do zeleně. „Lze využít i sprchový kout ukrytý za luxfery. Denní světlo díky luxferům dopadá i do oddělené toalety,“ dodává architekt a dále pokračuje do horní části domu, kde se nacházejí dvě ložnice, šatna a technická místnost. Interiér je laděný do světlých tónů, stěny i vnitřní dveře jsou bílé, útulnost místnostem dodává také dubová podlaha. Zvláštní pozornost si zaslouží osvětlení rodinného domu a zahrady promyšlené do posledního detailu. Koncept vytvořil sám majitel, který je profesionálním světelným designérem. Každý kout zde má svoji specifickou atmosféru a harmonicky dotváří zajímavý návrh zkušených architektů dřevostaveb Václava Zahradníčka a Michaela Šilara.

Foto: Lina Németh

Typ stavby: přízemní dřevostavba s rámovou svislou nosnou konstrukcí z hraněného impregnovaného řeziva KVH 60/120 a 80/80 mm.
Architekti: Václav Zahradníček, Michael Šilar/Prodesi/Domesi, prodesidomesi.cz
Projektant: Bc. Jan Švarc, DiS.
Dokončení stavby: 06/2022
Zastavěná plocha: 220 m2
Užitná plocha: 127 m2
Počet podlaží: 1; tři úrovně terénu
Konstrukce: skeletová, hlavní nosný systém
Střecha: šikmá, na jižní straně fotovoltaické panely
Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, elektrické podlahové vytápěním, krb
Úspory: přebytky z FVE, domovní baterie o velikosti 18,5 kWh, část energie na dobíjení elektrovozidel, dům má vlastní studnu, využití dešťové vody tvoří ⅔ celkové spotřeby.

Salon dřevostaveb – unikátní přehlídku moderní architektury ze dřeva, která představuje ty nejlepší stavby za poslední rok, pořádají architekti Prodesi/Domesi. Tato stavba na Benešovsku je jednou z oceněných na loňském festivalu. V letošním roce se můžete těšit na nové stavby již 18. dubna, výstava potrvá až do 22. května 2024. Aktuální program: Program 2024 | salon dřevostaveb – festival a výběrová přehlídka současné dřevěné architektury v Čechách a na Slovensku (salondrevostaveb.cz)

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: BoysPlayNice

Moderní dům s vegetační střechou zapadl přirozeně do staré zástavby ve Znojmě

Moderní rodinný dům ze Znojma dal ve svém projektu rovnocenný prostor ekonomice i ekologii provozu. Není jen obyčejným domem na nábřeží, bohatším o zelenou střechu. Výsledkem promyšleného projektu je poněkud atypická stavba, která ale s jistou rafinovanou nenápadností kotví v již existující zástavbě, a maximálně…

zdroj: Ekodům o. s.

Dva bratři architekti tvoří pasivní domy z přírodních materiálů

Podívejme se na souhru v rodině architektů a jejich tvorbě. Jsou to dva bratři, každý však vede svůj vlastní ateliér. Jména, která jsou v oblasti stavitelství z přírodních materiálů i pasivní a nízkoenergetické výstavby dobře známá: Aleš a Jan Brotánkovi. Podívejme se na jejich dvě drobnější stavby: Rodinný dům od…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA