Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

Uvažujete o stavbě rodinného domu? Máte rádi přírodní stavební materiály? Uvažujete o alternativě v podobě hliněných omítek, slaměné tepelné izolace nebo konstrukce ze dřeva? Podívejte se na zkušenosti stavebníka, který si vystavěl pasivní rodinný dům ze dřeva a slámy.

Přízemní rodinný dům je v návrhu optimalizovaný podle principů pasivního domu (PHPP), s minimalizovanou potřebou energie na provoz, která je většinově pokrytá z obnovitelných zdrojů (biomasa+solární FV kolektory na ohřev TV o výkonu 2kWps přípravou na rozšíření k větší nezávislosti). Konstrukce je řešena s důrazem na výběr přírodních obnovitelných materiálů - dřevo, sláma hlína a recyklovaná celulóza.

Přednáška ze semináře Příběhy domů

Dům je obytnou částí orientovaný do zahrady na jih, s výhledem do údolí na horizont Blanicka. Přístup do domu je od garážového přístřešku do nevytápěného předprostoru. Ten obtéká a chrání severní a z části východní stranu domu v půdorysném tvaru L. Na východě přechází nevytápěné zázemí v krytou terasu s návazností na výstup z ložnice. Kombinace otevřené jižní terasy a chráněné východní terasy umožňuje ve větší míře příjemný pobyt ve venkovním prostoru okolo domu i při dešti, nebo ve stínu během tropických letních odpolední.

Severovýchodní nároží

Sjednocujícím prvkem domu je symetrická sedlová ozeleněná střecha s mírným sklonem, kompaktně přecházející z vytápěné části nad nevytápěnou a nad terasy. Jako tepelné izolace jsou zde použity slaměné balíky zabudované v konstrukci stěn, doplňované foukaným Climatizer plus. Kročejová izolace v podlaze je z dřevoštěpky stabilizované jílovou suspenzí. Vnitřní tepelnou stabilitu v dřevostavbě udržuje betonová vrstva v podlaze, masivní příčky z hliněných tvárnic a vnitřní hliněné omítky na obvodovém plášti. Kvalitu vnitřního prostředí zajišťuje čidlem CO2 řízená výměna vzduchu s rekuperací tepla nebo chladu.

Celkový pohled z jihu

Podrobnosti z výstavby a zkušenosti samotného stavebníka se dozvíte v jeho přednášce ve videu výše.

Autor návrhu domu je Akad. arch. Aleš Brotánek.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Michal Trpák, Petr Tuček

Dům pro sochaře a jeho rodinu překvapí křivkami

Rodinný dům se sochařským ateliérem v Hodějovicích u Českých Budějovic je pevně spjatý s Michalem Trpákem, který se podílel na jeho návrhu. Již samotná forma je originální skulpturou vyjadřující autorův zájem o organickou architekturu.

Zdroj: ABateliér

Pasivní dům pro aktivní život: Rodina žije venku na terase

S pasivními domy jsou velmi často spojené nejrůznější mýty. Dům v obci Jablonná veškeré mýty boří a je příkladem toho, že pasivní dům může fungovat i na místech, které se zpočátku jeví pro stavu jako nevhodné.

Dřevostavba u Berouna s vinnou révou na dosah

Dřevostavba u Berouna s vinnou révou na dosah

Rodinný dům v Chodouni u Berouna lze popsat jako nápaditou přízemní dřevostavbu s prostornou terasou, kde z jihozápadu cloní letní sluneční žár vinná réva. Ta by měla podle slov architekta Aleše Brotánka od jara do podzimu chránit terasu a jihozápadní roh domu před přímým slunečním žárem, který réva vždy do podzimu…

Zdroj: Fotolia.com - bennnn

Skladování slaměných balíků pro stavbu rodinného domu

Chcete si postavit dům za použití slámy jako tepelné izolace? Mít dům, který nevyužívá žádné nebezpečné materiály a je šetrný k životnímu prostředí i lidskému zdraví? Dům spjatý s přírodou? Je to možné, ale nekonvenční stavební materiály vyžadují dobrou znalost problematiky a řemeslnou zručnost. Již skladování…

REKLAMA