REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

Uvažujete o stavbě rodinného domu? Máte rádi přírodní stavební materiály? Uvažujete o alternativě v podobě hliněných omítek, slaměné tepelné izolace nebo konstrukce ze dřeva? Podívejte se na zkušenosti stavebníka, který si vystavěl pasivní rodinný dům ze dřeva a slámy.

Přízemní rodinný dům je v návrhu optimalizovaný podle principů pasivního domu (PHPP), s minimalizovanou potřebou energie na provoz, která je většinově pokrytá z obnovitelných zdrojů (biomasa+solární FV kolektory na ohřev TV o výkonu 2kWps přípravou na rozšíření k větší nezávislosti). Konstrukce je řešena s důrazem na výběr přírodních obnovitelných materiálů - dřevo, sláma hlína a recyklovaná celulóza.

Přednáška ze semináře Příběhy domů

Dům je obytnou částí orientovaný do zahrady na jih, s výhledem do údolí na horizont Blanicka. Přístup do domu je od garážového přístřešku do nevytápěného předprostoru. Ten obtéká a chrání severní a z části východní stranu domu v půdorysném tvaru L. Na východě přechází nevytápěné zázemí v krytou terasu s návazností na výstup z ložnice. Kombinace otevřené jižní terasy a chráněné východní terasy umožňuje ve větší míře příjemný pobyt ve venkovním prostoru okolo domu i při dešti, nebo ve stínu během tropických letních odpolední.

Severovýchodní nároží

Sjednocujícím prvkem domu je symetrická sedlová ozeleněná střecha s mírným sklonem, kompaktně přecházející z vytápěné části nad nevytápěnou a nad terasy. Jako tepelné izolace jsou zde použity slaměné balíky zabudované v konstrukci stěn, doplňované foukaným Climatizer plus. Kročejová izolace v podlaze je z dřevoštěpky stabilizované jílovou suspenzí. Vnitřní tepelnou stabilitu v dřevostavbě udržuje betonová vrstva v podlaze, masivní příčky z hliněných tvárnic a vnitřní hliněné omítky na obvodovém plášti. Kvalitu vnitřního prostředí zajišťuje čidlem CO2 řízená výměna vzduchu s rekuperací tepla nebo chladu.

Celkový pohled z jihu

Podrobnosti z výstavby a zkušenosti samotného stavebníka se dozvíte v jeho přednášce ve videu výše.

Autor návrhu domu je Akad. arch. Aleš Brotánek.

Ekodům z.s.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Domy ze slámy

VIDEO: Low-cost slaměný dům v Brlohu svépomocí

VIDEO: Low-cost slaměný dům v Brlohu svépomocí

Cesta za vlastním bydlením v domě s velikou zahradou nás zavedla do jihočeské vesničky Brloh. Již dlouhodobě se zabýváme pojetím ekologie a obecně „úspornou“ filosofií. Stavba domu z přírodních ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška