REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Nájemní bydlení více o tématu

Chcete získat nájem bytu? Nepokažte první dojem a nesmlouvejte

Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí, které stále i přes krizi koronaviru rostou i ve velkých městech, a kdy mnozí nedosáhnou na hypotéku v potřebné výši, logicky roste zájem o nájemní bydlení. Přinášíme několik tipů, která vám mohou pomoci nájem získat.
Zdroj: Fotolia.com - auremar

První dojem

První dojem můžete udělat jen jednou. Reagujte pokud možno promptně na zmeškané telefonáty, SMS či emaily. Na smluvenou schůzku se dostavte včas, střízliví a čistě oblečení. Pakliže víte, že se zdržíte, s dostatečným předstihem se omluvte.

Shovívavost

Buďte shovívaví a vstřícně odpovídejte i na otázky osobního rázu. Může to být do jisté míry nepříjemné, no na druhou stranu, majitel dává všanc svůj majetek. Je tedy logické, že o vás bude chtít vědět co nejvíce informací.

Fair play

Hrajte fair play a buďte upřímní. Sdělte majiteli hned na začátku, kolik lidí bude v bytě žít, jak dlouho zde plánujete bydlet apod. Pokud máte zvířata nebo kouříte, přiznejte to. Majitel vám sice nemůže chov zvířat či kouření v bytě zakázat, ale stejně se to dozví. Může se pak stát, že vám neprodlouží smlouvu a vy budete po roce opět hledat nové bydlení.

Reference

Požádejte předchozího pronajímatele o písemnou referenci nebo se s ním domluvte, zda můžete předat novému pronajímateli jeho kontakt, aby si prověřil vaší platební morálku. Objasněte také důvod ukončení předchozího nájmu. V případě, že vás majitel požádá o doložení skutečnosti, že jste někde zaměstnaní nebo že nemáte exekuce, vyjděte mu vstříc. Sice si toto nemůže nárokovat, ale pokud mu zmíněné nedoložíte, vybere pravděpodobně jiného zájemce, který jeho požadavku vyhoví.

Nesmlouvejte

Nesmlouvejte o ceně nájmu ani o výši jistoty. Majitel by se pak mohl obávat, zda budete schopní nájem platit. Ve většině případů vám slevu stejně neposkytne a raději vybere jiného zájemce, který cenu bez výhrad akceptuje. Pokud nemáte potřebnou volnou hotovost, raději si na kauci půjčte od rodiny nebo od přátel. Naopak v případě, kdy máte dostatek zdrojů, můžete nabídnout platbu na první dva nebo tři měsíce předem. Pro některé majitele může být právě toto jedním z rozhodujících faktorů pro finální výběr nového nájemníka.

Nerozporujte nastavené podmínky

Nájemní smlouvy velmi často obsahují ustanovení o povinnosti uzavřít pojištění domácnosti či odpovědnosti za škodu, inflační doložku apod. Není to nic neobvyklého. V současné době je meziroční inflace něco málo přes tři procenta, tedy se nejedná o žádné velké částky. A pojištění? Není drahé a v konečném důsledku se vám může hodit i v běžném životě, nejen ve spojení se škodami souvisejícími s pronájmem.

Sociální sítě

V neposlední řadě projděte s předstihem své profily na sociálních sítích a vymažte všechny fotografie a příspěvky, které by vás mohly kompromitovat. Pakliže si vás potenciální pronajímatel bude prověřovat, asi na něj příliš nezapůsobíte, budete-li mít na facebooku fotografie z četných večírků a párty, vulgární či urážlivé popisky apod.

Tip na závěr

Při vší té radosti, kdy projdete výběrem a byt získáte, nezapomeňte prověřit, zda se jedná o nájem nebo podnájem. Základní rozdíly jsme shrnuli v článku  Jak se liší nájem a podnájem.

Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka, která se na trhu nemovitostí pohybuje od roku 2010. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuje také nezávislé konzultace při prodeji nebo koupi nemovitosti, vzdělává laickou i odbornou veřejnost, je lektorkou Cardiff Academy pro programy Real Estate a podílela se na vzniku několika realitních projektů. Informace a rady pro kupující i prodávající zveřejňuje také na svých stránkách www.lucietumova.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Nájemní bydlení

  1. Chcete pronajmout svůj byt? Poradíme vám, jak na to
  2. Chcete získat nájem bytu? Nepokažte první dojem a nesmlouvejte
  3. Na co nezapomenout při stěhování? Co zařídit při změně trvalého pobytu nebo bydliště. Můžeme mít trvalý pobyt v nájmu?
  4. Nájemní smlouva na byt podle občanského zákoníku: Platí i nejasné smlouvy
  5. Kauce neboli jistota u nájemního bydlení. Komu patří a jak vysoká může být?
  6. Pronájem bytu nebo pokoje? Podnájem či pronájem? Jaký je mezitím rozdíl
  7. Majitel vs. nájemník: Je možné zakázat domácí zvířata či návštěvy?
  8. Majitel vs. nájemník - co je stavební úprava a kdo ji platí?
  9. Češi se učí bydlet v nájmu. Jak to chodí s nájmy ve zbytku Evropy? Kde lze nájemníka vystěhovat a jaké jsou podmínky?
  10. Ubytování není bydlení. K legálnímu provozu Airbnb je třeba rekolaudovat byt nebo dům na novou funkci
  11. Právo na bydlení: Kdy má majitel bytu právo na vystěhování obyvatel
  12. Soudní vystěhování z bytu: Jak na neplatící nájemníky a jak raději ne

Mohlo by vás zajímat

Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Chcete pronajmout družstevní byt? Pozor, ve skutečnosti to bude podnájem

Bytové družstvo je právnickou osobou existující za účelem zajištění bydlení svým členům. Družstvo je zapsáno jako vlastník domu nebo bytu v katastru nemovitostí. Člen družstva se pak na pořízení bytu podílel svým vkladem a má k bytu užívací právo. Jaká specifika z toho pro členy vyplývají, pokud se rozhodnou byt…

Zdroj: AdobeStock.com - estradaanton

Soudní vystěhování z bytu: Jak na neplatící nájemníky a jak raději ne

Pronajímání bytů či domů je, jak známo, činností rizikovou. S neplatiči se dříve či později setká nejspíš každý pronajímatel. Jak si s nimi poradit? Ukončit nájemní smlouvu, vyzvat k vystěhování a když neuposlechnou, obrátit se nejdříve na soud a posléze na exekutora. Tento postup je ovšem dost nepraktický, a proto…

© Fotolia.com - Christian Delbert

Instalace tepelného čerpadla vzduch/voda: Volba čerpadla a projekt

Tepelné čerpadlo je vyhledávaným zdrojem tepla pro vytápění rodinných domů. Cenově nejdostupnější a nejčastěji instalované tepelné čerpadlo je v systému vzduch/voda. V článku tohoto tématu se zaměříme na to, podle čeho volit tepelné čerpadlo a jak se projektuje.

REKLAMA