REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Okna více o tématu

Konstrukce okna

Okenní konstrukce bývá vyrobena nejčastěji ze dřeva, plastu popřípadě hliníku. Budeme-li se bavit o konstrukci okna, myslíme tím jak rám (nepohyblivá část pevně spojena se stavbou) tak i okenní křídlo (pohyblivá část) v kombinaci s okenním kováním (mechanické části zajišťující ovládání a pohyb okna).
Konstrukce okna

Okna rozeznáváme dle způsobu otevírání. Nejčastějším druhem jsou kombinace výklopného a otvíravého křídla popřípadě křídlo fixní. Pro velké výkladce (např. na terasu) se využívají okna posuvná.

© Slavona s.r.o.

Konstrukci okna nejvíce prozradí profil (řez). U plastových oken se setkáme s velkým počtem různých komor doplněných o tepelnou izolaci, u oken dřevěných s plným lepeným profilem doplněným případně o vrstvy korku. U okenní konstrukce je z hlediska tepelně-technických parametrů důležitá především šířka profilu, popřípadě umístění tepelné izolace a těsnění.

Především u plastových oken se využívá v oblasti parapetu podkladní (nebo také parapetní či osazovací) profil. Ten bývá nejslabším článkem v celé konstrukci okna, je však důležitý pro správné vyřešení detailu při montáži (odkaz na montáž). Osazovací profil je standardně dodáván plastový, je možné i využít výrobky z tvrzeného polystyrenu, se kterým dosáhneme lepších vlastností.

Okno má ve své konstrukci dvě spáry - tzv. funkční mezi křídlem a rámem, která se otevře při otevření okna a zasklívací tedy ta, ve které je osazeno zasklení. (pozn.: Třetí spárou je spára připojovací mezi ostěním a rámem, netýká se samotného výrobku ale správné montáže, více v kapitole montáž okna, připojovací spára)

Funkční spára je utěsněna gumovým těsněním, viditelným při otevření okna. Všechny kvalitní výrobky mají dnes standardně tři stupně těsnění - dvě dorazová (z exteriéru a interiéru) a jedno středové. Středové těsnění je důležité z důvodu splnění tepelně-technických parametrů a požadavku na utěsnění spáry proti proniknutí vody. Pouze dvoustupňové (dorazové) těsnění nutné požadavky dlouhodobě neplní!

U plastových oken je důležitý odvod kondenzátu a stékající vody pryč z konstrukce okna. Odtok je realizován skrze odtokové otvory směrem do exteriéru. I to je důvod, proč je nutné středové těsnění - pro dokonalé oddělení exteriérové a interiérové dutiny ve funkční spáře.

Také dřevěná okna mají odtokové otvory, případně hliníkovou okapnici (ta zhoršuje tepelně technické vlastnosti okna). Pokud by se vyskytoval kondenzát ve funkční spáře dřevěného okna dlouhodobě a ve velkém množství, hrozilo by poškození tohoto okna vlivem vlhkosti. Okennímu rámu hrozí poškození povrchové úpravy, v horším případě až degradace dřeva. Proto je důležité kondenzaci ve funkční spáře předejít. Kvalitní okno má dokonale utěsněnou zasklívací spáru, aby nemohl teplý vlhký vzduch z interiéru pronikat zasklívací spárou přes otvory odvětrání skla do funkční spáry. Stejně důležité je i utěsnění samotné funkční spáry zevnitř. Současně svou roli hraje i kvalita vnitřního prostředí. Pokud je v interiéru vysoká vlhkost a větší rozdíl tlaku, může dojít k průniku vlhkého vzduchu a jeho následné kondenzaci ve funkční spáře okna. V takovém případě hrozí i difuze vlhkosti dřevěnými rámy, komentuje  Zora Stupňánková ze společnosti SLAVONA.

Funkční spára je osazena kováním, tedy mechanismem, umožňujícím ovládání okna. V současnosti se užívá tzv. celoobvodové kování, zapuštěné do křídla okna dosedající na protikusy v rámu. Kování umožňuje také seřízení - rektifikaci okna pro jeho správné dosednutí na rám. Seřízení je nutné po určité době opakovat, stejně jako promazání.

Zasklívací spára obsahuje skleněnou výplň (dvojsklo nebo trojsklo s distančním rámečkem) a těsnící profil umístěný z interiéru. Z exteriéru je již samotná konstrukce křídla tvarována tak, aby sklo k ní dosedlo na gumová těsnění a do spáry nevnikala stékající voda. Z hlediska splnění tepelně-technických požadavků, především na vnitřní povrchovou teplotu, je důležitým parametrem hloubka zasklívací spáry a samozřejmě druh zasklení a rámečků.

V současné době se na trhu začínají objevovat konstrukce oken doplněné o různé druhy ventilačních štěrbin, důležitých pro zajištění částečné výměny vzduchu v místnostech bez jiného způsobu větrání. Štěrbina je schopna zajistit přívod vzduchu při zachování solidních akustických, bezpečnostních i tepelných parametrů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Okna

 1. Základní teorie o oknech
 2. Plastová okna
 3. Dřevěná okna
 4. Konstrukce okna
 5. Zasklení oken
 6. Montáž okna
 7. Kotvení okna
 8. Připojovací spára okna
 9. Jak vybrat okna
 10. Okna s rekuperační jednotkou
 11. Venkovní stínění oken
 12. Údržba a seřízení oken – jak je mazat, seřídit a čistit?

Související témata

Přečtěte si více k tématu Okna

Zdroj: lboro.ac.uk

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa…

Zdroj: AdobeStock- stock56876

Nezapomeňte před zimou seřídit a opravit plastová okna

Podzimní měsíce představují ideální čas pro jednu nepříliš lákavou, ovšem velmi důležitou činnost, a sice údržbu plastových oken. Pravidelným servisem například předejdete rychlému opotřebení oken i zbytečným výdajům za vytápění způsobených špatným těsněním. Stačí před nástupem zimy provést pět důležitých kroků.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce…

Kompletní pravidla fotosoutěže: Račte vstoupit! Vyhrajte hodnotné ceny!

Kompletní pravidla fotosoutěže: Račte vstoupit! Vyhrajte hodnotné ceny!

Stavební portály ESTAV.cz a TZB-info vyhlašují velkou letní fotosoutěž na téma Račte vstoupit. Jejím tématem jsou vstupy, vchody, zápraží, předzahrádky nebo branky. Račte vstoupit do naší fotosoutěže, mějte oči otevřené a fotoaparát připravený. Vyhrajte zajímavé ceny.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA