REKLAMA
Okna více o tématu

Jak vybrat okna

Výběr oken ať již pro novostavbu či rekonstrukci závisí na mnoha faktorech. Pro laiky v oboru stavebnictví musíme více než doporučit takovou akci alespoň konzultovat s odborníkem, projektantem, z pochopitelných důvodů nezávislým na realizační firmě. V lepším případě zvažte objednání stavebního dozoru.
Jak vybrat okna

Na akci jakou je výměna oken bude taková služba znamenat velmi malé procento z nákladů, ale může ušetřit spousty komplikací a dalších případných výdajů na opravu chyb.

Rozhodnutí zda dřevěná, plastová, hliníková, bílá či hnědá ponecháme na Vás, zaměříme se spíše na to, jak alespoň vytušit jaký výrobek a montážní firma je kvalitní.

Kapitola by tedy mohla raději nést název: Jak si udělat představu o kvalitních oknech.

Ekonomická náročnost

V první řadě je nasnadě zvážit vlastní ekonomické možnosti a rozhodnout se, nakolik se nám vyplatí vybírat kvalitu oproti preferování ceny. Od pořízení nových oken pro byt či snad dům očekáváme investici na spousty let, výběr se nevyplatí uspěchat. Nekvalitní výrobek či zabudování může v horizontu několika málo let vyjít o mnoho dráž, než ten s vyššími pořizovacími náklady. Nemějte cíl vyměnit okna co nejlevněji a ihned, raději našetřete na skutečně kvalitní - vyplatí se to.

Okno jako výrobek

Nejprve se podívejme alespoň na několik málo idicií, podle kterých lze udělat základní rozhodovací analýzu před zasláním cenové poptávky. Jedná se jen o základní parametry! Okno je poměrně složitá součást stavby a vybrat ta správná může pomoci odborník, nikoli obecný reklamní popis.

Hodnota součinitele prostupu tepla (zn. U) nám něco napoví - čím nižší toto číslo je, tím lépe rám, sklo, okno izoluje. Při pohledu na řez oknem budou v této hodnotě vítězit okna s větší hloubkou rámu, popřípadě s vloženými tepelnými izolanty. U plastových oken je dobré ohlídat celkovou tuhost, polohu použitých výztuží profilů, jejich tloušťku.

Spočítejme také těsnění mezi křídlem a rámem. Jak je popsáno v kapitole konstrukce oken lze nanejvýš doporučit, aby okno mělo tři stupně těsnění - vnější a vnitřní dorazové a jedno středové.

Zasklení lze doporučit raději trojsklo než dvojsklo, distanční rámečky určitě nekovové. Porovnat je dobré i hloubku zasklívací spáry - čím hlubší je, tím lépe zpravidla plní požadavek na povrchovou teplotu.

Dodavatel okna, montážní firma

S výběrem dodavatele oken a současně montážní firmy je to složitější. Vyplatí se si opět nechat poradit odborníkem, dbát na doporučení z více zdrojů. Při výběru lokálního dodavatele od větších výrobců si ověřte, zda je tento výrobcem plně autorizován pro zadávanou práci (podložené příslušnými certifikáty).

Výroba například plastových oken často probíhá tak, že větší firma distribuuje svůj okenní systém ve formě polotovarů - profilů a výztuží, místní firmy z něj teprve sestaví samotné okno. Není na škodu zajet se podívat přímo do výrobny vybraného dodavatele.

Předmětem článku není zaobírat se právnickým rozborem zakázky, smlouvy o dílo atd. Z hlediska technických požadavků je problematika rozebrána v kapitolách montáž okna, kotvení a připojovací spára. V článcích popsané základní zásady by měla solidní montážní firma brát jako samozřejmost.

"Značka SULKO je spojována s výrobou plastových oken, ale zároveň nabízíme zákazníkům kompletní sortiment, tzn. okna z dřevěných lepených profilů i hliníková okna. V neposlední řadě jsme dodavatelé i vchodových dveří a samozřejmě i stínící techniky a dalších doplňků," říká Libor Suchánek, majitel společnosti SULKO a dodává:

"A co se designu týče, tak se snažíme nabídku doplňovat tak, abychom vyhověli současným evropským trendům a požadavkům architektů a projektantů. Hlavním trendem současnosti je maximalizace ploch zasklení s respektem ke směru a intenzitě oslunění a konstrukce oken a dveří na celou výšku podlaží. Doba si žádá subtilní rámy i s detaily, jako například zcela skryté kování a nejžádanější barvou je nyní šedá se svými padesáti odstíny."

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Okna

 1. Základní teorie o oknech
 2. Plastová okna
 3. Dřevěná okna
 4. Konstrukce okna
 5. Zasklení oken
 6. Montáž okna
 7. Kotvení okna
 8. Připojovací spára okna
 9. Jak vybrat okna
 10. Okna s rekuperační jednotkou
 11. Venkovní stínění oken
 12. Údržba a seřízení oken – jak je mazat, seřídit a čistit?

Z kategorie Okna si přečtěte

Základní teorie o oknech

Základní teorie o oknech

Někdo moudrý řekl, že: „Oko - do duše okno.“ Zkusíme-li vzít toto rčení z opačného konce, pak okno nám pomůže pohlédnout do duše. Není to až tak nesmyslné, jak by se na první pohled zdálo. Ono okno ...

Přirozené světlo v interiéru - odrazné plochy

Přirozené světlo v interiéru - odrazné plochy

Světlo je základním návrhovým prvkem architektury. Podle toho, kam jej v budovách chceme dostat a s jakou intenzitou tvarujeme okna, stropy i celé hmoty budov. Dnes nás budou zajímat odrazné plochy, ...

Jak poznat problémy s vysokou vlhkostí v bytě či v domě

Jak poznat problémy s vysokou vlhkostí v bytě či v domě

Ačkoli se vysoká vlhkost projevuje mnohdy nenápadně, může značně znepříjemnit váš život. Pocit špatného vzduchu v interiéru, mokré mapy na stěnách, případně pohled na vlhkoměr, napoví, že něco není v ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist