Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Okna více o tématu

Dřevěná okna

Dřevo má i v dnešní době při výrobě oken stále významnou roli. S dřevěným oknem se v klasické podobě (např. okno špaletové či zdvojené) setkáme již jen na starých realizacích či rekonstrukcích historicky hodnotných objektů. Způsob, jakým se dnes dřevo používá pro konstrukci okna, se výrazně proměnil.
Dřevěná okna

Zásadní změnou je vstupní materiál. Nejedná se již o masivní dřevo ale o lepené hranoly (nejčastěji dub, modřín, borovice, smrk). Ty jsou slepeny po délce z více kusů lamel tak, že omezují kroucení a další tvarové změny profilu zapříčiněné kolísáním teploty a vlhkosti. Profil okenního rámu je konstruován a tvarován tak, aby vyhověl současným technickým požadavkům na umístění těsnění, uchycení kování pro daný způsob otevírání apod.

Musíme zmínit také druhy povrchových úprav dřeva. Povrchová úprava se provádí akrylátovými vodou ředitelnými laky (disperzemi). Povrchová úprava může být provedena jako krycí (struktura dřeva je na hotovém výrobku prakticky neznatelná), nebo jako lazurovací (po finální úpravě je struktura dřeva viditelná). Vždy je dobré při výběru povrchové úpravy nechat vytvořit vzorek vzhledu na konkrétním profilu.

Při potřebě neustálého zvyšování nároků na tepelně-technické parametry stavebních prvků, se i vývoj dřevěných oken posouvá dále a profil nebývá plně dřevěný v celém svém průřezu. Na trhu se objevují výrobky s dutinami (komorami), popřípadě vloženými vrstvami korku coby tepelné izolace.

Dřevěný profil okna tak může tvořit základ pro složitější kompozit. Dřevo je dále kombinováno s hliníkovými nebo plastovými ochrannými lištami. Možné je i celoplošné pokrytí dřeva z exteriérové části tak, aby ochránilo dřevo před degradujícími povětrnostními vlivy. Nalezneme i výrobky, kdy je dřevěný rám plně zalitý v polyuretanovém plášti, dřevo je tady využito pro svoji dobrou pevnost, tvrdý polyuretan ochrání dřevo před nepříznivými vlivy.

Výhody

 • tradiční všeobecně pozitivně přijímaný materiál a vzhled
 • vysoká pevnost dřeva - není třeba vyztužovat ocelovými profily
 • při správné údržbě velmi vysoká životnost
 • relativně snadná obnova případného poškození povrchu
 • převážná část výrobku je z obnovitelného materiálu

Nevýhody

 • nutnost pravidelné údržby ochrannými nátěry
 • reakce a poškození od zvýšené dlouhotrvající vlhkosti (například při neodborném zabudování, nebo ve fázi výstavby budovy)

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Okna

 1. Základní teorie o oknech
 2. Jak vybrat okna
 3. Plastová okna
 4. Dřevěná okna
 5. Konstrukce okna
 6. Zasklení oken
 7. Montáž okna
 8. Namontujte okno mimo zeď. Předsazená montáž oken omezí tepelné mosty
 9. Kotvení okna
 10. Připojovací spára okna
 11. Měníte okna? Pozor si dejte na připojovací spáru. Má zásadní vliv na kvalitu oken a dveří
 12. Správné zabudování oken a dveří je zásadní pro jejich funkčnost. Odkazujte se na normu a pozvěte si stavební dozor
 13. Údržba a seřízení oken – jak je mazat, seřídit a čistit?
 14. Okna s rekuperační jednotkou
 15. Venkovní stínění oken

Související témata

Mohlo by vás zajímat