REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Okna více o tématu

Dřevěná okna

Dřevo má i v dnešní době při výrobě oken stále významnou roli. S dřevěným oknem se v klasické podobě (např. okno špaletové či zdvojené) setkáme již jen na starých realizacích či rekonstrukcích historicky hodnotných objektů. Způsob, jakým se dnes dřevo používá pro konstrukci okna, se výrazně proměnil.
Dřevěná okna

Zásadní změnou je vstupní materiál. Nejedná se již o masivní dřevo ale o lepené hranoly (nejčastěji dub, modřín, borovice, smrk). Ty jsou slepeny po délce z více kusů lamel tak, že omezují kroucení a další tvarové změny profilu zapříčiněné kolísáním teploty a vlhkosti. Profil okenního rámu je konstruován a tvarován tak, aby vyhověl současným technickým požadavkům na umístění těsnění, uchycení kování pro daný způsob otevírání apod.

Musíme zmínit také druhy povrchových úprav dřeva. Povrchová úprava se provádí akrylátovými vodou ředitelnými laky (disperzemi). Povrchová úprava může být provedena jako krycí (struktura dřeva je na hotovém výrobku prakticky neznatelná), nebo jako lazurovací (po finální úpravě je struktura dřeva viditelná). Vždy je dobré při výběru povrchové úpravy nechat vytvořit vzorek vzhledu na konkrétním profilu.

Při potřebě neustálého zvyšování nároků na tepelně-technické parametry stavebních prvků, se i vývoj dřevěných oken posouvá dále a profil nebývá plně dřevěný v celém svém průřezu. Na trhu se objevují výrobky s dutinami (komorami), popřípadě vloženými vrstvami korku coby tepelné izolace.

Dřevěný profil okna tak může tvořit základ pro složitější kompozit. Dřevo je dále kombinováno s hliníkovými nebo plastovými ochrannými lištami. Možné je i celoplošné pokrytí dřeva z exteriérové části tak, aby ochránilo dřevo před degradujícími povětrnostními vlivy. Nalezneme i výrobky, kdy je dřevěný rám plně zalitý v polyuretanovém plášti, dřevo je tady využito pro svoji dobrou pevnost, tvrdý polyuretan ochrání dřevo před nepříznivými vlivy.

Výhody

 • tradiční všeobecně pozitivně přijímaný materiál a vzhled
 • vysoká pevnost dřeva - není třeba vyztužovat ocelovými profily
 • při správné údržbě velmi vysoká životnost
 • relativně snadná obnova případného poškození povrchu
 • převážná část výrobku je z obnovitelného materiálu

Nevýhody

 • nutnost pravidelné údržby ochrannými nátěry
 • reakce a poškození od zvýšené dlouhotrvající vlhkosti (například při neodborném zabudování, nebo ve fázi výstavby budovy)

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Okna

 1. Základní teorie o oknech
 2. Plastová okna
 3. Dřevěná okna
 4. Konstrukce okna
 5. Zasklení oken
 6. Montáž okna
 7. Kotvení okna
 8. Připojovací spára okna
 9. Jak vybrat okna
 10. Okna s rekuperační jednotkou
 11. Venkovní stínění oken
 12. Údržba a seřízení oken – jak je mazat, seřídit a čistit?

Související témata

Přečtěte si více k tématu Okna

Foto: Fitim Mucaj

Měli u domu nevzhledné betonové sloupořadí. Vyčarovali elegantní přístavbu

Domy, ve kterých plánujeme bydlet, k nám ne vždy doputují v originálním balení a vonící novotou. Někdy jsou to, zachovalosti a plné funkčnosti navzdory prostě stavby, ve kterých už někdo žil a měl s nimi své vlastní plány. Které se pak novým majitelům nemusí zdát pochopitelné. Což je i příklad rodinného domu, který…

Zdroj: lboro.ac.uk

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa…

Zdroj: AdobeStock- stock56876

Nezapomeňte před zimou seřídit a opravit plastová okna

Podzimní měsíce představují ideální čas pro jednu nepříliš lákavou, ovšem velmi důležitou činnost, a sice údržbu plastových oken. Pravidelným servisem například předejdete rychlému opotřebení oken i zbytečným výdajům za vytápění způsobených špatným těsněním. Stačí před nástupem zimy provést pět důležitých kroků.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce…

REKLAMA