REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Okna více o tématu

Dřevěná okna

Dřevo má i v dnešní době při výrobě oken stále významnou roli. S dřevěným oknem se v klasické podobě (např. okno špaletové či zdvojené) setkáme již jen na starých realizacích či rekonstrukcích historicky hodnotných objektů. Způsob, jakým se dnes dřevo používá pro konstrukci okna, se výrazně proměnil.
Dřevěná okna

Zásadní změnou je vstupní materiál. Nejedná se již o masivní dřevo ale o lepené hranoly (nejčastěji dub, modřín, borovice, smrk). Ty jsou slepeny po délce z více kusů lamel tak, že omezují kroucení a další tvarové změny profilu zapříčiněné kolísáním teploty a vlhkosti. Profil okenního rámu je konstruován a tvarován tak, aby vyhověl současným technickým požadavkům na umístění těsnění, uchycení kování pro daný způsob otevírání apod.

Musíme zmínit také druhy povrchových úprav dřeva. Povrchová úprava se provádí akrylátovými vodou ředitelnými laky (disperzemi). Povrchová úprava může být provedena jako krycí (struktura dřeva je na hotovém výrobku prakticky neznatelná), nebo jako lazurovací (po finální úpravě je struktura dřeva viditelná). Vždy je dobré při výběru povrchové úpravy nechat vytvořit vzorek vzhledu na konkrétním profilu.

Při potřebě neustálého zvyšování nároků na tepelně-technické parametry stavebních prvků, se i vývoj dřevěných oken posouvá dále a profil nebývá plně dřevěný v celém svém průřezu. Na trhu se objevují výrobky s dutinami (komorami), popřípadě vloženými vrstvami korku coby tepelné izolace.

Dřevěný profil okna tak může tvořit základ pro složitější kompozit. Dřevo je dále kombinováno s hliníkovými nebo plastovými ochrannými lištami. Možné je i celoplošné pokrytí dřeva z exteriérové části tak, aby ochránilo dřevo před degradujícími povětrnostními vlivy. Nalezneme i výrobky, kdy je dřevěný rám plně zalitý v polyuretanovém plášti, dřevo je tady využito pro svoji dobrou pevnost, tvrdý polyuretan ochrání dřevo před nepříznivými vlivy.

Výhody

 • tradiční všeobecně pozitivně přijímaný materiál a vzhled
 • vysoká pevnost dřeva - není třeba vyztužovat ocelovými profily
 • při správné údržbě velmi vysoká životnost
 • relativně snadná obnova případného poškození povrchu
 • převážná část výrobku je z obnovitelného materiálu

Nevýhody

 • nutnost pravidelné údržby ochrannými nátěry
 • reakce a poškození od zvýšené dlouhotrvající vlhkosti (například při neodborném zabudování, nebo ve fázi výstavby budovy)

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Okna

 1. Základní teorie o oknech
 2. Plastová okna
 3. Dřevěná okna
 4. Konstrukce okna
 5. Zasklení oken
 6. Montáž okna
 7. Kotvení okna
 8. Připojovací spára okna
 9. Jak vybrat okna
 10. Okna s rekuperační jednotkou
 11. Venkovní stínění oken
 12. Údržba a seřízení oken – jak je mazat, seřídit a čistit?

Přečtěte si více k tématu Okna

Soutěž HELUZ „Vyfoť stín“

Soutěž HELUZ „Vyfoť stín“

V uměleckém ztvárnění jistě dostane stín opět mnoho podob. Své snímky můžete přihlásit do 15. června 2019 a můžete vyhrát klasické sluneční brýle Ray Ban Aviator.

ISOTRA předokenní roleta Plasterax, barevné provedení lamely RAL 9006

Dotace na předokenní žaluzie, rolety či slunolamy

Od 15. října 2018 je možné získat příspěvek i na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Podle průzkumů má se spánkem problém víc než 40 % lidí. Mnoho z nich však vůbec neví, že důsledkem moho být nemalé zdravotní potíže. Právě proto si celý svět 21. března připomíná Mezinárodní den zdravého spánku, jehož cílem je rozšířit povědomí širší veřejnosti o významu zdravého spánku. Krátce po 16. březnu, ...

REKLAMA
REKLAMA