REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

Příběh nové a navýsost netradiční rozhledny v oblasti belgického Tieltu se táhne už hezkou řádku let. Jak popisují místní, kopcům, ze kterých byl krásný výhled na západ v Vlooybergu, tu po dvě desetiletí vévodila dřevěná rozhledna. Ta se svým pojetím prakticky nelišila od těch, které známe i z české kotliny. Ale jednoho dne…

Dvoupatrová dřevěná "věž" s dělenými mezipatry a schodištěm, celá na čtvercové základně o rozměrech čtyři krát čtyři metry a výškou osmi metrů, rozhodně nepůsobila dojmem nápaditého nebo mimořádného architektonického zázraku. Rozhodně však byla oblíbeným místem pro výlety i nejrůznější dostaveníčka zdejší mládeže.

Jak velmi civilně popisují architekti ze studia Close to Bone, kteří mají ke zdejšímu kraji osobní vztah, kromě mladých ale dřevěná rozhledna přitahovala vandaly. A právě ti mohou za to, že jednoho dne vzplála stará věž v plamenech. Hasiči sice přispěchali na belgické poměry rychle, ale rozhledna byla ohněm neopravitelně poškozena.

Následně byla kvůli hrozícímu riziku zhroucení uzavřena a stala se jen nepřístupnou dominantou v jinak pěkném kraji. Zmínění architekti si neodpouští ani malé rýpnutí vůči regionálním politikům: "Pýcha kraje Tield-Winge byla zničena, a vyjádřil se k tomu prakticky každý regionální politik. K opravě se ale neměl nikdo."

Teprve loni dospěla společnost k rozhodnutí. Stará rozhledna bude stržena, a nahrazena monumentálnějším objektem, který odolá zubu času, nepříznivým povětrnostním podmínkám i nenechavým rukám vandalů. Jasné tedy bylo, že nově plánovaný objekt nemůže být vybudován netradiční návrh, který okamžitě osloví veřejnost i odpovědná místa státní správy. Co v sobě projekt Vlooyberg Tower (Vlooybergtoren) přináší tak mimořádného, že získává podporu?

Foto: Kris Van den Bosch

Deset metrů vysokou rozhlednu, která vlastně svými tvarovými dispozicemi není vlastně ani tak rozhlednou jako spíš mohutným schodištěm popírajícím gravitační zákony. Celokovové torzo slouží současně jako malý úkryt před nepříznivým počasím a jak s nadsázkou dodávají Close to Bone:  „Je stoprocentně odolné vůči všem formám vandalství."

Dnes již realizovaný projekt odráží výraznou snahu vzbouřit se zažitým konvencím. Rozhodně to ale není ke škodě. Namísto tradiční konstrukce spirálního schodiště přišli architekti s vizí v "prostoru zavěšeného" objektu, jehož objem se dotýká země jen minimálně. Dekorativní prvky jsou omezeny na absolutní minimum a objekt sám je celistvým monumentem. V Vlooybergtoren je v nejvyšším bodě vysoký 11,28 metrů (10,08 m pro vrchní etáž + 1,2 m připravované zastřešení).

To vše v pozinkované nosné konstrukci, která je zpevněna samonosnými prvky oceli. Barevné provedení přechází (v závislosti na okolních světelných podmínkách) mezi rezavě hnědou až červenou. I tato barva má své opodstatnění, je totiž odstínovým vzorkem železné rudy těžené v sousedním regionu Hageland. Celé dílo přitom váží hezkých třináct tun.

K celému projektu dodávají Close to Bone, že zásadním a logickým problémem byla "válka vedena proti vlastní váze", která limitovala celý výsledek. „Zásadní prostě bylo, aby nedošlo ke zhroucení celé struktury a aby každý nosný prvek odpovídal maximální zátěži." I proto byly poctivě přepočítávány míry únosnosti pro jednotlivé stavební elementy. „Vyšší ani převislejší už v Vlooybergtoren být za daných podmínek a materiálu skutečně nemůže."

Foto: Kris Van den Bosch

Celá struktura se přitom programově vyvíjí z těžké silné masy objektu do stále štíhlejší a lehčí. Svůj objem si po celou dobu zachovává. Stěna zábradlí působí jako nosník a součástí stavby jsou i dva tlumiče vibrací, které zajišťují, aby celé schodiště pod kroky návštěvníků nezačalo rezonovat.

Dílo bylo kompletně sestaveno z prefabrikovaných částí a poté znovu převezeno na místo konstrukce. S pomocí vysokozdvižné plošiny a jeřábů bylo dílek po dílku seskládáno dohromady. Tento finální úkon přitom trval jen necelý půlden. Close to Bone si mohou gratulovat. Netradiční rozhledna v Vlooybergtoren se skutečně stala novou ikonou celého regionu Tielt-Winge. Místní se zvláště pochvalně vyjadřují o efektu překvapení, který nová rozhledna vyvolává, když se zpod příkrovu stromů nečekaně vynoří na kopci schodiště do nebe.

Údaje o projektu

Název projektu: Vlooybergtoren
Lokace: Tielt-Winge, Belgie
Koncept: Vyhlídková věž/rozhledna
Architektonické studio: Close to bone
Inženýring: Yves Willems
Dodavatel stavby: Tri-monta

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Yifan Liu

Rozhledna, ve které lze bydlet. Chata jako periskop sledující krajinu

Kostra z ocelových příhradových nosníků, kůže fasády vyrobená z tepelně ošetřeného dřeva, interiér v běleném dubu. Materiálově tedy určitě rekreační objekt Pill není žádnou nepřístojností. Pozornost ovšem vzbuzuje svým podivným tvarem a výškou. I navzdory tomu si může hovět na okraji lesa…

Foto: OBA creators

Místo jedné velké rozhledny v Krkonoších architekti navrhli čtyři malé

Krásy přírody jako celek každý vnímáme jinak, jejich přirozenost chápeme odlišně a působí na nás subjektivně. Divoce zarostlá džungle někoho vábí a jiným přijde zoufale neuspořádaná. Takže zatímco jedni docení les v kontextu pralesa bez cest a značek (a hlavně bez dalších lidí), jiní preferují značené cesty pro pěší…

Zdroj: Ing. Michal Brandejský

Pohledná rozhledna na hoře Holedná. Vznikla na přání občanů

Na základě výsledku v brněnském projektu „Dáme na vás“ vznikla nejvyšší brněnská rozhledna na Holedné. Čistá technická konstrukce na úbočí nad řekou Svratkou je 34,32 metrů nad vrcholem kopce. Nachází se na hraně atraktivní lokality zvířecí obory a doplňuje možnosti pro volnočasové aktivity.

Knihovna v zahradě dělá radost nejen čtenářům

Knihovna v zahradě dělá radost nejen čtenářům

Jsou projekty velké, nákladné, zásadní svým významem nebo provedením. A pak takové, které přináší radost. Spokojeným klientům a často i jejich tvůrcům. Knihovna v zahradě je rozhodně tím druhým případem. A vůbec to neznamená, že by byla o něco horší než realizace projektů ze skupiny první. Rozhodně je stavbou, která…

Rozhledna, nejvyšší z dřevěné kulatiny, Bohdanka

Netradiční rozhledna u Bohdanče ročně přiláká 7000 až 8000 lidí

Nejvyšší rozhledna z kulatého dřeva v Česku, která byla před šesti lety postavena u Bohdanče na Kutnohorsku, je podle starosty Jaromíra Juny pro obec přínosem. Slouží jako lákadlo pro výletníky a okolí netradiční stavby s bufetem a dalším zázemím je zároveň místem pro společenské akce, řekl Juna.

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Rozhledny jsou v Česku fenoménem, který zejména v posledních dvou desetiletích zažívá výrazné obrození. Nejvíce rozhleden bylo ale vybudováno na přelomu 19. a 20. století v souvislosti s rozmachem nejrůznějších okrašlovacích spolků a řada z těch architektonicky unikátních „svědků časů minulých“ díky pozdějším nutným…

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Když se obyvatelé finského města Seinäjoki dozvěděli o připravovaném plánu radnice na vybudování nové rozhledny, přijali tento nápad poněkud rozpačitě. I když je celý region významnou turistickou oblastí, rozhledna usazená v rovinaté krajině se v posledních letech stala projektem typově nepříliš atraktivním, na to…

VIDEO: Maják, který brzy pohltí moře

VIDEO: Maják, který brzy pohltí moře

Transformační architektura nabývá mnoha podob, ale u dánského projektu Rubjerg Knude Fyr skutečně nenalezneme nic konvenčního. Technická a historická památka – maják na pobřeží – se tu dočkala proměny jen proto, aby ji stejně za pár let pohltilo moře.

Pohodlný chodník, který šplhá po skalách

Pohodlný chodník, který šplhá po skalách

Máte rádi procházky divokou přírodou, ale přitom preferujete pevný terén pod nohama? Rozeklané skalní stěny porostlé pokroucenými stromy, zařízlá údolí i hučící řeka v údolí vám nikdy nebyly při daném zachování komfortu blíž.

Rozhledny mají často zajímavou historii

Rozhledny mají často zajímavou historii

Na našem území se nachází spousty zajímavých staveb rozhleden. Často jsou zajímavé i svojí historií, kdy prochází léty slávy, chátrání, uzavření a znovuobnovení. To, že jsou rozhledny u veřejnosti oblíbenými stavbami, dokazuje i fakt, že obnova je často dílem občanských sdružení, založených speciálně pro tento účel.

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním roce byly dokončeny doprovodné stavby: přístupové chodníky, altány a informační panely. Všechny rozhledny mají ocelovou a…

REKLAMA