REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním roce byly dokončeny doprovodné stavby: přístupové chodníky, altány a informační panely. Všechny rozhledny mají ocelovou a dřevěnou konstrukci. Například rozhledna Čáp musela být stavěna za pomocí vrtulníku, pro svůj nepřístupný terén.

Tři rozhledny (Žernov, Čáp, Na Signálu) byly realizovány v rámci projektu "Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis" ve spolupráci s Brankou, o. p. s. Rozhledna Slavětín na Markoušovickém hřebeni vznikla pod záštitou Lesů ČR.

Rozhledna na Čápu

Výška nad mořem: 786 m. n. m.
Počet schodů: 44
Celková výška rozhledny: 13 m
Výška vyhlídkové plošiny: 9 m

Rozhledna na Čapím vrchu (786 m n. m.) stojí na nejvyšším vrcholu Adršpašsko-teplických skal. Při pěkném počasí a po vystoupání 44 schodů se turistům otevřou výhledy na Krkonoše, Teplické skály, Broumovské stěny, Ostaš, Jestřebí a Javoří hory, Orlické hory a další. Zajímavostí také je, že z rozhledny mohou návštěvníci dohlédnout až na 7,8 km vzdušnou čarou vzdálenou rozhlednu v Markoušovicích.

Na vrchu Čáp za první republiky menší rozhledna stávala. Ta se však dávno rozpadla a až do teď bránily ve výhledu do okolí vzrostlé stromy. Nynější rozhledna byla pojmenována stejně, jako vrchol, na kterém se nachází. Kdysi se v blízkém okolí Čapího vrchu nacházelo mnoho mokrých luk a polí s hojným počtem žab, které se stali důvodem pro hnízdění čápů. V této předindustriální době, kdy ještě neexistovaly továrny a později jejich opuštěné komíny, hledali čápi místa k hnízdění jenom v přírodě. Proto pro ně o samotě stojící tehdejší rozhledna na vrcholku Čapího vrchu byla ideální. Zkrácený název „Čáp“ vznikl až po roce 1945 na českých mapách.

Stavba nynější rozhledny byla zahájena v dubnu roku 2014 a dokončena v září téhož roku. Její slavnostní otevření proběhlo v sobotu 20. 9. 2014, a poté již byla rozhledna zpřístupněna veřejnosti. Samotná výstavba však nebyla jednoduchá. Díky špatné přístupnosti pro stavební techniku musely být jednotlivé díly rozhledny přepraveny pomocí vrtulníku a tak byla celá stavba smontována během několika hodin. Později byly na rozhlednu nainstalovány výhledové panely, které slouží jako orientační pomůcka pro její návštěvníky.

Rozhledna na Signálu

Poloha: Horní Radechová (Slavíkov)
Výška nad mořem: 496 m. n. m.
Počet schodů: 125
Celková výška rozhledny: 29 m
Výška vyhlídkové plošiny: 25 m

Dřevěná rozhledna se sto pětadvaceti ocelovými schody má vyhlídkovou plošinu ve výšce pětadvaceti metrů. Při dobré viditelnosti zažijete daleké výhledy na Ostaš, Broumovské stěny, částečně Javoří hory, Jestřebí hory, Zvičinu, Krkonoše, polské Góry Stolowe, Orlické hory a Kralický Sněžník. Stavba rozhledny Na Signálu byla zahájena v dubnu 2014 a dokončena bude v prosinci téhož roku. Celkem na ní bylo použito necelých 10 000 kilogramů ocele a téměř 30 metrů krychlových dřeva.

V letošním roce se rozhledna Na Signálu může chlubit dvěma novinkami. Jednou z nich jsou výhledové panely, díky kterým se mohou návštěvníci lépe orientovat v naší krajině. Tou druhou novinkou je dřevěný altán.

Rozhledna Žernov

Poloha: Žernov
Výška nad mořem: 375 m. n. m.
Počet schodů: 92
Celková výška rozhledny: 24 m
Výška vyhlídkové plošiny: 18 m

Stavba rozhledny Žernov byla zahájena v dubnu roku 2014 a dokončena bude v listopadu téhož roku. Celkem na ní bylo použito více jak 8 000 kilogramů ocele a více než 30 metrů krychlových dřeva.

Čtyřiadvaceti metrová rozhledna Žernov, která vznikla v areálu sokolovny u fotbalového hřiště, má vyhlídkovou plošinu ve výšce osmnáct metrů. Na ní vede přesně dvaadevadesát schodů a při dobré viditelnosti se Vám naskytnou výhledy na Krkonoše, Jestřebí hory, Orlické hory a Polabí. O pár měsíců později byla doplněna o novou sadovou úpravu, lavičky, hřiště, parkoviště, sezonní občerstvení a také výhledové panely.

Rozhledna Slavětín

Poloha: Markoušovice
Výška nad mořem: 708 m. n. m.
Počet schodů: 92
Celková výška rozhledny: 22 m
Výška vyhlídkové plošiny: 17 m

Na nejvyšším místě Markoušovického hřebene (708 m n. m.), jež je součástí Jestřebích hor, byla postavena nová, čtyřpodlažní, dvaadvacet metrů vysoká rozhledna, která z výšky sedmnácti metrů nabízí jedinečné výhledy na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Javoří hory, Českoskalicko (vodní nádrž Rozkoš), Trutnov a další zajímavá místa. U rozhledny byl navíc instalován dřevěný odpočinkový altán a panel se zajímavými informacemi o místě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Když se obyvatelé finského města Seinäjoki dozvěděli o připravovaném plánu radnice na vybudování nové rozhledny, přijali tento nápad poněkud rozpačitě. I když je celý region významnou turistickou ...

Administrativní budovu ze dřeva plánují v Chocni

Administrativní budovu ze dřeva plánují v Chocni

Dřevěné stavby si za posledních více jak deset let, kdy se začaly více propagovat na českém trhu, vydobyly pevnou pozici na poli rodinných domů. Jejich potenciál je však širší a ze dřeva se staví i ...

Rozhledny mají často zajímavou historii

Rozhledny mají často zajímavou historii

Na našem území se nachází spousty zajímavých staveb rozhleden. Často jsou zajímavé i svojí historií, kdy prochází léty slávy, chátrání, uzavření a znovuobnovení. To, že jsou rozhledny u veřejnosti ...

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

REKLAMA
REKLAMA