Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním roce byly dokončeny doprovodné stavby: přístupové chodníky, altány a informační panely. Všechny rozhledny mají ocelovou a dřevěnou konstrukci. Například rozhledna Čáp musela být stavěna za pomocí vrtulníku, pro svůj nepřístupný terén.

Tři rozhledny (Žernov, Čáp, Na Signálu) byly realizovány v rámci projektu "Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis" ve spolupráci s Brankou, o. p. s. Rozhledna Slavětín na Markoušovickém hřebeni vznikla pod záštitou Lesů ČR.

Rozhledna na Čápu

Výška nad mořem: 786 m. n. m.
Počet schodů: 44
Celková výška rozhledny: 13 m
Výška vyhlídkové plošiny: 9 m

Rozhledna na Čapím vrchu (786 m n. m.) stojí na nejvyšším vrcholu Adršpašsko-teplických skal. Při pěkném počasí a po vystoupání 44 schodů se turistům otevřou výhledy na Krkonoše, Teplické skály, Broumovské stěny, Ostaš, Jestřebí a Javoří hory, Orlické hory a další. Zajímavostí také je, že z rozhledny mohou návštěvníci dohlédnout až na 7,8 km vzdušnou čarou vzdálenou rozhlednu v Markoušovicích.

Na vrchu Čáp za první republiky menší rozhledna stávala. Ta se však dávno rozpadla a až do teď bránily ve výhledu do okolí vzrostlé stromy. Nynější rozhledna byla pojmenována stejně, jako vrchol, na kterém se nachází. Kdysi se v blízkém okolí Čapího vrchu nacházelo mnoho mokrých luk a polí s hojným počtem žab, které se stali důvodem pro hnízdění čápů. V této předindustriální době, kdy ještě neexistovaly továrny a později jejich opuštěné komíny, hledali čápi místa k hnízdění jenom v přírodě. Proto pro ně o samotě stojící tehdejší rozhledna na vrcholku Čapího vrchu byla ideální. Zkrácený název „Čáp“ vznikl až po roce 1945 na českých mapách.

Stavba nynější rozhledny byla zahájena v dubnu roku 2014 a dokončena v září téhož roku. Její slavnostní otevření proběhlo v sobotu 20. 9. 2014, a poté již byla rozhledna zpřístupněna veřejnosti. Samotná výstavba však nebyla jednoduchá. Díky špatné přístupnosti pro stavební techniku musely být jednotlivé díly rozhledny přepraveny pomocí vrtulníku a tak byla celá stavba smontována během několika hodin. Později byly na rozhlednu nainstalovány výhledové panely, které slouží jako orientační pomůcka pro její návštěvníky.

Rozhledna na Signálu

Poloha: Horní Radechová (Slavíkov)
Výška nad mořem: 496 m. n. m.
Počet schodů: 125
Celková výška rozhledny: 29 m
Výška vyhlídkové plošiny: 25 m

Dřevěná rozhledna se sto pětadvaceti ocelovými schody má vyhlídkovou plošinu ve výšce pětadvaceti metrů. Při dobré viditelnosti zažijete daleké výhledy na Ostaš, Broumovské stěny, částečně Javoří hory, Jestřebí hory, Zvičinu, Krkonoše, polské Góry Stolowe, Orlické hory a Kralický Sněžník. Stavba rozhledny Na Signálu byla zahájena v dubnu 2014 a dokončena bude v prosinci téhož roku. Celkem na ní bylo použito necelých 10 000 kilogramů ocele a téměř 30 metrů krychlových dřeva.

V letošním roce se rozhledna Na Signálu může chlubit dvěma novinkami. Jednou z nich jsou výhledové panely, díky kterým se mohou návštěvníci lépe orientovat v naší krajině. Tou druhou novinkou je dřevěný altán.

Rozhledna Žernov

Poloha: Žernov
Výška nad mořem: 375 m. n. m.
Počet schodů: 92
Celková výška rozhledny: 24 m
Výška vyhlídkové plošiny: 18 m

Stavba rozhledny Žernov byla zahájena v dubnu roku 2014 a dokončena bude v listopadu téhož roku. Celkem na ní bylo použito více jak 8 000 kilogramů ocele a více než 30 metrů krychlových dřeva.

Čtyřiadvaceti metrová rozhledna Žernov, která vznikla v areálu sokolovny u fotbalového hřiště, má vyhlídkovou plošinu ve výšce osmnáct metrů. Na ní vede přesně dvaadevadesát schodů a při dobré viditelnosti se Vám naskytnou výhledy na Krkonoše, Jestřebí hory, Orlické hory a Polabí. O pár měsíců později byla doplněna o novou sadovou úpravu, lavičky, hřiště, parkoviště, sezonní občerstvení a také výhledové panely.

Rozhledna Slavětín

Poloha: Markoušovice
Výška nad mořem: 708 m. n. m.
Počet schodů: 92
Celková výška rozhledny: 22 m
Výška vyhlídkové plošiny: 17 m

Na nejvyšším místě Markoušovického hřebene (708 m n. m.), jež je součástí Jestřebích hor, byla postavena nová, čtyřpodlažní, dvaadvacet metrů vysoká rozhledna, která z výšky sedmnácti metrů nabízí jedinečné výhledy na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Javoří hory, Českoskalicko (vodní nádrž Rozkoš), Trutnov a další zajímavá místa. U rozhledny byl navíc instalován dřevěný odpočinkový altán a panel se zajímavými informacemi o místě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: OBA creators

Místo jedné velké rozhledny v Krkonoších architekti navrhli čtyři malé

Krásy přírody jako celek každý vnímáme jinak, jejich přirozenost chápeme odlišně a působí na nás subjektivně. Divoce zarostlá džungle někoho vábí a jiným přijde zoufale neuspořádaná. Takže zatímco jedni docení les v kontextu pralesa bez cest a značek (a hlavně bez dalších lidí), jiní preferují značené cesty pro pěší…

Zdroj: Ing. Michal Brandejský

Pohledná rozhledna na hoře Holedná. Vznikla na přání občanů

Na základě výsledku v brněnském projektu „Dáme na vás“ vznikla nejvyšší brněnská rozhledna na Holedné. Čistá technická konstrukce na úbočí nad řekou Svratkou je 34,32 metrů nad vrcholem kopce. Nachází se na hraně atraktivní lokality zvířecí obory a doplňuje možnosti pro volnočasové aktivity.

Rozhledna, nejvyšší z dřevěné kulatiny, Bohdanka

Netradiční rozhledna u Bohdanče ročně přiláká 7000 až 8000 lidí

Nejvyšší rozhledna z kulatého dřeva v Česku, která byla před šesti lety postavena u Bohdanče na Kutnohorsku, je podle starosty Jaromíra Juny pro obec přínosem. Slouží jako lákadlo pro výletníky a okolí netradiční stavby s bufetem a dalším zázemím je zároveň místem pro společenské akce, řekl Juna.

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Rozhledny jsou v Česku fenoménem, který zejména v posledních dvou desetiletích zažívá výrazné obrození. Nejvíce rozhleden bylo ale vybudováno na přelomu 19. a 20. století v souvislosti s rozmachem nejrůznějších okrašlovacích spolků a řada z těch architektonicky unikátních „svědků časů minulých“ díky pozdějším nutným…

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Když se obyvatelé finského města Seinäjoki dozvěděli o připravovaném plánu radnice na vybudování nové rozhledny, přijali tento nápad poněkud rozpačitě. I když je celý region významnou turistickou oblastí, rozhledna usazená v rovinaté krajině se v posledních letech stala projektem typově nepříliš atraktivním, na to…

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

Příběh nové a navýsost netradiční rozhledny v oblasti belgického Tieltu se táhne už hezkou řádku let. Jak popisují místní, kopcům, ze kterých byl krásný výhled na západ v Vlooybergu, tu po dvě desetiletí vévodila dřevěná rozhledna. Ta se svým pojetím prakticky nelišila od těch, které známe i z české kotliny. Ale…

Nejhezčí loni postavená rozhledna je dle ankety Fajtův kopec

Nejhezčí loni postavená rozhledna je dle ankety Fajtův kopec

Nejpovedenější z 21 loni otevřených nových rozhleden v Česku je vyhlídková věž na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku. Tuto 36 metrů vysokou rozhlednu ve tvaru šroubovice mohou lidé navštěvovat od loňského 19. června. Druhou příčku v hlasování Klubu přátel rozhleden obsadila Salaš u Velehradu, třetí nejvyšší…

Administrativní budovu ze dřeva plánují v Chocni

Administrativní budovu ze dřeva plánují v Chocni

Dřevěné stavby si za posledních více jak deset let, kdy se začaly více propagovat na českém trhu, vydobyly pevnou pozici na poli rodinných domů. Jejich potenciál je však širší a ze dřeva se staví i objekty větší. Dnes se podíváme na jeden administrativní objekt, který kombinuje betonovou, částečně zasypanou část, a…

Rozhledny mají často zajímavou historii

Rozhledny mají často zajímavou historii

Na našem území se nachází spousty zajímavých staveb rozhleden. Často jsou zajímavé i svojí historií, kdy prochází léty slávy, chátrání, uzavření a znovuobnovení. To, že jsou rozhledny u veřejnosti oblíbenými stavbami, dokazuje i fakt, že obnova je často dílem občanských sdružení, založených speciálně pro tento účel.

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Dřevěná věž na Boubíně je nejvýše položenou rozhlednou v ČR

Dřevěná věž na Boubíně je nejvýše položenou rozhlednou v ČR

Českým turistům se každoročně otevře více než desítka nových rozhleden. Aktuálně se uvádí, že v ČR je asi 380 rozhleden, podle některých zdrojů až 400. Tou nejvýše položenou, je rozhledna na šumavském Boubíně, která byla slavnostně otevřena před deseti lety, 3. června 2005.

Na Medvědí hoře v Jeseníkách byla otevřena nová rozhledna

Na Medvědí hoře v Jeseníkách byla otevřena nová rozhledna

Turisté se mohou potěšit pohledem na hřebeny Jeseníků z nové rozhledny na Medvědí hoře poblíž Loučné nad Desnou na Šumpersku, kterou v těchto dnech zprovoznil státní podnik Lesy ČR (LČR). Slavnostní otevření rozhledny je naplánováno na jaro příštího roku, už nyní však slouží veřejnosti, řekl dnes mluvčí LČR Zbyněk…

REKLAMA