REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Prvotní myšlenky, které nebyly zdaleka o rozhledně, se postupně změnily ve skutečnost. Původní záměr zněl asi takto: uskutečnit společný projekt, vytvořit v území naučné místo a do něj soustředit veškeré informace z 21 obcí mikroregionu. Přemýšlelo se o dobře viditelné lokalitě, o něčem, co dlouhodobě přetrvá i ve venkovním prostředí. Až při jedné schůzce dvou lidí, Miroslava Kratochvíla, manažera svazku obcí CHOPOS a Petra Lungy, tehdejšího předsedy téhož území, se v září roku 2009 zrodil nápad rozšířit záměr o rozhlednu. Od tohoto okamžiku se již počítalo s rozhlednou.

Při projektování naučného místa s rozhlednou se přemýšlelo nad provedením, vzhledem a tvarem rozhledny, hledala se symbolika regionu. Ze tří architektonických návrhů, které vytvořila Ing. arch. Iveta Torkoniaková, vyhrála s naprostou převahou rozhledna, tehdy ještě s pracovním názvem Špulka. Čistý tvar, výstižné a obecně české jméno představovalo dohromady vše žádané. Obyčejně slouží špulka k navinutí něčeho dlouhého, pevného, někdy i křehkého. Podobnou filozofii po řadu let razí 21 obcí snažících se o společný rozvoj regionu.

Staticky je rozhledna držena středovou ocelovou troubou o průměru jeden metr a po obvodě uloženými dřevěnými vzpěrami. Ty jsou uloženy v patě rozhledny do kruhu o průměru jedenácti metrů. Stabilitu dřevěných trámů zajišťují kruhové ocelové prstence a předpjatá táhla.

Vzniklý prostor pod rozhlednou je využit pro umístění informačních panelů o regionu. Parter rozhledny a její dláždění je pojednáno jako miniatura mapy regionu s vyobrazením 21 obcí spolku CHOPOS.

Technické parametry budovy

výstavba rozhledny 2013 - 2014
základní kámen položen 27. 4. 2013
rozhledna slavnostně otevřena 26. 4. 2014
nadmořská výška 532 m. n m.
maximální výška rozhledny 37,6 m (46,4 m s anténou a bleskosvodem)
výška vyhlídky 30 m
průměr základny 10,8 m
průměr střední části rozhledny 3,5 m
průměr vyhlídkové plošiny 5,8 m
dřevo tlakově impregnovaný smrk a modřín
průměr centrální ocelové roury 1 m
počet schodů 151
výška jednoho schodu 20 cm
Architektka rozhledny: Ing. arch. Iveta Torkoniaková
Konstrukci navrhli: Ing. Vladimír Janata, Ing. Jiří Lahodný, Ph.D.
Koordinátor projektu: Ing. Miroslav Kratochvíl
Stavbu provedli: Chládek&Tintěra, Pardubice a.s.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Když se obyvatelé finského města Seinäjoki dozvěděli o připravovaném plánu radnice na vybudování nové rozhledny, přijali tento nápad poněkud rozpačitě. I když je celý region významnou turistickou ...

Rozhledny mají často zajímavou historii

Rozhledny mají často zajímavou historii

Na našem území se nachází spousty zajímavých staveb rozhleden. Často jsou zajímavé i svojí historií, kdy prochází léty slávy, chátrání, uzavření a znovuobnovení. To, že jsou rozhledny u veřejnosti ...

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním ...

REKLAMA