REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejhezčí loni postavená rozhledna je dle ankety Fajtův kopec

Nejpovedenější z 21 loni otevřených nových rozhleden v Česku je vyhlídková věž na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku. Tuto 36 metrů vysokou rozhlednu ve tvaru šroubovice mohou lidé navštěvovat od loňského 19. června. Druhou příčku v hlasování Klubu přátel rozhleden obsadila Salaš u Velehradu, třetí nejvyšší počet hlasů dostala rozhledna Rýdův kopec u Děbolína na Jindřichohradecku. Sdělil to mluvčí klubu Pavel Gejdoš.

Věž na Fajtově kopci dostala 212 hlasů. "K popularitě vzdušné stavby možná přispělo o to, že ji míjí a má na očích každý cestovatel po dálnici D1," uvedl Gejdoš.

S nápadem na stavbu rozhledny přišel velkomeziříčský Ski klub, který na Fajtově kopci provozuje lyžařskou sjezdovku a v létě bikepark. Podobu pomohli vybrat lidé hlasováním na internetu. Vyhrál návrh architektů Václava Hlaváčka a Jáchyma Peška na kovovou věž ve tvaru šroubovice DNA. Její stavba stála skoro devět milionů korun, část nákladů pokryla evropská dotace. Rozhlednu už navštívilo 22.000 lidí, uvedl Jiří Pálka ze Ski klubu.

Pro rozhlednu Salaš u Velehradu hlasovalo 103 lidí. "Jde sice o místo jen s lokálním výhledem jedním směrem, ovšem hlasující pravděpodobně zaujala velmi originální stavba," uvedl Gejdoš. Věž vysoká 21 metrů, z železa a dřeva, připomíná hasák nebo dvě sedmičky proti sobě. Celou ji zaplatil soukromý mecenáš.

Třetí skončila Hýlačka, kovová věž postavená na místě vyhořelé dřevěné rozhledny v Táboře - Větrovech. Za ní se umístila rozhledna Rýdův kopec u Děbolína, měří 33 metrů. Pozoruhodně kombinuje zděné, dřevěné i kovové části, a to včetně dvou různých schodišť.

Budování nových rozhleden podle klubu poslední dobou provází několik nešvarů. Mnohdy jsou stavěny podle stejného vzoru. Dotované vyhlídky bývají předražené a někdy i na zbytečných místech, uvedl Gejdoš. Hlasování o rozhlednu roku pořádal klub podruhé.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Ing. Michal Brandejský

Pohledná rozhledna na hoře Holedná. Vznikla na přání občanů

Na základě výsledku v brněnském projektu „Dáme na vás“ vznikla nejvyšší brněnská rozhledna na Holedné. Čistá technická konstrukce na úbočí nad řekou Svratkou je 34,32 metrů nad vrcholem kopce. Nachází se na hraně atraktivní lokality zvířecí obory a doplňuje možnosti pro volnočasové aktivity.

Knihovna v zahradě dělá radost nejen čtenářům

Knihovna v zahradě dělá radost nejen čtenářům

Jsou projekty velké, nákladné, zásadní svým významem nebo provedením. A pak takové, které přináší radost. Spokojeným klientům a často i jejich tvůrcům. Knihovna v zahradě je rozhodně tím druhým případem. A vůbec to neznamená, že by byla o něco horší než realizace projektů ze skupiny první. Rozhodně je stavbou, která…

Rozhledny mají často zajímavou historii

Rozhledny mají často zajímavou historii

Na našem území se nachází spousty zajímavých staveb rozhleden. Často jsou zajímavé i svojí historií, kdy prochází léty slávy, chátrání, uzavření a znovuobnovení. To, že jsou rozhledny u veřejnosti oblíbenými stavbami, dokazuje i fakt, že obnova je často dílem občanských sdružení, založených speciálně pro tento účel.

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním roce byly dokončeny doprovodné stavby: přístupové chodníky, altány a informační panely. Všechny rozhledny mají ocelovou a…

Dřevěná věž na Boubíně je nejvýše položenou rozhlednou v ČR

Dřevěná věž na Boubíně je nejvýše položenou rozhlednou v ČR

Českým turistům se každoročně otevře více než desítka nových rozhleden. Aktuálně se uvádí, že v ČR je asi 380 rozhleden, podle některých zdrojů až 400. Tou nejvýše položenou, je rozhledna na šumavském Boubíně, která byla slavnostně otevřena před deseti lety, 3. června 2005.