REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Netradiční rozhledna u Bohdanče ročně přiláká 7000 až 8000 lidí

Nejvyšší rozhledna z kulatého dřeva v Česku, která byla před šesti lety postavena u Bohdanče na Kutnohorsku, je podle starosty Jaromíra Juny pro obec přínosem. Slouží jako lákadlo pro výletníky a okolí netradiční stavby s bufetem a dalším zázemím je zároveň místem pro společenské akce, řekl Juna.
Rozhledna Bohdanka, zdroj: webová prezentace obce Bohdaneč, www.obecbohdanec.cz

Na ochozy rozhledny Bohdanka ročně vystoupá 7000 až 8000 návštěvníků. Obec i místní podnikatelé z toho mají prospěch. Turisté projdou obcí, naobědvají se, mohou se i ubytovat v hotelu, který se nyní rozšiřuje. "Je tu také palírna s prodejnou, kde si lidé mohou koupit nějaké produkty, prodává se tu i med od včelařů," vyjmenoval Juna.

Výstavba netradiční rozhledny vysoké přes 50 metrů nebyla jednoduchá. "Nikdo to nechtěl projektovat, nikdo s tím neměl zkušenosti. Dřevěné stavby jsou většinou z hranatého dřeva, které jde lépe spojovat, z kulatého dřeva jsme nic nenašli," uvedl Juna. Podobná rozhledna podle něj stojí v Boubíně, ale je nižší. Výstavba Bohdanky si vyžádala přes 18 milionů, většinu peněz obec získala z EU. Otevřena byla 14. května 2011.

Hlavní nosná konstrukce rozhledny je netradičně celá z kulatiny. Zdroj: Web obec Bohdaneč (www.obecbohdanec.cz)Hlavní nosná konstrukce rozhledny je netradičně celá z kulatiny. Zdroj: Web obec Bohdaneč (www.obecbohdanec.cz)

Ve středních Čechách byly v minulých letech postaveny rozhledny také na vrchu Kaňk u Kutné Hory nebo na Březáku nedaleko Lbosína na Benešovsku. Obnovena byla i někdejší Drtinova rozhledna na vrchu Besedná u Chotilska na Příbramsku. Na Krušné hoře nedaleko Hudlic na Berounsku vyrostla rozhledna Máminka a u Zruče nad Sázavou na Kutnohorsku rozhledna Babka.

Technické parametry

výška rozhledny 52,2 m
výška horní vyhlídky 42,0 m
výška spodní vyhlídky 22,5 m
počet schodů 216
výška paty rozhledny 498 m nad mořem
půdorys na 0 m 8,0 x 8,0 m
půdorys ve výšce 42 m 6,3 x 6,3 m
množství použité kulatiny 160,0 m3
množství použitého ostrohanného řeziva 30,0 m3
množství použitého železa 30,0 t

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Rozhledny jsou v Česku fenoménem, který zejména v posledních dvou desetiletích zažívá výrazné obrození. Nejvíce rozhleden bylo ale vybudováno na přelomu 19. a 20. století v souvislosti s rozmachem nejrůznějších okrašlovacích spolků a řada z těch architektonicky unikátních „svědků časů minulých“ díky pozdějším nutným…

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

Příběh nové a navýsost netradiční rozhledny v oblasti belgického Tieltu se táhne už hezkou řádku let. Jak popisují místní, kopcům, ze kterých byl krásný výhled na západ v Vlooybergu, tu po dvě desetiletí vévodila dřevěná rozhledna. Ta se svým pojetím prakticky nelišila od těch, které známe i z české kotliny. Ale…

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním roce byly dokončeny doprovodné stavby: přístupové chodníky, altány a informační panely. Všechny rozhledny mají ocelovou a…

Dřevěná věž na Boubíně je nejvýše položenou rozhlednou v ČR

Dřevěná věž na Boubíně je nejvýše položenou rozhlednou v ČR

Českým turistům se každoročně otevře více než desítka nových rozhleden. Aktuálně se uvádí, že v ČR je asi 380 rozhleden, podle některých zdrojů až 400. Tou nejvýše položenou, je rozhledna na šumavském Boubíně, která byla slavnostně otevřena před deseti lety, 3. června 2005.

REKLAMA