REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Netradiční rozhledna u Bohdanče ročně přiláká 7000 až 8000 lidí

Nejvyšší rozhledna z kulatého dřeva v Česku, která byla před šesti lety postavena u Bohdanče na Kutnohorsku, je podle starosty Jaromíra Juny pro obec přínosem. Slouží jako lákadlo pro výletníky a okolí netradiční stavby s bufetem a dalším zázemím je zároveň místem pro společenské akce, řekl Juna.
Rozhledna Bohdanka, zdroj: webová prezentace obce Bohdaneč, www.obecbohdanec.cz

Na ochozy rozhledny Bohdanka ročně vystoupá 7000 až 8000 návštěvníků. Obec i místní podnikatelé z toho mají prospěch. Turisté projdou obcí, naobědvají se, mohou se i ubytovat v hotelu, který se nyní rozšiřuje. "Je tu také palírna s prodejnou, kde si lidé mohou koupit nějaké produkty, prodává se tu i med od včelařů," vyjmenoval Juna.

Výstavba netradiční rozhledny vysoké přes 50 metrů nebyla jednoduchá. "Nikdo to nechtěl projektovat, nikdo s tím neměl zkušenosti. Dřevěné stavby jsou většinou z hranatého dřeva, které jde lépe spojovat, z kulatého dřeva jsme nic nenašli," uvedl Juna. Podobná rozhledna podle něj stojí v Boubíně, ale je nižší. Výstavba Bohdanky si vyžádala přes 18 milionů, většinu peněz obec získala z EU. Otevřena byla 14. května 2011.

Hlavní nosná konstrukce rozhledny je netradičně celá z kulatiny. Zdroj: Web obec Bohdaneč (www.obecbohdanec.cz)Hlavní nosná konstrukce rozhledny je netradičně celá z kulatiny. Zdroj: Web obec Bohdaneč (www.obecbohdanec.cz)

Ve středních Čechách byly v minulých letech postaveny rozhledny také na vrchu Kaňk u Kutné Hory nebo na Březáku nedaleko Lbosína na Benešovsku. Obnovena byla i někdejší Drtinova rozhledna na vrchu Besedná u Chotilska na Příbramsku. Na Krušné hoře nedaleko Hudlic na Berounsku vyrostla rozhledna Máminka a u Zruče nad Sázavou na Kutnohorsku rozhledna Babka.

Technické parametry

výška rozhledny 52,2 m
výška horní vyhlídky 42,0 m
výška spodní vyhlídky 22,5 m
počet schodů 216
výška paty rozhledny 498 m nad mořem
půdorys na 0 m 8,0 x 8,0 m
půdorys ve výšce 42 m 6,3 x 6,3 m
množství použité kulatiny 160,0 m3
množství použitého ostrohanného řeziva 30,0 m3
množství použitého železa 30,0 t

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška