REKLAMA

Netradiční rozhledna u Bohdanče ročně přiláká 7000 až 8000 lidí

Nejvyšší rozhledna z kulatého dřeva v Česku, která byla před šesti lety postavena u Bohdanče na Kutnohorsku, je podle starosty Jaromíra Juny pro obec přínosem. Slouží jako lákadlo pro výletníky a okolí netradiční stavby s bufetem a dalším zázemím je zároveň místem pro společenské akce, řekl Juna.
Rozhledna, nejvyšší z dřevěné kulatiny, Bohdanka
Rozhledna Bohdanka, zdroj: webová prezentace obce Bohdaneč, www.obecbohdanec.cz

Na ochozy rozhledny Bohdanka ročně vystoupá 7000 až 8000 návštěvníků. Obec i místní podnikatelé z toho mají prospěch. Turisté projdou obcí, naobědvají se, mohou se i ubytovat v hotelu, který se nyní rozšiřuje. "Je tu také palírna s prodejnou, kde si lidé mohou koupit nějaké produkty, prodává se tu i med od včelařů," vyjmenoval Juna.

Výstavba netradiční rozhledny vysoké přes 50 metrů nebyla jednoduchá. "Nikdo to nechtěl projektovat, nikdo s tím neměl zkušenosti. Dřevěné stavby jsou většinou z hranatého dřeva, které jde lépe spojovat, z kulatého dřeva jsme nic nenašli," uvedl Juna. Podobná rozhledna podle něj stojí v Boubíně, ale je nižší. Výstavba Bohdanky si vyžádala přes 18 milionů, většinu peněz obec získala z EU. Otevřena byla 14. května 2011.

Hlavní nosná konstrukce rozhledny je netradičně celá z kulatiny. Zdroj: Web obec Bohdaneč (www.obecbohdanec.cz)Hlavní nosná konstrukce rozhledny je netradičně celá z kulatiny. Zdroj: Web obec Bohdaneč (www.obecbohdanec.cz)

Ve středních Čechách byly v minulých letech postaveny rozhledny také na vrchu Kaňk u Kutné Hory nebo na Březáku nedaleko Lbosína na Benešovsku. Obnovena byla i někdejší Drtinova rozhledna na vrchu Besedná u Chotilska na Příbramsku. Na Krušné hoře nedaleko Hudlic na Berounsku vyrostla rozhledna Máminka a u Zruče nad Sázavou na Kutnohorsku rozhledna Babka.

Technické parametry

výška rozhledny 52,2 m
výška horní vyhlídky 42,0 m
výška spodní vyhlídky 22,5 m
počet schodů 216
výška paty rozhledny 498 m nad mořem
půdorys na 0 m 8,0 x 8,0 m
půdorys ve výšce 42 m 6,3 x 6,3 m
množství použité kulatiny 160,0 m3
množství použitého ostrohanného řeziva 30,0 m3
množství použitého železa 30,0 t

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist