REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Pohodlný chodník, který šplhá po skalách

Máte rádi procházky divokou přírodou, ale přitom preferujete pevný terén pod nohama? Rozeklané skalní stěny porostlé pokroucenými stromy, zařízlá údolí i hučící řeka v údolí vám nikdy nebyly při daném zachování komfortu blíž.

Pokud se tedy vydáte do portugalské Aroucy, a navštívíte jejich nový turistický klenot. Nejdelší „chodník“, který vás provede nejdramatičtějšími úseky řeky Paiva.

Krásu divoké přírody v údolích Paiva obdivovali turisté už před desítkami let, a nazývali zdejší lokality katedrálami divočiny. Tento klenot ale rozhodně nebyl pro každého. Sestup přímo do údolí nebylo možné realizovat bez horolezeckého jištění, a sama „procházka“ podél vody znamenala hned několikeré překonávání živlu brozením. Místo bylo prostě přístupné jen dobrodruhům a adrenalinovým nadšencům, kteří ale poselství o kráse celého úseku nesli dál. Jak ale zpřístupnit zdejší lokalitu obyčejným lidem, a ukázat jim tuto živou kroniku regionální geologie, archeologie a biologie?

Geologický park Arouca dlouho hledal řešení, než nalezl odpověď ve spolupráci s portugalským architektonickým studiem Trimetrica. Začala se rodit odvážná myšlenka na vybudování turistického chodníku, s ohrazením, mosty a schody, který by zdejší místo zpřístupnil široké veřejnosti. A hned druhým dechem je zapotřebí dodat, aby svým provedením znemožnil přílivu turistů narušovat zdejší mimořádné přírodní hodnoty.

Výsledkem je skutečně mimořádné dílo, které se vine svahy a údolím v délce 8700 metrů. Nastoupit na tuto trasu můžete buď v Areinho nebo Espinuca, podle toho jestli preferujete vytrvalé stoupání nebo klesání. V průměru vám ale tato procházka zabere dvě a půl hodiny, bez ohledu na směr. Lidé z Trimetrica podotýkají, že: „Tato cesta je oslavou řeky Paiva i zdejší pitoreskní krajiny.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: David Frutos

Park a terasy domu chytře pracují s dešťovou vodou

O portugalském Cehegínu jsme psali poměrně nedávno, ale zdá se, že toto historické město v Murcii má na poli moderní architektury ještě co sdělit. Třeba to, jak se dá vytvořit netradiční zahrada, ...

REKLAMA