Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Představa o ideálním pozemku pro rodinný dům je většinou taková, že se má jednat o rovinu. Pokud je ale svažitý a zapojíte do tvorby domu architekta, ukáže se jako velká výhoda i poměrně strmý svah, který architekt umí chytře využít. A pokud se jedná o svah jižní, bylo by hřích nepostavit zde originální pasivní dům. Tohoto úkolu se zhostili architekti z  Ateliéru Vize.

„Chtěli jsme dům, který by odpovídal našim finančním možnostem a přitom byl dostatečně originální a výjimečný. A hlavně skutečně pasivní.  Architekt přesně pochopil, co od našeho nového domova očekáváme a jaký máme vkus,“ uvádí majitelé domu.

Architektonické řešení – když je dům šitý pozemku na míru

Půdorysně dům připomíná vějíř otevírající se směrem k jihu. Umístění domu na pozemku je delší stranou po vrstevnici. Jelikož je dům zasazen do jižního svahu, mohla být celá jeho severní stěna pohodlně zakryta zeminou. Nejochlazovanější místo stavby je tak chráněno před povětrnostními vlivy. Při pohledu ze severu se dům opticky ztrácí i díky osázení střechy zelení a splývá tak s trávníkem zahrady. Z domu je tak nejvíce nápadná jižní stěna s výrazným přesahem střechy, velkými okny a terasou po celé délce domu. Přesah střechy tvoří „kšilt“ chránící jižní fasádu v létě před sluncem. V zimním období, kdy je slunce nízko, ale tento přesah nebrání slunečním paprskům proniknout velkými okny hluboko do dispozice a prohřát tak celý dům.

Dispozice – všechny pokoje mají přístup na zahradu

Vstup do domu je ze západní strany, kde je v zářezu terénu vytvořeno zápraží. Vstup do dalších místností vede přes příjemné a dostatečně velké zádveří s denním světlem. Za ním je velká šatna, kde veškeré uložené věci jsou schované ve velké šatní skříni přes celou stěnu. Příjemné je, že i do této místnosti uprostřed dispozice dopadá denní světlo, zprostředkovaně díky oknům vedoucím k obývacímu pokoji (tzv. druhotné prosvětlení).

Osu celého domu tvoří středová chodba. Z ní směrem k severní zásypem kryté části domu jsou přístupné prostory jako koupelna, technická místnost a směrem na jih obývací pokoj s kuchyní, dva dětské pokoje a ložnice. Všechny prostory jsou seřazeny vedle sebe podél zakřivené stěny. Všechny mají téměř shodná velká okna, resp. balkonové dveře, kterými je přístupná společná jižní terasa a zahrada.

Celá dispozice působí logicky, jednoduše, díky velkým oknům je plná světla.

Technické řešení

Základová konstrukce byla pro omezení tepelných mostů vytvořena na vrstvě pěnoskla. Pěnové sklo ve formě štěrku je velmi dobrý tepelně izolační materiál. Na tento podsyp pak přes separační vrstvy je aplikována hydroizolace a železobetonová základová deska. Ta se již tepelně neizoluje a přímo na ní se staví stěny.

Stěny domu jsou postaveny z vápenopískových cihel zateplených polystyrenem. Dřevěná okna českého výrobce Slavona jsou osazena izolačními trojskly. Severní strana objektu (zasypaná zeminou) je vytvořena z tvarovek prolévaných betonem, aby stěna vydržela tlak zeminy. Střecha je dvouplášťová s extenzivní vegetační vrstvou. Zateplení střechy je provedeno foukanou celulózou.

O čerstvý vzduch v domě a minimální tepelné ztráty při větrání se stará rekuperační jednotka Paul Santos.

Základem pro fungování všech systémů vytápění, dohřevu vzduchu i ohřevu teplé vody je akumulační nádrž. Ta je ohřívána solárními kolektory. Další akumulaci tepla zajišťuje samotná těžká konstrukce domu.

Parametrizace:

Poloha
Kraj Jihomoravský kraj
Stát Česká republika
Adresa Brno, Pod Mniší horou
Informace
Typ budovy: Rodinný dům
Konstrukce: Zděná, monolitická
Celkové stavební náklady: 3,5 mil.
Stavební náklady / m2 užitné plochy: 24 800,-
Prostory
Bytové jednotky 1
Zastavěná plocha 167,5 m2
Užitná plocha dle PHPP 136,6 m2
Obestavěný prostor 620 m3
Poměr A/V 0,88

zdroj: CPD, www.pasivnidomy.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kolekce oken Inspiro a Progression inspirují a ukazují vývoj v designu

Kolekce oken Inspiro a Progression inspirují a ukazují vývoj v designu

Chtěli byste, aby okna domu prozrazovala trochu z vnitřního náboje vašeho domova? Okna českého výrobce Slavona vám s tím mohou pomoci. Jejich okna splňují jak nejlepší parametry v tepelné izolaci, tak nároky na současný design. Kterou z kolekcí si vyberete vy? Skryté rámy oken Progression nebo designový rám oken…

Pasivní chalupáři

Pasivní chalupáři

Chalupu jsme chtěli mít komfortní nejen o letních víkendech, ale celoročně i při delších pobytech. To je téměř neslučitelné s nákladnými přestavbami starých, na první pohled lákavých, vesnických stavení.

VIDEO: Individuální pasivní dům ze slámy vyrostl v rekordním čase

VIDEO: Individuální pasivní dům ze slámy vyrostl v rekordním čase

Stavby z přírodních materiálů jsou stále více vyhledávanou alternativou bydlení. Dalším dnes již běžným požadavkem je minimalizace nákladů na provoz, kvalitní a rychlá výstavba a zdravé vnitřní prostředí. Jeden takový dům vyrostl i v podhůří Tater. Na záznamu z přednášky o něm vypráví architekt Bjorn Kierulf.

Pasivní dům roku je zděná novostavba, rozhodli porotci i veřejnost

Pasivní dům roku je zděná novostavba, rozhodli porotci i veřejnost

Praha, 3. března 2016: Pasivním domem roku se stala útulná novostavba ve Vraném nad Vltavou ve Středočeském kraji. Přesně 798 hlasů pomohlo zděnému rodinnému domu k výhře v soutěži Pasivní dům roku. Tu vyhlásila loni na podzim za podpory Centra pasivního domu a Státního fondu životního prostředí České republiky…

Pasivní dům - jaké hodnoty se měří?

Pasivní dům - jaké hodnoty se měří?

Pasivní dům je vysoce úsporný dům s minimálními provozními náklady, splňující vysoké nároky na komfort v zimě i v létě. Současně naplňuje cíle evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD II.), která předpokládá od roku 2020 se stavbou pouze téměř nulových domů.

Dřevostavbu rodinného domu navrhl architekt sám sobě

Dřevostavbu rodinného domu navrhl architekt sám sobě

Pozemek v mírném východním svahu s výhledem na Lysou horu, Smrk a Kněhyni, místní tři největší kopce, se zdá být naprostým ideálem. Zvlášť, když na vlak je to od domu jen nějakých 200 metrů. I když při shánění vhodné parcely očekával David problémy, nakonec jim přálo štěstí.

Pasivní slaměný dům s lesní školkou v Praze – Kunraticích

Pasivní slaměný dům s lesní školkou v Praze – Kunraticích

Slaměný dům - ekologicky pojaté bydlení na okraji Prahy je lákavou představou pro mnoho stavebníků. Postavit na úzkém pozemku u Kunratického lesa stavbu ze dřeva a slámy a ještě v pasivním standardu nebylo nic jednoduchého. Jak si s tím poradili architekti z Nature Systems?

Do nitra pasivní dřevostavby

Do nitra pasivní dřevostavby

Redakční návštěva pasivního domu, který Vám právě představujeme, proběhla netradičně nadvakrát, a to ve fázi dokončené nosné konstrukce, kdy jsme zastihli montáž vnější obálky stavby, a ve fázi měření vzduchotěsnosti domu v provozním stavu po jeho dokončení. Obě návštěvy odhalily to podstatné – důmyslné konstrukční…

REKLAMA