REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

VIDEO: Individuální pasivní dům ze slámy vyrostl v rekordním čase

Stavby z přírodních materiálů jsou stále více vyhledávanou alternativou bydlení. Dalším dnes již běžným požadavkem je minimalizace nákladů na provoz, kvalitní a rychlá výstavba a zdravé vnitřní prostředí. Jeden takový dům vyrostl i v podhůří Tater. Na záznamu z přednášky o něm vypráví architekt Bjorn Kierulf.

Požadavky na dům: Rychlá výstavba, úsporné bydlení

Když klientka přišla za slovenskými architekty z ateliéru Createrra 13. března 2013 měla jasnou představu o tom, co potřebuje. Chce se odstěhovat z Bratislavy a začít bydlet pod Tatrami v Liptovské Kukavě, kde si zakoupila stavební pozemek. Na tomto pozemku požadovala postavit dům z přírodních materiálů, cena stavby 150 000 euro. Důležité bylo stlačit na minimum hlavně provozní náklady domu za energie. Měla v něm bydlet se svými dětmi ideálně od konce srpna, aby děti mohli nastoupit do školy již v novém bydlišti.

Uvědomělá klientka chápala, že pokud chce stavět dům z přírodních materiálů zapadající do jedinečného prostředí, nemůže hledat typový dům. Zároveň však věděla, že jde o čas. Díky architektům, kteří ji stavbou provázeli již od první skici, až po realizaci si zajistila dokonalý dohled nad kvalitou díla a vše výrazně urychlila.

Výsledkem je jednoduchý pasivní dům ze slaměných panelů

Architekti navrhli dům s obytným podkrovím archetypálního vzhledu se strmou sedlovou střechou a dřevěnou fasádou, což jsou rysy tamní tradiční architektury. První podlaží obsahuje zádveří, kuchyň, koupelnu, obývací prostor a pracovnu s ložnicí. Ve druhém poschodí se nachází dětský pokoj a herna. Zvláštností dispozice je prostor na části otevřený přes obě podlaží. Celková započitatelná užitná plocha (dle PHPP – výpočtu pro pasivní domy) je 112 m2.

Nosné a obvodové konstrukce stavby jsou vytvořené z prefabrikovaných slámových panelů. Tyto panely se připravují ve výrobně na míru každému domu. Po seskládání hrubé stavby domu na staveništi se panely z vnitřní strany omítají přímo na slámu hliněnými omítkami, z vnější strany opatřují dalšími vrstvami fasády.

Autor: Petra Trokanová & Bjorn Kierulf, Createrra. Foto: Milan Hutera

Sám architekt komentujte technické řešení takto: „Domček je z čisto prírodných materiálov ako jedna z hlavných požiadaviek investorky. Obvodové steny sú zo slamených panelov Ecococon  omietané hlinou. Vnútorné priečky tvorí drevená stojková konštrukcia s hľadkým dreveným záklopom. Strecha z drevených väzníkov vyplnená fúkanou celulózou má rovnaký zjednocujúcí povrch. Smrekové podlahy sú kefované a napustené marseillským mydlom. Fasáda je obložená dreveným obkladom z červeného smreka bez ďalšej povrchovej úpravy. Okná ako aj vstupné dvere sú drevo-hlinikové v pasívnom štandarde. K domu je pristavený drevený prístrešok pre auto a sklad.“

Maximální hodnota neprůvzdušnosti požadovaná dle běžných standardů pro pasivní domy je 0,6 h-1, u této stavby naměřili hodnotu 0,2 h-1 což svědčí o vysoké kvalitě stavby. Potřeba tepla na vytápění je 13,6 kWh/m2 a rok. (Více o tom co všechno se měří na pasivních domech zde).

A jak to celé vyšlo?

Skutečně šibeniční termín od začátku projektování v březnu do dokončení v srpnu se dodržet nepodařilo i z toho důvodu, že dokončovací práce klientka požadovala v nadstandardní kvalitě a dodělávala si je často svépomocí. Přesto na konci listopadu (čili po osmi měsících) bydlela v hotovém domě z přírodních materiálů. Samotná hrubá stavba trvala méně jak měsíc. Rozpočet za celou akci byl nakonec 170 000 euro, ale s výsledkem je majitelka spokojená.

Celou stavbu a podrobné povídání Bjorna Kierulfa můžete shlédnout na videu z konference Příběhy domů 2015, kterou sponzorovala redakce ESTAV.cz a TZB-info.cz.

Pasivní dům ze slaměných panelů

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Pozvánka: Letní škola přírodního stavitelství

Pozvánka: Letní škola přírodního stavitelství

Ekovesnice o. s. zve všechny příznivce přírodního stavitelství a udržitelného způsobu života na praktický workshop „Letní školu přírodního stavitelství s Petrem Skořepou“, který se koná ve dvou turnusech od 16. - 26. 7. a 13. - 27. 8. 2016. Jde o intenzivních 10 nebo 14 dní teorie i praxe v letním táboře Polana v ...

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Představa o ideálním pozemku pro rodinný dům je většinou taková, že se má jednat o rovinu. Pokud je ale svažitý a zapojíte do tvorby domu architekta, ukáže se jako velká výhoda i poměrně strmý svah, který architekt umí chytře využít. A pokud se jedná o svah jižní, bylo by hřích nepostavit zde originální pasivní dům. ...

Pasivní dům - jaké hodnoty se měří?

Pasivní dům - jaké hodnoty se měří?

Pasivní dům je vysoce úsporný dům s minimálními provozními náklady, splňující vysoké nároky na komfort v zimě i v létě. Současně naplňuje cíle evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD II.), která předpokládá od roku 2020 se stavbou pouze téměř nulových domů.

Sláma jako stavební materiál – hořlavost, škůdci, akustika

Sláma jako stavební materiál – hořlavost, škůdci, akustika

V posledních letech pozorujeme zvýšený zájem o trvale udržitelný rozvoj a o Ekologické stavitelství. Přírodní stavitelství se snaží omezit vliv stavebních činností na životní prostředí a současně zlepšit kvalitu budov s ohledem na zdravé vnitřní prostředí. Dnes se podíváme na pravdu okolo nejvíce vytýkaných vlastností ...

Jak postavili rodinný dům ze slaměných panelů

Jak postavili rodinný dům ze slaměných panelů

Stavby ze slámy a dalších obnovitelných zdrojů si postupem času získávají větší oblibu a dostávají se do povědomí odborné veřejnosti i stavebníků. Mimo experimentálních svépomocných staveb ze slaměných balíků slámu a dřevo jako základní materiál začínají využívat i některé průmyslově vyráběné stavební prvky

Pasivní slaměný dům s lesní školkou v Praze – Kunraticích

Pasivní slaměný dům s lesní školkou v Praze – Kunraticích

Slaměný dům - ekologicky pojaté bydlení na okraji Prahy je lákavou představou pro mnoho stavebníků. Postavit na úzkém pozemku u Kunratického lesa stavbu ze dřeva a slámy a ještě v pasivním standardu nebylo nic jednoduchého. Jak si s tím poradili architekti z Nature Systems?

REKLAMA