REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak postavili rodinný dům ze slaměných panelů

Stavby ze slámy a dalších obnovitelných zdrojů si postupem času získávají větší oblibu a dostávají se do povědomí odborné veřejnosti i stavebníků. Mimo experimentálních svépomocných staveb ze slaměných balíků slámu a dřevo jako základní materiál začínají využívat i některé průmyslově vyráběné stavební prvky

Existují slámokartonové desky nebo dřevěné konstrukční panely se slaměnou izolací. Takové průmyslové výrobky pak dokáží splnit i náročné zkoušky a získat v dnešním stavebnictví potřebné certifikáty.

V České republice bylo v posledním desetiletí zrealizováno kolem stovky domů s významným podílem slámy v konstrukcích. Každá z těchto staveb je svým způsobem jedinečným experimentem, z velké části jde o svépomocnou výstavbu. Stavební firmy u nás se slámou zatím běžně pracovat nedovedou. Příčinou může být řada mýtů, které slámu u odborné i laické veřejnosti prozatím diskreditují. Převládají pochybnosti o její trvanlivosti, požární odolnosti a obavy z přítomnosti nežádoucích organismů.

Navzdory tomu je dnes poměrně dobře prozkoumaným a otestovaným materiálem. Jeho unikátní environmentální charakteristiky a dostupnost z něj činí atraktivní materiál pro tzv. trvale udržitelnou architekturu. Evropská i česká stavební legislativa použití tohoto materiálu v určitém segmentu umožňuje. Stavebníci, kteří mají zájem stavět dodavatelsky, mají dnes možnost vybrat si z několika profesionálních certifikovaných produktů. Dva z nich byly použity v návrhu a realizaci rodinného domu na Vysočině.

Jak rostl rodinný dům ze slaměných panelů

Architektura domu odpovídá archetypu českého vesnického domu, technologicky jde o nepodsklepenou přízemní dřevostavbu s obytným podkrovím o užitné ploše 140 m2. Obvodový plášť je sestavený z prefabrikovaných dílců Ecococon, na které navazují běžné tesařské konstrukce stropu a krovu. I když musí být slaměné panely zakryty povrchovou úpravou, štítové stěny s dřevěným obkladem a oplechováním nad rovinou střechy čitelně reflektují skutečnou tloušťku obvodové stěny.

Pro vnitřní nenosné konstrukce a obložení v podkroví jsou použity slámokartonové desky. Sláma je zde tedy použita nejen jako tepelná izolace. Oproti klasickým lehkým dřevostavbám má tato technologie vyšší schopnost akumulovat energii a v kombinaci s vnitřními hliněnými omítkami pasivně reguluje vzdušnou vlhkost v interiéru.

Ing. arch Miroslav Ščudla

Je svobodný architekt. V atelieru DOMA architekti se snaží navrhovat domy a veřejné prostory šetrné k životnímu prostředí a uživateli. Hledá adekvátní odpovědi na individuální situace a potřeby lidí. Dále studuje, bádá a vyučuje na FA ČVUT.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Pozvánka: Letní škola přírodního stavitelství

Pozvánka: Letní škola přírodního stavitelství

Ekovesnice o. s. zve všechny příznivce přírodního stavitelství a udržitelného způsobu života na praktický workshop „Letní školu přírodního stavitelství s Petrem Skořepou“, který se koná ve dvou ...

Aktivní domy, zdravé bydlení a iontové mikroklima

Aktivní domy, zdravé bydlení a iontové mikroklima

V domech, bytech či kancelářích trávíme podle průzkumů až 85 % času a je nesporné, že kvalita vnitřního prostředí ovlivňuje naši duševní pohodu a má velký vliv na naše celkové zdraví.

REKLAMA
REKLAMA