Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Sláma jako stavební materiál – objemová hmotnost a vlhkost

V posledních letech pozorujeme zvýšený zájem o trvale udržitelný rozvoj a o Ekologické stavitelství. Přírodní stavitelství se snaží omezit vliv stavebních činností na životní prostředí a současně zlepšit kvalitu budov s ohledem na zdravé vnitřní prostředí, šetření přírodními zdroji energií. Respektuje přitom estetické vlastnosti budov a jejich maximální životnost.
Není balík jako balík. Ten pro slaměný dům musí mít vhodné vlastnosti, vlhkost, rozměry a míru stlačení.

Postupy ekologického stavitelství se prolínají do celého životního cyklu budov - počínaje návrhem, následně samotnou výstavbou nízkoeergetického domu, provozováním ekostavby až po případnou demolici a recyklaci.

Upřednostnění přírodních a recyklovatelných stavebních materiálů před konvenčními stavebními materiály přináší řadu pozitivních důsledků. Pokud si postavíte takový soběstačný dům, znamená to v praxi např.:

 • minimalizaci ekologických dopadů při výrobě (průmyslová chemie, umělé hmoty, odpad, CO2)
 • využití místních zdrojů
 • nízká výrobní a dovozní energetická náročnost

Typickými zástupci přírodního stavitelství jsou:

 • nepálené cihly (zdivo)
 • hlína (omítky)
 • sláma (tepelná izolace, zdivo)
 • dřevo (nosná konstrukce, obklady)
 • kámen (základ stavby)
 • konopí, ovčí vlna, len, rákos (tepelná izolace)

Víte, jak stavět z přírodních materiálů?

Chcete se dovědět více o stavbách z přírodních materiálů, o stavbách ze slámy a o zdravém bydlení? Navštivte konferenci ESTAV.cz na veletrhu For Arch 2015 v pátek 18. září dopoledne.

Slaměné balíky vhodné pro stavbu

Vhodná je jakákoli obilná sláma. U nás přichází v úvahu sláma pšeničná, žitná, ječmenná a ovesná. Ke svázání slaměných balíků je nejvhodnější pevný polypropylenový motouz. S motouzy z přírodních materiálů neumí lisy na slámu dobře pracovat, nejsou tak pevné a trhají se.

Z dřívějších dob stále přežívají lisy na malé balíky. Rozměry takových balíků jsou od 28 × 40 × 50 cm po 45 × 55 × 80 cm. Objemová hmotnost balíků vhodných pro stavbu by se měla pohybovat mezi 90 – 120 kg/m3. Za minimální použitelnou objemovou hmotnost lze v případě nouze považovat 70 kg/m3. Balík by měl být rovnoměrně slisovaný, dva rozměry mít konstantní, délka může být různá s tolerancí 10 cm, např. od 70 – 80 cm. Balík se při uchopení za oba provázky nesmí rozpadat! Pod oběma provázky má mít přibližně stejné množství slámy (tolerance 3 cm). Po délce má být přibližně rovný (tolerance 3 cm), ale nerovná čela balíků nevadí - ta se při stavbě snadno upraví.

Hmotnostní vlhkost slámy by při lisování balíků neměla překročit 20%. Slisovaná sláma by v balíku měla tvořit plátky skládané po délce balíku jako harmonika. Při přestřižení provázků se délka balíku zvětší cca o 5 – 15 cm, ale jinak víceméně drží tvar. Stébla by neměla být příliš krátká, aby se při přeříznutí provázků balík nerozpadl na všechny strany. Zeleného plevele by neměl obsahovat více než 10%. S malými balíky se dobře pracuje.

Novější lisy lisují větší balíky o rozměrech od 60 × 80 × 100 cm po 90 × 140 × 250 cm. Hustota takových balíků bývá cca 200 kg/m3. Jsou vhodné pro využití slámy jako nosné. Stěna z takových balíků utěšeně rychle přibývá, ale stavba je nemyslitelná bez mechanizace. Přelisování velkých hranatých balíků na malé není možné. Sláma je v nich rozdrcená a přelisované balíky již nedrží tvar. Velké kulaté balíky pro stavbu vhodné nejsou, ale jejich přelisování na malé hranaté možné je.

Ze dřeva a slámy lze vystavět i moderní architekturu.

Příznivé mikroklima

Dobře uskladněná a správně do konstrukce zabudovaná sláma nemá žádný škodlivý vliv na zdraví osob. Ve správně navržené konstrukci neplesniví, ani nehnije a neláká žádné škůdce. Sennou rýmu neovlivňuje, neobsahuje žádný pyl, navíc je chráněna vrstvou omítky. Při stavbě samotné se však samozřejmě práší a citliví lidé se bez roušky neobejdou.

Oproti běžným silikátovým materiálům vykazuje sláma vyšší hodnotu tepelné kapacity (c [J.kg-1.K-1]). To spolu s velkou tloušťkou a velkou objemovou hmotností příznivě ovlivňuje tepelnou stabilitu. Při přerušení vytápění dům jen pomalu chladne a v létě se nepřehřívá.

Vynikající vliv na kvalitu vnitřního prostředí mají silné hliněné omítky (cca 3 - 5cm) provedené přímo na slámu. Vytvářejí ideální elektroiontové mikroklima, mají schopnost pohlcovat škodlivé plyny a regulovat vzdušnou vlhkost. Vyznačují se dobrými tepelně-akumulačními vlastnostmi, což ve spojení s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi slámy zajišťuje udržení tepelné pohody s minimálními náklady na vytápění a splňuje zásadní podmínky potřebné k vytvoření kvalitního mikroklimatu.

Vlhkost

Pro prevenci růstu plísní a hub nesmí vlhkost balíků překročit 15% a neměly by být ani dlouhodobě umístěny v prostředí s relativní vlhkostí vzduchu větší než 70% [Jones, 2001]. Balíky je proto před nadměrnou vlhkostí nutno chránit, a to jak během skladování a výstavby, tak v průběhu celé životnosti budovy.

Při skladování je důležité zejména nenechat zvlhnout střed balíku - ať už odshora či zespodu, protože by již pro použití na stavbě dostatečně nevyschl, zatímco vlhnutí ze stran nebývá problémem. Slámou voda nevzlíná. Zvlhne pouze do takové hloubky, do jaké je déšť zahnán větrem. Po dešti balíky vyschnou díky přirozenému pohybu vzduchu kolem stohu.

Jistou míru vlhkosti sláma snese, ale během let se vlhkost v konstrukci nesmí akumulovat.

V celoroční bilanci se musí všechna zkondenzovaná vlhkost z konstrukce odpařit. To je možné zajistit dvěma základními způsoby

 1. parobrzdou na vnitřním líci konstrukce (např. desky OSB),
 2. hliněnou omítkou na vnitřním a hliněnou nebo vápennou omítkou na vnějším líci balíků.

Ing. Daniel Grmela

provádí poradenství se zaměřením na nízkoenergetické a pasivní domy z přírodních materiálů. Zpracovává projektové dokumentace pro stavební řízení a provedení staveb, koordinuje projektové profese. Lektoruje přírodně stavitelské kurzy a workshopy zaměřené na provádění izolací ze slaměných balíků a omítek z místní hlíny. Provozuje webové stránky www.slamak.info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

 1. Sláma jako stavební materiál – tepelná izolace
 2. Sláma jako stavební materiál – objemová hmotnost a vlhkost
 3. Sláma jako stavební materiál – hořlavost, škůdci, akustika

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - bennnn

Skladování slaměných balíků pro stavbu rodinného domu

Chcete si postavit dům za použití slámy jako tepelné izolace? Mít dům, který nevyužívá žádné nebezpečné materiály a je šetrný k životnímu prostředí i lidskému zdraví? Dům spjatý s přírodou? Je to možné, ale nekonvenční stavební materiály vyžadují dobrou znalost problematiky a řemeslnou zručnost. Již skladování…

Kombinace dřeva a hlíny v moderním stavebnictví

Kombinace dřeva a hlíny v moderním stavebnictví

S domy, ve kterých se objevuje kombinace dřeva a hlíny, se setkáváme v České republice stále častěji. Hlavním důvodem je vzrůstající oblíbenost přírodních materiálů, která odráží současný rozvoj environmentálního myšlení o udržitelnosti života na Zemi a o ochraně zdraví člověka. Stavění z přírodních materiálů s…

VIDEO: Individuální pasivní dům ze slámy vyrostl v rekordním čase

VIDEO: Individuální pasivní dům ze slámy vyrostl v rekordním čase

Stavby z přírodních materiálů jsou stále více vyhledávanou alternativou bydlení. Dalším dnes již běžným požadavkem je minimalizace nákladů na provoz, kvalitní a rychlá výstavba a zdravé vnitřní prostředí. Jeden takový dům vyrostl i v podhůří Tater. Na záznamu z přednášky o něm vypráví architekt Bjorn Kierulf.

Chata ve tvaru krychle ze dřeva a z papíru

Chata ve tvaru krychle ze dřeva a z papíru

Rekreační obydlí, chata či chalupa: mnozí z nás si asi představí romantickou roubenku na kraji lesa. Víkendový domek ale může vypadat i zcela originálně, zvláště když se do stavby pustí mladý nebojácný architekt s chutí experimentovat. Při stavbě prvního domu dostal od investora Ing. arch. Ondřej Pleštil zcela volnou…

Konference „Stavby z přírodních materiálů Praha 2016“

Konference „Stavby z přírodních materiálů Praha 2016“

Občanské sdružení Baobaby o. s. srdečně zve všechny příznivce přírodního stavitelství, úsporných technologií, soběstačnosti, přírodních stavebních materiálů, udržitelného hospodaření a svépomocného stavění na třetí ročník konference „Stavby z přírodních materiálů Praha 2016“, která se koná v příjemných prostorech…

Jak postavili rodinný dům ze slaměných panelů

Jak postavili rodinný dům ze slaměných panelů

Stavby ze slámy a dalších obnovitelných zdrojů si postupem času získávají větší oblibu a dostávají se do povědomí odborné veřejnosti i stavebníků. Mimo experimentálních svépomocných staveb ze slaměných balíků slámu a dřevo jako základní materiál začínají využívat i některé průmyslově vyráběné stavební prvky

Pasivní slaměný dům s lesní školkou v Praze – Kunraticích

Pasivní slaměný dům s lesní školkou v Praze – Kunraticích

Slaměný dům - ekologicky pojaté bydlení na okraji Prahy je lákavou představou pro mnoho stavebníků. Postavit na úzkém pozemku u Kunratického lesa stavbu ze dřeva a slámy a ještě v pasivním standardu nebylo nic jednoduchého. Jak si s tím poradili architekti z Nature Systems?