REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ROZHOVOR: Počet projektovaných pasivních domů každoročně stoupá

Loni se v Česku připravila projektová dokumentace pro tisíc pasivních rodinných domů. Oproti roku 2013 jde o dvojnásobek počtu úsporných domů, informovala aliance Šance pro budovy. Zhruba třetina pasivních domů se obešla bez státní podpory.
ROZHOVOR: Počet projektovaných pasivních domů každoročně stoupá

Zásadní vliv na nárůst počtu úsporných staveb má program Nová zelená úsporám, jen loni tento program podpořil výstavbu 800 domů v pasivním standardu. Během let 2009 až 2012 přitom v Česku vyrostlo přes 700 pasivních domů. I ty byly většinou podpořeny z původního programu Zelená úsporám. Dle odhadů Centra pasivního domu 20 % až 30 % domů vzniká bez dotací. V loňském roce bylo připraveno cca 1000 projektů pro pasivní domy a domy blízké pasivním, což tvoří téměř 10 % všech novostaveb rodinných domů.

ESTAV.cz si povídal s Janem Bártou, ředitelem Centra pasivního domu

ESTAV.cz se ptá...

Od mnohých stavebníků stále ještě slyšíme častou otázku, odpovězme na ní znovu: Proč si stavět pasivní dům?

Foto: Tomáš Železný

Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, odpovídá ...

Proč mám stavět pasivní dům? Podle mne jde o špatný úhel pohledu. Otázka by spíše měla znít: Proč bych neměl stavět pasivní dům? Pasivní dům využívá materiály, prvky a vědomosti, které jsou nejmodernější a současně běžně dostupné a za normální cenu.

Proč by měl investor dostat dům, který svým konceptem a realizací je zastaralý? Která automobilka vyrábí stejná auta jako před deseti lety? Vyvíjí se automobilový průmysl, a stejně tak se vyvíjí i stavebnictví. Bohužel setrvačnost a konzervativnost ve stavebnictví je velmi velká. V případě pasivních domů se také neomezujme na novostavby, koncept je žádoucí uplatnit i při rekonstrukcích.

ESTAV.cz se ptá...

To, že se pasivní domy projektují, bude znamenat také to, že se jako pasivní skutečně postaví? Projektanti a architekti pasivní domy umí, ale umí je i tak skutečně postavit všechny firmy, které se vydávají za stavitele PD?

Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, odpovídá ...

Vlastní provedení je především otázkou kázně na stavbě, dodržování projektové dokumentace a kontroly ze strany investora. Důrazně doporučuji využít služeb technického dozoru stavebníka, nejen při vlastní stavbě, ale i při zpracování projektové dokumentace. Nicméně dozor stavebníka by měl být u každé stavby, nejen u pasivních a energeticky úsporných domů, protože kvalita provádění je u nás velmi špatná.

Díky dobré projektové přípravě lze na stavbě škody do značné míry eliminovat, pokud bude stavba podle projektu skutečně prováděna. Největší škodu většinou způsobí improvizace v případě, že není např. vyřešen konkrétní detail, je vyřešený špatně nebo na stavbě není projektová dokumentace k dispozici (případně „se neví o tom, že tam nějaké papíry, podle kterých se má stavět, jsou“). Díky projektové dokumentaci je poté i snazší řešení případných sporů.

ESTAV.cz se ptá...

Jak tedy poznat správného projektanta a stavební firmu pro stavbu pasivního domu?

Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, odpovídá ...

Při výběru stavební firmy by investor měl důkladně vybírat: prozkoumat reference, zkušenosti, i pro výběr přizvat TDS. Vodítkem může být i členství v Centru pasivního domu – členem se může stát pouze firma, která prokáže zkušenosti.

ESTAV.cz se ptá...

Jak uživatel může poznat, že dům je skutečně ve výsledku pasivní? Existuje nějaké objektivní ověření kvality domu?

Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, odpovídá ...

Na úrovni projektové dokumentace musí dům splňovat kritéria pasivního domu (dle mezinárodní metodiky PHPP), případně musí splňovat podmínky programu Zelená úsporám. Obojí se prokazuje výpočtem.

Při vlastní stavbě je třeba kontrolovat kvalitu a to, jestli všechny použité materiály, prvky a detaily jsou v souladu s projektovou dokumentací. Pokud jsou nějaké odchylky, měly by být odůvodněné (např. změna tepelné izolace za jinou se stejnými nebo lepšími parametry).

Externí kontrolou kvality je test neprůvzdušnosti (Blowerdoor test), kterým se ověří vzduchotěsnost stavby (a tím pádem většinou i kvalita provedení detailů).

ESTAV.cz se ptá...

U některých projektů je jejich "pasivita" dosti diskutabilní. Mnozí skeptici tvrdí, že záleží "jak se to spočítá, a když to někde nevychází, upraví se vstupní či jiné parametry."

Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, odpovídá ...

Pasivní dům není pouze o splnění číselných parametrů, ale především o dosažení kvalitního výsledku. Pokud někdo dosahuje „pasivity“ pouze na papíře, nesvědčí to o jeho profesionální zodpovědnosti, protože lže svým klientům a ti ve výsledku dostanou špatný dům, který se tváří jako kvalitní. Skutečně pasivní domy, které jsou navrženy správně pomocí PHPP, mají podle dlouhodobých zkušeností velmi podobnou spotřebu tepla na papíře i ve skutečnosti. V případě „ohnutého“ výpočtu to ale může být výrazný rozdíl.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

VIDEO: Individuální pasivní dům ze slámy vyrostl v rekordním čase

VIDEO: Individuální pasivní dům ze slámy vyrostl v rekordním čase

Stavby z přírodních materiálů jsou stále více vyhledávanou alternativou bydlení. Dalším dnes již běžným požadavkem je minimalizace nákladů na provoz, kvalitní a rychlá výstavba a zdravé vnitřní prostředí. Jeden takový dům vyrostl i v podhůří Tater. Na záznamu z přednášky o něm vypráví architekt Bjorn Kierulf.

Pasivní slaměný dům s lesní školkou v Praze – Kunraticích

Pasivní slaměný dům s lesní školkou v Praze – Kunraticích

Slaměný dům - ekologicky pojaté bydlení na okraji Prahy je lákavou představou pro mnoho stavebníků. Postavit na úzkém pozemku u Kunratického lesa stavbu ze dřeva a slámy a ještě v pasivním standardu nebylo nic jednoduchého. Jak si s tím poradili architekti z Nature Systems?

Základní škola Karla Malicha v pasivním energetickém standardu

Základní škola Karla Malicha v pasivním energetickém standardu

Základní umělecká škola v energeticky pasivním standardu má deset učeben a komorní koncertní sál pro hudební obory, taneční sál, dvě učebny pro výtvarnou výchovu a v přízemí velký víceúčelový sál. Vstupní prostory, schodiště a foyer zdobí plastika od Karla Malicha. Další plastika od tohoto umělce je zavěšena na…

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Některé jeho další názvy jsou: Arašídový dům, Skořicová ponorka, Břicho velryby... správně Fab Lab House. V r. 2010 na výstavě Solar Decathlon Europe v rámci mezinárodní soutěže univerzit, zaměřené na udržitelný rozvoj bydlení, získal ze 17 domů cenu návštěvníků. A nebyl to jen působivý tvar, který ocenili.

Zájem veřejnosti o pasivní domy stále roste

Zájem veřejnosti o pasivní domy stále roste

Podle statistiky Státního fondu životního prostředí ČR stoupl meziroční počet podaných žádostí o státní dotaci více než dvojnásobně, což dokazuje odpovědný přístup majitelů budov k úsporám energií i ochraně životního prostředí. Na současnou situaci reaguje také veletrh věnovaný nízkoenergetickému bydlení FOR PASIV,…

Do nitra pasivní dřevostavby - vnitřní prostředí

Do nitra pasivní dřevostavby - vnitřní prostředí

Energeticky úsporné stavební řešení pasivní dřevostavby rodinného domu, které jsme představili v minulém článku, doplňuje ucelený systém technických zařízení, který zajišťuje zdravé a komfortní bydlení s velmi nízkými provozními náklady. Celý systém se snadno reguluje a ovládá.

Pasivní dům postavený z jednovrstvého cihelného zdiva

Pasivní dům postavený z jednovrstvého cihelného zdiva

První pasivní dům v ČR postavený z jednovrstvého cihelného zdiva, který vyrostl na českobudějovickém výstavišti, prošel náročnými testy a jednoznačně potvrdil, že dům z cihel vyhoví všem požadavkům na parametry pasivních domů.